Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 422 ГПК

Иск за съществуване на вземането
Чл. 422. (1) Искът за съществуване на вземането се смята предявен от момента на подаването на заявлението за издаване на заповед за изпълнение, когато е спазен срокът по чл. 415, ал. 1.
(2) Предявяването на иск по ал. 1 не спира допуснатото незабавно изпълнение, освен в случаите по чл. 420.
(3) Ако искът бъде отхвърлен с влязло в сила решение, изпълнението се прекратява и се прилага чл. 245, ал. 3, изречение второ.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Качеството битов клиент“ по смисъла на пар. 1, т. 2а ДР ЗЕ свързано ли е с качеството на собственик или носител на ограничено вещно право на ползване върху електроснабдения имот?
Неспазването на задължението на всеки абонат да уведоми електроразпределителното дружество в 30-дневен срок и в писмена форма за всяка промяна, свързана с личните му данни или със собствеността (чл. 15.6 Общите условия на договорите за използване на електроразпределителната мрежа, съответно чл. 19, т. 9 на действащите от 16.07.2021 г. Общи условия), представлява ли нарушение на Общите условия, приети съгласно чл. 104а, ал. 1, вр. ал. 4 ЗЕ, и неспазването на това задължение може ли да създаде възможност за абоната да се ползва при доказване на недължимост на ел. енергията, потребена в съобветния обект след датата на извършената, но несъобщена промяна в собствеността?
Необсъждането на релевантни по делото доказателства - на констативни протоколи №3039495/21.05.2020 г. и №3033661/19.03.2022 г, и необсъждането на правнорелевантни факти представлява ли съществено нарушение на съдопроизводствените правила?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

За приложението на чл. 115, ал. 1, б. Ж ЗЗД за вземане, за което е бил предявен установителен иск по чл. 422 ГПК, ако искът е бил допустим, но е отхвърлен, поради липса на предсрочна изискуемост? Представлява ли самото получаване на препис от ИМ уведомление за настъпването на предсрочна изискуемост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Особеният ред, по който се предоставят за ползване земеделските земи от ДПФ, по-конкретно в частта на предвиденото предварително съгласие с клаузите на договорите, обуславя ли неоснователност на последваща претенция за прекомерност на неустойката към момента на неизпълнение на договора? В случай, че при тази хипотеза не е налице неоснователност на претенцията, на база на какви критерии съдът следва да възприеме за доказан размера на претърпените вреди и изчисляването на размера им? Предвид особения статут на обектите на тръжната процедура допустимо ли е да се приеме, че санкционният характер на неустойката има толкова съществен превес, че следва същата да бъде възприета като санкция за неизпълнение?
С оглед териториалния обхват, типовия и унифициран характер на договорите за земи от ДПФ, евентуално уважаване на претенция за прекомерност на неустойката, предвидена в тези договори, нарушава ли нормативно установените равни условия по отношение на всички участници в тръжната процедура?
Какви са правомощията на въззивната инстанция относно преценката на доводите и възраженията на страните, която се извършва по делото, с оглед включването на същите в доклада?
Как следва да процедира съдът, установявайки прекомерност на неустойката – до колко да бъде намалена и при съобразяване на какви принципи се разглежда това възражение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Кои решения на общото събрание на етажната собственост могат да бъдат обект на оспорване по ЗУЕС? Следва ли съдът да прецени дали дадено решение на ОС на ЕС не противоречи на императивни норми на закона и да откаже уважаване на претенция, ако такова противоречие е налице, като приложи императивна правна норма, когато се търси изпълнение по съдебен ред на решение на ОС ЕС? За кого са задължителни решенията на ОС на ЕС? Императивно ли е правилото на чл. 40, ал. 1 ЗС при определяне дяловете на етажните собственици в общите части на сградата?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При формирана воля по главното вземане в мотивите на решението и липсата на конкретно изразена воля за допустимостта и основателността на акцесорния иск за законна лихва, следва ли да се приеме, че съдът се е произнесъл и по акцесорния иск, или съдът е длъжен да изрично и конкретно да изрази становище в мотивите и за дължимостта на акцесорния иск? Освободен ли е съдът от задължението да се произнесе и по иска за законната лихва, при евентуална липса на възражение от ответника за дължимостта и периода на претендираната законна лихва? Непроизнасянето с конкретно становище и волеизявление за дължимостта на акцесорния иск в мотивите на решението, означава ли, че е налице допусната очевидна фактическа грешка, щом няма постановено становище и в диспозитива по този въпрос? Налице ли е несъответствие между формираната воля на съда в мотивите на решението и нейното външно отразяване в диспозитива на постановения съдебен акт в случаи, при които съдът не се е произнесъл със собствени мотиви относно дължимостта на законната лихва, а възпроизвежда и се позовава на мотивите на първоинстанционния съд?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Представлява ли анатоцизъм по смисъла на чл. 10, ал. 3 ЗЗД капитализирането по време на гратисния период на договорна лихва с отложен (ненастъпил) падеж към непадежирала главница по договор за кредит, сключен при условията на Закона за кредитиране на студенти и докторанти, вкл. предвид факта, че тази капитализация е предвидена в съдържанието на Типовия договор, утвърден от ведомствата, натоварени с държавната политика в областта на финансиране на образованието /обн. ДВ, бр. 33 от 30.04.2010 г./, и сключен с банката кредитор по реда на чл. 7 ЗКСД? Капитализирането по време на гратисния период на договорна лихва с отложен (ненастъпил) падеж към непадежирала главница по договор за кредит, сключен при условията на ЗКСД, и последващото ѝ олихвяване с уговорения от страните лихвен процент на договорната лихва, води ли до недействителност на целия договор за кредит поради противоречие с чл. 20, ал. 1 ЗКСД, съгласно който лихвата, която кредитополучателят дължи на банката, не може да надхвърля седем процентни пункта? Обвързан ли е кредитополучателят от първоначалния конкретно определен (фиксиран) размер на уговорената възнаградителна лихва, ако съдът констатира нищожност на други клаузи от договора, касаещи олихвяването по кредита? За да е налице недействителност на договора поради противоречие със закона, към кой момент следва да е допуснато това противоречие - към датата на сключване на договора или към един последващ момент? Трябва ли договорът за потребителски кредит, предвиждащ погасяването на главницата чрез последователни вноски и по отношение на който не са приложими различни лихвени проценти, да включва погасителен план с посочване отделно на главницата и лихвите, които се погасяват с погасителната вноска? Предвиденият в чл. 20, ал. 1 ЗКСД максимален размер на лихва от седем процентни пункта само възнаградителната лихва по кредита ли включва или представлява горен праг на всички лихви по кредитите, отпуснати по реда и при условията на ЗКСД – възнаградителни и санкционни (за забавено изпълнение)? За задължението на въззивния съд да обсъди всички събрани доказателства и доводи на страните /при допълнителен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК – решения по множество дела по чл. 290 ГПК/? Относно правните последици на установена от съда недействителност на договор за кредит по ЗКСД? Относно възможността да бъде обявен на кредита по ЗКСД за предсрочно изискуем, когато липсва погасителен план?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

За да е налице недействителност на договора породи противоречие със закона, към кой момент следва да е допуснато това противоречие - към датата на сключване на договора или към един последващ момент?
Следва ли при тълкуване съдържанието на един договор да бъде съобразена действителната, а не предполагаема воля на страните, както и следва ли договорните разпоредби да се тълкуват във връзка една с друга, както и в смисъла, който произтича от целия договор (арг. чл. 20 33Д)?
Констатираната от съда нищожност на уговорка в клауза от договор за банков кредит, предвиждаща начина на формиране на лихвата и правото за банката - кредитор да променя едностранно размера на договорната възнаградителна лихва по кредита, обуславя ли нищожност и на съдържащата се в същата клауза уговорка за заплащане от кредитополучателя на договорна лихва в конкретно определен размер?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички възражения и доводи на страната, допустими и относими към предмета на спора, фактите на които се основават и доказателствата за тях?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Пълното необсъждане на налични по делото доказателства и необосновано позоваване само на част от приложените такива представлява ли съществено нарушение? Какво е правното значение на незаконосъобразното обявяване на кредита за предсрочно изискуем от страна на банката? След като тя не е имала обективен критерий да обяви кредита за предсрочно изискуем, каква е правната последица на нейните действия? Дали договорът е развален, дали е продължил действието си занапред и при какви уговорки?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

123515 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела