Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 124 ал. 1 ГПК

Видове искове
Чл. 124. (1) Всеки може да предяви иск, за да възстанови правото си, когато то е нарушено, или за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

за началото на новата погасителна давност за изпълняемото право, предмет на прекратено поради перемпция изпълнително дело, образувано преди 26.06.2015 г., когато последното валидно изпълнително действие е извършено при спряна давност /преди 26.06.2015 г./, а фактическият състав на чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК е завършен /изтекъл е две-годишния преклузивен процесуален срок/ след тази дата, когато е релевантно тълкуването, възприето в ТР №2/2015 г.“. Сочи, че е разрешен в противоречие с приетото в т. 10 ТР №2/26.06.2015 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1. Дали член на борда на директорите на публично предприятие има правен интерес от това да възстанови по съдебен ред законността в управлението на публичното дружество при нарушаването от принципала на императивни правни норми в ЗПП?; 2. Дали обявяването на нищожност на решение на принципала, водещо до промяна на правния статус на борда на директорите чрез предсрочното му освобождаване има конститутивен характер и води до последваща отмяна и на регистърното вписване в ТР?; 3. Дали установеното в публичен интерес изчерпателно изброяване на предпоставките по чл. 24 ЗПП е lex specialis и ограничава правомощията на принципала на публично предприятие да прекрати предсрочно мандатно правоотношение на член на управленския борд на това предприятие?; 4. Дали има правен интерес да търси съдебна защита срещу волеизявление на принципал, (действащ като общо събрание на търговско дружество), лице, което вследствие на волеизявлението, понася драстични промени в правния си статус - губи полагащото му се възнаграждение и осигурителни вноски?; 5. Дали има правен интерес (право и задължение) член на борда на директорите на публично предприятие да защити най-добрия интерес на предприятието в съответствие с чл. 6, ал. 2 ЗПП и на собственика на капитала (Държавата) срещу действия на неин представител (Министър), извършени в нарушение на императивното му задължение, установено в обществен интерес?; 6. Длъжен ли е принципалът на публично предприятие да спазва разпоредбите и ограниченията на ЗПП или разполага с неограничената дискреция на общото събрание на търговско дружество съгласно ТЗ? В изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК се поддържа, че първите два въпроса са разрешени в противоречие със задължителната практика на ВКС – Тълкувателно решение №1 от 6.12.2002 г. по тълк. д. №1/2002 г. на ОСГК на ВКС, а останалите формулирани въпроси - са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Частният касатор сочи, че обжалваният въззивен акт е очевидно неправилен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са 15 на брой, с допълнителни основания по чл. 280, ал. 1 ГПК. Имало е оплакване и за очевидна неправилност. В изготвения отговор е даден отговор на касационната жалба. В действащия ГПК са заложени нови принципни положения, свързани с по-големи изисквания към професионализма и качествата на процесуалния представител и с по-голямата му отговорност при подготовката и водене на делото в касационната инстанция. Тези завишени изисквания дават основание да се направи извод за ролята на процесуалния представител и съответно възможността да се присъждат адекватни адвокатски възнаграждения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

досежно релевантния период, през който е потребена неотчетената поради неправомерно софтуерно въздействие върху СТИ електрическа енергия, по настоящия иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК, не осъществява изискванията на чл. 280, ал. 1 ГПК за общо основание за допускане на касационния контрол, тъй като касае правилността на атакувания съдебен акт, съставлявайки оплаквания за допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон, по която съдът ще се произнесе с решението си по чл. 290 ГПК, в случай, че касационната жалба бъде селектирана за допускане до касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Допустимо ли е въззивното решение в частта му, с която е потвърдено решението на Районен съд – Русе за отмяна, на основание чл. 537, ал. 2 ГПК, на нотариален акт, с който е прехвърлено правото на собственост върху имот, до размер на притежаваните от ищците общо 2/3 ид. ч. от имота?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

трябва да е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Касаторът е длъжен да изложи ясна и точна формулировка на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното решение. Върховният касационен съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе дали соченият от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора, но не и дали те са законосъобразни.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

определя рамките, в които ВКС следва да селектира касационната жалба с оглед допускането на въззивното решение до касационен контрол, като същият следва да се изведе от предмета на спора и трябва да е от значение за решаващата воля на съда, но не и за правилността на съдебното решение, за възприемането на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните доказателства. Така предвидените в процесуалния закон изисквания за допускане на касационната жалба до разглеждане в случая не са налице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

когато липсват преки доказателства за установяването на правно-релевантен факт, може ли пълно доказване на този факт да бъде осъществено чрез косвени доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

123576 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Тъмен/светъл фон