Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Оттегляне на иск

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Оттегляне на иск” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Оттегляне на иск

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Оттегляне на иск” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

са обуславящи, но не са разрешени както се твърди. Въззивният съд е обсъждал дали ищцата е била уведомена за извършената отмяна на заповедта за уволнението и на 20.02.2023 г. преди момента на подаването на исковата и молба на 22.02.2023 г. И е приел, че представените от ответника доказателства са годни за установяване, че е била уведомена.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2021

Допустим ли е предмета на искова защита – връщане на дружествени дялове, с оглед целта на всеки осъдителен иск, да се постигне принудително изпълнение по реда на изпълнителния процес, така както е регламентиран в ГПК, т. е. възможно ли е принудително реално предаване на дружествени дялове?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

като общо основание за допускане на касационното обжалване в смисъла на разясненията на това понятие в т. 1 на ТР №1 от 19.02.2010 год. на ОСГТК на ВКС. Начинът на поставяне на тези въпроси в изложението на касатора са израз на собственото му разбиране за предявяване от наследник на искове за нищожност на завещание и за възстановяване на запазената му част от наследство в определена последователност, като втория и третия въпроси дори и не са обсъждани от въззивния съд, поради което по отношение на последните два въпроса не е налице общото основание за селекция по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. Настъпил факт след образуване на делото и липсата на кумулативна предпоставка от посочените в чл. 78, ал. 2 ГПК (да не е дал повод ответника за иска), са обусловили извода на въззивния съд, че няма основание да се ангажира отговорността на ищеца за направените от ответника разноски при оттегляне на иска в случая, който извод кореспондира с практиката на ВКС по приложението на чл. 78, ал. 2 ГПК. Последователна е практиката на ВКС, че когато оттеглянето или отказът от иска са извършени поради новонастъпили обстоятелства /след подаване на исковата молба/, е от значение извънпроцесуалното поведение на ответника за преценката на кого следва да се възложат разноските при прекратяване на делото, като в такива случаи се съобразява и нормата на чл. 78, ал. 2 ГПК – дали ответникът е признал иска и дали е дал повод за завеждане на делото- в този смисъл е както посочената от въззивния съд практика на ВКС, така и определение №238/27.05.2021 г. по ч. т. д. №854/2021 г. на ІІ-ро т. о., определение №843/17.11.2014 г. по ч. гр. д. №6176/2014 г. на ІV-то г. о., определение №300/20.04.2012 г. по ч. гр. д. №245/2012 г. на ІV-то г. о., определение №626/20.08.2012 г. по ч. гр. д. №275/2010 г. на ІV-то г. о., определение №277/14.05.2014 г. по ч. гр. д. №2432/2014 г. на I-во г. о. В практиката на ВКС се приема още, че спорът за действителността на завещателно разпореждане по чл. 42 ЗН (или унищожаемост по чл. 43 ЗН) се явява преюдициален спрямо иска за възстановяване на запазена част от наследството, иска за делба (ако възражение за нищожност на завещанието не е заявено по реда на чл. 343 ГПК), също и иска за собственост, но от това не следва извод, че предявяването на иска по чл. 30, ал. 1 ЗН е недопустимо да става преди да се предяви иска за нищожност на завещание, за делба, или за собственост по чл. 108 ЗС/или чл. 124 ГПК/, такова изискване не е предвидено в чл. 30 ЗН, и трайната практика на ВКС приема, че предявяването на иска по чл. 42 ЗН е предпоставка за спиране на съдебните производства по тези искове, а не за тяхната недопустимост или преждевремнно предявяване. Нормата на чл. 30 ЗН е ясна, по приложението й, както и по чл. 78, ал. 2 и ал. 4 ГПК, е формирана съдебна практика, която не се нуждае от промяна или осъвременяване, което изключва и наличието на допълнителната предпоставка за селекция по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Марков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1/ ако по ревандикационен иск ищецът докаже правото си на собственост, но се окаже, че ответникът не владее вещта следва ли съдът да уважи иска в установителната част и да признае ищеца за собственик; 2/ допустим ли е ревандикационен иск на един съсобственик срещу друг съсобственик, владеещ целия съсобствен имот; 3/ длъжен ли е съдът да постанови решение по съществото на спора при наличие на изискуемите положителни процесуални предпоставки и липса на отрицателни такива.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за присъждане на разноски при прекратяване на производството по делото по молба на ищеца, относима към настоящия казус. Излага съображения за точното значение на чл. 78, ал. 2 ГПК. Счита, че не са налице предпоставките за освобождаване на ответниците от разноски. Ответниците не били признали предявените от тях искове, което изрично било признато в отговора на въззивната им жалба. Нямало изпълнение на условието – ответникът да е признал иска. Ответниците не били причина за започване на производството. Оттеглянето на исковете било направено поради отпадане на правния интерес от водене на делото за [община] в хода на процеса, вследствие поведението на ответниците след започване на съдебното производство (обезпечително и исково). Не било спорно, че основният иск бил неоценяем, отрицателен установителен иск за признаване, че първият ответник „М и М фамили“ ООД нямал право на изпълнение по изпълнителен лист, по който е образувано изп. д. 20217670400443 ЧСИ, Г. Г., поради липса на вземане по изпълнителния лист. Коментираното АС-Варна, постановление на ЧСИ Г. Г., за прекратяване на производството по изпълнителното дело, което било влязло в сила на 14.09.2021 г., когато било постановено окончателно определение №371 от 14.09.2021 г. по описа на АС – Варна. С влизане в сила на това определение, отпаднал и правният интерес от водене на делото за [община].

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

12321 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право