през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 55 ал. 1 ЗЗД

Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли да се прилага разпоредбата на чл. 42, ал. 2 ЗЗД в хипотезата на извършени действия извън пределите на представителната власт, предоставена от упълномощителя, когато последният е регистриран като едноличен търговец?
Налице ли е противопоставяне на търговеца – упълномощител, по смисъла на чл. 301 ТЗ, в случай че същият се е възползвал от правата си по сключения от упълномощения, при превишаване на пределите на представителната власт, договор?
Следва ли съдът да приложи презумпцията на чл. 301 ТЗ в хипотеза, при която упълномощителят – търговец се е възползвал от полученото по сключения от неговия мним представител договор?
От кой момент започва да тече давността по исковете за неоснователно обогатяване (чл. 55, ал. 1 ЗЗД) в хипотезата на висяща недействителност на договор, сключен от мним представител извън пределите на учредена представителна власт?
При заявено увеличение цената на иска от ищеца, може ли да се приеме, че възражението на ответника за погасяване на вземането по давност, релевирано по отношение на първоначалния размер на иска, има автоматично действие и относно увеличения размер?
Длъжен ли е съдът да обсъди всички твърдения и доводи на страните по делото, както и събраните в хода на делото доказателства?
За задължението на въззивния съд да обсъди всички обстоятелства по делото, включително събраните доказателства и доводите и възраженията на страните? За задълженията на въззивната инстанция, свързани с обсъждане на доказателствата и излагане на мотиви въз основа на тяхната обща преценка?
За индивидуализацията на вземането, предмет на договор за цесия, и липсата му влече ли нищожност на сделката поради липса на предмет?
Индивидуализирано ли е вземането, предмет на договор за цесия, когато в договора за цесия са посочени двама или повече длъжници и без конкретизация на вземанията от всеки от тях като период, размер и основание и респективно липсата на индивидуализация в посочения смисъл, влече ли недействителност/нищожност на сделката?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Задължението на въззивния съд да прецени всички доводи на страните и представените във връзка с тях доказателства, и въз основа на тях да направи своите правни изводи?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите на всички представени от страните доказателства и всички възражения и доводи на страните, както и да изложи мотиви по отношение на доказателствата, които не приема?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Налице ли е очевидна неправилност на въззивното решение, изразяваща се в допуснат пропуск от страна на съда да даде указания за непълнота на изготвения доклад по делото и по този начин е нарушил задължението си да обезпечи правилното приложение на чл. 236, ал. 2 ЗЗД в отношенията между страните по спора?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Имат ли основание банковите преводи от ищцата към ответниците на 23.11.2020 г. в общ размер на 15 450 лв.?
Правилно ли въззивният съд не е обсъдил подробно в мотивите си алтернативното възражение на ответната страна – че исковата сума е обезщетение за това, че ответниците, респ. съпругът на първата и баща на втората от тях, са се лишили от собствеността на апартамента в [населено място], на [улица]?
Правилно ли въззивният съд не е обсъдил и не се е произнесъл по направеното от защитата на ответниците възражение за прихващане – на исковата сума от 15 450 лв. с размера на обезщетението от 62 386.38 лв., дължимо за това, че третото лице – помагач и неговите съпруга М. и дъщеря К., са се лишили от собствеността на апартамента в [населено място]?
Нарушава ли съдът правото на защита и справедлив процес след като не разпределя доказателствената тежест в процеса и не изготвя доклад съобразно изискванията на чл. 146 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Следва ли съдът, сезиран с молба за обезпечаване на бъдещ иск, да даде правна квалификация на исковете, чието обезпечение се иска?
Допустимо и правилно ли е уважаването на молба за обезпечение на бъдещ иск, при положение че правната квалификация, дадена от съда по обезпечението, не съответства на петитума в молбата по чл. 390 ГПК?
Дължи ли се произнасяне по подадена молба за обезпечаване на бъдещ иск, в случай че същата е нередовна?
Може ли да се допусне обезпечение на бъдещ иск, при положение че молителят не е изложил всички обстоятелства, които обуславят претенцията?
Може ли да се допусне обезпечение на неясен и противоречив от фактическа страна иск, предвид факта, че преценката за допустимост и вероятна основателност се извършва само въз основа на редовна искова молба?
От значение ли е за основателността на искането за обезпечаване на бъдещ иск дали в петитума на молбата и в нейната обстоятелствена част се съдържат противоречиви и взаимно изключващи се твърдения?
Може ли да бъде допуснато обезпечение на бъдещ иск по реда на чл. 391, ал. 1, т. 2 ГПК, при положение, че искането е направено изрично по реда на чл. 391, ал. 1, т. 1 ГПК, без внасяне на гаранция и без изразена готовност за внасяне на такава?
От значение ли е за основателността на молбата за обезпечение на бъдещ иск дали същият ще бъде квалифициран като иск за връщане, с оглед неосъществено основание или като иск за връщане на отпаднало основание / поради разваляне на договора / и дължи ли съдът по обезпечението произнасяне по правната квалификация на бъдещия иск в производството по чл. 390 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Допустим ли е иск с правно основание чл. 59 ЗЗД, при твърдение за наличие на разместване на материални блага, в случаите, в които е установена със сила на пресъдено нещо липсата на договорни и преддоговорни отношения между страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

123197 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела