Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 280 ал. 2 ГПК

Приложно поле
Чл. 280. […] (2) Независимо от предпоставките по ал. 1 въззивното решение се допуска до касационно обжалване при вероятна нищожност или недопустимост, както и при очевидна неправилност.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Липсата на документ, конкретно в случая липсата на издадено от доверителя ми пълномощно за сключване на предварителен договор /отрицателен факт/, за което впоследствие от разследващите органи /ОДМВР/ е узнал, че има съставено и използвано неистинско такова и в следствие на това е образувано наказателно производство, това новооткрито обстоятелство ли се явява или е нововъзникнало такова?
Ако съставянето и ползването на процесното неистинско и неавтентично пълномощно се явява новооткрито обстоятелство, би ли могло същото да служи като основание за възникване на правото на иск по чл. 240, ал. 2 ГПК?
При наличие на влязло в сила съдебно решение, с което се отменя ликвидността и изискуемостта на част от парично вземане, послужило за прихващане и приспадане от продажната цена по сключен окончателен договор, и след постановяване на това съдебно решение ищецът е оттеглил предявения осъдителен иск, тези обстоятелства и факти нови писмени доказателства ли се явяват, защото изключват съществуването на потестативното право на ищеца за обявяване на процесния договор, или признава само, че не съществуват предпоставките на чл. 238 и чл. 239 ГПК за постановяване на неприсъствено решение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли да се приеме, че в издадената заповед на централното ведомство (Заповед №РД-1012/27.09.2004 г. на Министерството на околната среда и водите), на основание чл. 89, ал. 2 ЗМГО (респективно чл. 54, ал. 2 ЗМГО /отм./) посочените референтни стойности относно качества и особеностите на стоките (минерална вода „Хисар“) отчитат естествените отклонения (флуктуации) в състава на минералните води? След като границите на географското място са определени в заповедта на централното ведомство (Заповед №РД-1012/27.09.2004 г. на Министерството на околната среда и водите), издадена на основание чл. 89, ал. 2 ЗМГО (респективно чл. 54, ал. 2 ЗМГО /отм./), допустимо ли е същите да бъдат разширявани по тълкувателен път в мотивите на съда, в случая с обжалваното съдебно решение на Софийския апелативен съд, при произнасяне по предявен иск по чл. 93 ЗМГО (респективно чл. 58 ЗМГО /отм./)? При предявен иск по чл. 93 ЗМГО – за признаване за установено, че произведените от ползвателя на географското указание стоки не притежават установените качества и особености, следва ли да бъде извършена от съда преценка относно функционалната връзка между географската среда и качествата на водата? За задълженията на въззивния съд по чл. 12 ГПК и чл. 235 ГПК да изложи мотиви по всички възражения на страните, както и да обсъди всички доказателства по делото във връзка с възраженията и доводите на страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Приложими ли са разпоредбите на чл. 97 и чл. 98 ЗС при придобиване на недвижим имот на публична продан, при условие че движимите вещи не са били описвани и оценени в хода на изпълнителното производство при извършването на опис и оценка на недвижимия имот, не е установена тяхната собственост, съответно те не са взети под внимание при формиране на началната цена при проданта?
Приложими ли са разпоредбите на чл. 97 и чл. 98 ЗС по отношение на движими вещи, които нито са прикрепени към недвижим имот по начин, непозволяващ тяхното отделяне без увреждане на недвижимия имот, нито тяхното предназначение е само, за да обслужва конкретния недвижим имот?
Има ли право съдебният изпълнител да презюмира чия собственост са находящите се в определен недвижим имот движими вещи, при условие че длъжникът не е присъствал лично при извършване на опис и оценка на имота?
Допустимо ли е извършването на съдебно-оценителна експертиза на движими вещи, които не са индивидуализирани?
Допустимо ли е присъждане на обезщетение за увреждане на недвижим имот при липса на доказателства дали недвижимият имот е намалил своята стойност?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните, както и всички събрани по делото доказателства?
Налице ли е пречка за допускане на нови доказателства във въззивното производство на основание чл. 266, ал. 3 ГПК поради твърдение, че след недопускането на въпросното доказателство на първа инстанция, по делото впоследствие са били събрани други доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли да се приложи чл. 67 ЗС по отношение на носителя правото на строеж, когато упражняването на това право е поставено под условие, независещо от волята и възможностите на носителя му?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Дали необсъждането на свидетелските показания и неточното им интерпретиране и абсолютно неправилното им тълкуване са довели до неправилни изводи и с оглед събраните по делото доказателства, правилно ли е приложен материалния закон?
Следва ли съдът да прецени достоверността на свидетелските показания и противоречията в тях, заедно с всички други доказателства по делото за релевантните за спора факти и ако приеме някои за недостоверни поради заинтересованост по чл. 172 ГПК, да изложи мотиви защо приема едните и не приема другите?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Относно задължението на въззивния съд да обсъди всички доказателства, доводи и възражения на страните и да изложи свои собствени мотиви по предмета на спора с оглед нормите на чл. 12, чл. 235, ал. 2 и чл. 236, ал. 2 ГПК?
Налице ли е нищожност на съдебно решение, поради пълна неразбираемост на същото, с което е уважен ревандикационния иск и в диспозитива му не е посочено материалноправното основание въз основа на което е уважен искът?
Налице ли е нищожност на съдебно решение, поради пълна неразбираемост на същото, с което е уважен ревандикационен иск и от диспозитива му не могат да се определят обективните предели на силата на пресъдено нещо, поради непосочване на материалноправното основание въз основа на което е уважен искът?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Въззивният съд длъжен ли е да се произнесе в мотивите на решението си по всички доводи и възражения на страните, направени във въззивната жалба и в отговора към нея, при съблюдаване на очертаните с жалбата предели на въззивното производство и неизпълнението му представлява процесуално нарушение на съда, което, ако е съществено, да води до неправилност на решението? Съдебното решение следва ли да бъде постановено въз основа на всички събрани по делото доказателства и след тяхната съвкупна преценка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Налице ли е активна процесуална легитимация за ищците да водят настоящия процес по предявения положителен установителен иск за право на собственост върху стопанска сграда телчарник, с идентификатор *** и имат ли същите качеството на правоимащи лица или на наследници на правоимащи по смисъла на чл. 27, ал. 1 ЗСПЗЗ?
Допустимо ли е със съдебното решение да се признае право на собственост върху целия обект на спора само за ищците, при наличие на изрично твърдение от тяхна страна, че същите са само част от общото събрание на правоимащите по чл. 27, ал. 1 ЗСПЗЗ?
Допустимо ли е ищците да бъдат признати за собственици на сградата при равни права, при положение, че в исковата молба всеки от тях е предявил претенция, че е собственик на конкретно определени идеални части от сградата?
Допустимо ли е ищците да притежават правото на собственост на две правни основания - от една страна да са собственици на процесната сграда като правоимащи, закупили я на търг чрез техен представител, а от друга страна придобили я на оригинерно правно основание по давност?
В какво качество е участвал наследодателят на ответниците Е. В. при проведения търг за закупуване на активи от бившето ТКЗС „Колош планина, [населено място] и при сключване на договора за покупко-продажба от 14.09.1994 г. - в лично качество или като пълномощник на правоимащите?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Радост Бошнакова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Допуска ли се касационно обжалване на определение на апелативен съд, с което се потвърждава преграждащо развитието на производството определение или разпореждане на окръжен съд като въззивна инстанция? Явява ли се процесуално допустима частната касационна жалба срещу такъв окончателен съдебен акт?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела