чл. 284 ГПК
Съдържание на касационната жалба
Чл. 284. (1) Жалбата трябва да съдържа:
1. името и адреса на страната, която я подава;
2. означение на обжалваното решение;
3. точно и мотивирано изложение на касационните основания;
4. в какво се състои искането;
5. подпис на жалбоподателя.
(2) Касационната жалба се приподписва от адвокат или юрисконсулт, освен когато жалбоподателят или неговият представител има юридическа правоспособност. Към жалбата се прилага пълномощно за приподписването или удостоверение за юридическа правоспособност.
(3) Към жалбата се прилагат:
1. изложение на основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1;
2. преписи от жалбата и от приложенията й според броя на лицата, които участват в делото като насрещна страна;
3. пълномощно, когато жалбата се подава от пълномощник;
4. документ за внесена такса.
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
за действителността на завещанието в зависимост от изразените в него мотиви съгласно чл. 42, б. в ЗН.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Здравка Първанова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Няма формулирани правни въпроси в предоставения текст.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Анна Ненова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
При проведено последно съдебно заседание след влизане в сила на измененията в Наредба №1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения от бр. 88/04.11.2022 г. на „Държавен вестник“, при действието на което е постановено решение, т. е. след влизане в сила на измененията, по коя редакция на наредбата следва да се определи адвокатското възнаграждение?
Коя е меродавната дата за определяне на размера на адвокатското възнаграждение по редакцията на Наредба №1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения от бр.88/04.11.2022 г. на „Държавен вестник“, влязла в сила на 08.11.2023 г.: датата на сключване на договора за правна помощ и съдействие, датата на последното съдебно заседание с даден ход по същество, дата на постановяване на съдебното решение или друга дата?
При направено искане за присъждане на адвокатско възнаграждение на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗАдв, чиито размер съдът определя в съответствие с уважена/отхвърлена част на иска, трябва ли да има изрично искане и за съобразяване броя на проведените открити съдебни заседания или е достатъчно да има писмено искане за присъждане на разноски по чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗА?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Ивайло Младенов
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Следва ли на страната да се присъдят разноски за заплатено адвокатско възнаграждение, ако същите са заплатени не от нея, а от трето, неучастващо по делото лице?
Следва ли да се присъдят разноски, които са направени от трето, неучастващо по делото лице, за сметка на страната по делото?
Следва ли материалноправната разпоредба на чл. 73 ЗЗД да намери приложение в процесуалноправните отношения по присъждане на разноски по реда на чл. 78 ГПК и сл.?
Представянето на договор за права помощ условие ли е за присъждане на разноски за заплатено адвокатско възнаграждение, доколкото при липсата му не могат да бъдат установени уговорките на страните по него относно основанието, размера на адвокатското възнаграждение и начина му на плащане?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Анна Ненова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Трябва ли да има подробна разбивка на вноските в погасителния план за кредит, сключен при фиксиран лихвен процент за срока на договора, или е достатъчно да са посочени размерът на погасителните вноски, броят, периодичността и датите на плащане?
За да бъдат изпълнени изискванията на чл. 11, ал. 1, т. 10 ЗПК в частта относно посочване на взетите предвид допускания при изчисляване на ГПР, достатъчно ли е те да бъдат единствено изброени или е необходимо в договора за кредит да е включена формулата от приложение №1 към ЗПК и в нея да са нанесени взетите предвид общи положения и допълнителни допускания от конкретния договор за кредит?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Анна Ненова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Може ли съдът да приеме съпричиняване от страна на пострадалия, както и на базата на какво следва да определи неговия размер при положение, че по делото не са доказани и събрани категорични доказателства за действия или бездействия от страна на касатора, които да са способствали и/или допринесли за настъпване на вредоносния резултат?
Как следва да се прилага принципът на справедливост, въведен в чл. 52 ЗЗД, и какви са критериите за определяне на размера на дължимото обезщетение за претърпени неимуществени вреди при предявен пряк иск срещу застрахователя? В тази връзка и при определяне на справедлив размер има ли задължението въззивната инстанция при постановяване на решението си да обсъди и анализира събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и по отделно и на базата на тях да мотивира решението си?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Анна Ненова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Задължена ли е страната, представила препис на документ, заверен от нея, да представи оригиналния документ или официално заверен препис от същия документ, в случая, когато насрещната страна поиска да види оригинала?
Може ли в случаите, когато документът е съставен в повече екземпляри, представянето на официален препис на друг екземпляр от документа, а не на представения в заверен от страната препис, да удовлетвори изискването на чл. 183, ал. 1, изр. 1 ГПК. В случай че между двата екземпляра на документа има съществена разлика, на кой екземпляр следва да основе решението си съдът?
Задължен ли е съдът да изключи от доказателствата по делото документа, който при поискване от насрещната страна, не е представен в оригинал или официално заверен препис. Представлява ли такъв препис годно доказателствено средство?
Задължен ли е съдът да обсъди всички възражения на страните, повдигнати във въззивната жалба?
Задължен ли е съдът да се произнесе по оспорване истинността на писмен документ по реда на чл. 193 ГПК?
Задължен ли е въззивният съд при установяване на конверсия на официален документ в частен да направи промяна в разпределението на доказателствената тежест между страните?
Следва ли съдът да следи за наличието на материалноправна легитимация на ищеца, обуславяща допустимостта на иска и да се произнесе дали фактите, които я установяват, са налице или не?
Допустимо ли е възражението на ответната страна относно фактите, обуславящи материалноправната легитимация на ищеца при предявен отрицателен установителен иск?
Възстановяването на собствеността по реда на Разпореждане №15 на МС от 24.07.1991 г. /ДВ, бр. 65 от 09.08.1991 г./ изисква ли провеждането на определена процедура или се извършва ex lege?
Може ли констативен нотариален акт да е достатъчен да служи за материалноправна легитимация на ищеца при предявен отрицателен установителен иск, в случая когато ответникът също разполага с нотариален акт за собственост върху процесния имот?
Следва ли в този случай ищецът да доказва фактите, от които произтича удостовереното от нотариуса право?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Здравка Първанова
чл. 101 ЗС, чл. 124 ал. 1 ГПК, чл. 193 ГПК, чл. 235 ал. 2 ГПК, чл. 236 ал. 2 ГПК, чл. 263 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 280 ал. 2 предл. второ ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 283 ГПК, чл. 284 ал. 1 т. 3 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 284 ГПК, чл. 287 ал. 1 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 537 ал. 2 ГПК
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Задължен ли е съдът с оглед изясняване на делото да обсъди всички възражения и доводи на страните, както и събраните доказателства по отношение на релевантните факти и обстоятелства, както и да изложи мотиви по тях?
Следва ли да се приеме за абсолютно правото на защита върху използването на търговска марка при положение, че са налице доказателства за нарушение на правото на свободно движение на стоките и правото на свободна конкуренция на пазара за същите стоки, носещи процесната марка?
Трябва ли членове 101-102 ДФЕС да се тълкуват в смисъл, че изключват възможността притежателят на марка на ЕС да се позовава на защитата, предвидена в чл. 9 и 102 от Регламент (ЕО) №207/2009 г. от 26.02.2009 г. (понастоящем чл. 9 и 130 от Регламент (EС) 2017/1001 на Европейския парламент и на Съвета от 14.06.2017 г. относно марката на ЕС), при положение, че: 1/притежателят на марката на ЕС по такъв начин разпространява обозначените с марката стоки извън рамката на ЕИП, че разпространителската дейност се осъществява чрез оторизирани дистрибутори, които могат да продават обозначените с марката стоки на лице, които не са крайни потребители на тези стоки, и които очевидно се готвят да разпространяват стоките в ЕИП; 2/ ответникът не е уведомен от продавачите на означените с марката стоки, че тези стоки не могат законно да се търгуват на пазара на ЕИП; 3/ притежателят на марката на ЕС не използва система за означаване на стоките – способи, които биха позволили на потенциалните купувачи, преди да купят означената с марката стока, самостоятелно да проверят законна ли е търговията с тези стоки на пазара на ЕИП; 4/ от събраните по делото доказателства се установява, че притежателят на марката е предприятие с господстващо положение на съответния пазар и с действията си ограничава паралелния внос на стоките от трети страни?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Кристияна Генковска
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
- Задълженията на въззивния съд да извърши всестранна преценка на доказателствата при определяне на обезщетението за неимуществени вреди и за прилагането на критерия за справедливост, включително за обсъждане на всички релевантни за спора факти? - Необходимостта от даване на указания за изясняване на фактите? - Значението на нарушенията на ЗдП и ППЗдП при определяне на съпричиняването?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Тотка Калчева
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Могат ли наследниците на починалия съдружник да наследяват членственото му правоотношение в дружеството? Притежава ли управителят на ООД, в случаите когато не е съдружник, легитимация да предяви иск за установяване нищожност на решение за освобождаването му като управител, взето от ОС на съдружниците?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Кристияна Генковска
Търсене
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Модул "ГПК"
Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Отзиви от нашите клиенти
Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат
Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат
Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова
Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.