през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 20 ЗЗД

Чл. 20. При тълкуване на договорите трябва да се търси действителната обща воля на страните. Отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка едни с други и всяка една да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор, с оглед целта на договора, обичаите в практиката и добросъвестността.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

в следващия раздел на изложението са формулирани за това, длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички представени от страните доказателства и всички възражения и доводи на страните (т. 2.1) и длъжен ли е въззивният съд да съобразява съдебна практика на ВКС /извън тази по тълкувателни дела /при сходни/идентични факти и обстоятелства (т. 2.2) .

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли да е безпристрастен съдът, след като в същия състав вече е постановил решение между същите страни, при същите фактически и правни основания и приложим закон, като различни в двете дела са само размерите и периодите, за които се претендира да са възникнали двете искови претенции? Идентични ли са казусите по дела, различаващи се се единствено по размерите на исковите претенции и времевите периоди, в които се твърди те да са възникнали? Може ли при тълкуване на действителната воля на страните, с оглед задължението по чл. 20 ЗЗД, въззивният съд да приеме нещо различно от това, което самите те са заявили писмено по делото? Може ли съдът да приеме съществуването на права и задължения в процесния договор и въз основа на тях да реши спора по делото, когато такива не са посочени в исковата молба, в отговор на ответника по чл. 131 ГПК в приетия за окончателен доклад по делото? Длъжен ли е въззивният съд да обсъди събраните по делото доказателства, аргументите и възраженията на страните, включително тези направени във въззивната жалба?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Хрипсиме Мъгърдичян

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Длъжен ли е въззивният съд при постановяването на съдебното решение да обсъди всички твърдения и доводи на страните, длъжен ли е да изследва кои са правнорелевантните за спора факти и необходимо ли е да обоснове подробно доказателствените и правните си изводи?
Следва ли въззивният съд да вземе предвид твърдения за факти и обстоятелства, настъпили в хода на съдебното производство?
По отношение прилагането на разпоредбата на чл. 621а ал. 1, т. 2 ТЗ и задължен ли е въззивният съд да допусне и събере представени след изтичането на срока по чл. 266, ал. 1 ГПК доказателства, съответно задължен ли е съдът да събира доказателства чрез които да се установи състоянието на неплатежоспособност?
Как съдът следва да тълкува спорни разпоредби от договора и може ли чрез тълкуване да се измени сключения договор (конкретно да тълкува подписаното между страните споразумение за намаляване на наемната цена)?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Приложил ли е въззивният съд правилата на чл. 20 ЗЗД при тълкуване на процесния договор, в частност при изследване на неустоечната клауза в нейната взаимовръзка с предмета на договора, целта на договора, останалите клаузи от договора и изискването за добросъвестност?
Тълкуването на клаузите на предварителния договор при спазване на правилата на чл. 20 ЗЗД включва ли възможността да се приеме, че смисълът на такъв договор е продадените имоти никога да не могат да се използват по предназначението си поради невъвеждане в експлоатация на жилищната сграда?
Допустимо ли е задължението на строителя за въвеждане на сградата в експлоатация да бъде изведено от клауза в договора, съдържаща уговорка за „извършване на строителството в определен срок, още повече че страните са уговорили неустойка при забава за въвеждане на сградата в експлоатация?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли съдът да обсъди в решението си всички събрани по делото доказателства, твърдения и възражения на страните от значение за изхода на спора в тяхната съвкупност и да изложи в мотивите си изводи по отношение на тези доказателства, твърдения и възражения?
Подлежат ли на установяване факти, които не са включени в предмета на доказване от първоинстанционния съд с доклада по делото и може ли въззивният съд да приеме за доказан факт от решаващо значение за делото, който факт не е посочен от първоинстанционния съд като нуждаещ се от доказване и без преди това последният да е уведомил страните, че го счита за спорен по делото и включен в предмета на доказване?
Може ли съдът да приеме за общоизвестен факт, относно който не е съобщено на страните, че съдът счита за общоизвестен и неподлежащ на доказване?
Длъжен ли е съдът да извърши тълкуване на договора при спазване на предвидените в чл. 20 ЗЗД критерии: при тълкуването да се търси действителната воля на страните, отделените уговорки в договора да се тълкуват във връзка една с друга и в смисъла, който произтича от целия договор и при съобразяване целта на договора, обичаите в практиката и добросъвестността?
Изправна ли е страната, чието договорно неизпълнение се дължи на причини, които са съществували и чието съществуване е могло да бъде предвидено пред сключването на договора?
При уговорено плащане на цената на части, ако неизпълнената част не надхвърля 20 % от общата цена, значителна ли е неизпълнената част с оглед интереса на кредитора по смисъла на чл. 87, ал. 4 ЗЗД и подлежи ли договорът на разваляне?
Подлежи ли на отхвърляне иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД за обявяване за окончателен на договор, съдържащ уговорка, че окончателният договор ще бъде сключен след заплащане на част от цената?
Подлежи ли на разваляне договор, ако не е доказано, че изпълнението е толкова съществено, че прави невъзможно постигането на уговореното?
Обуславя ли невиновна невъзможност за изпълнение задължението на продавач за снабдяване със скица, наличието на грешка в идентификатора на имота, която е отстранима чрез заповед за изменение на кадастралните карти и кадастралните регистри, и която е съществувала години преди сключването на предварителния договор, вкл. и към датата на придобиване на имота от продавача?
Сама по себе си, уговорката в предварителния договор, съгласно която отказът на едната страна поражда в полза на изправната страна правото да претендира с иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД обявяването му за окончателен, достатъчна ли е за възникване на това потестативно право или наличието на такъв отказ изисква другата страна да бъде задължена да изпълни своите насрещни задължения в хода на процеса?
При заявен отказ от продавача по предварителния договор категоричен отказ да сключи окончателен договор, длъжен ли е купувачът да предприема действия по определяне на нотариус и ден за извършване на окончателния договор, както и да заплаща дължимата цена?
Съществено ли е с оглед интереса на кредитора, съответно представлява ли основание за разваляне на договора неизпълнението на задължението за осигуряване на гаранционно писмо за банков кредит в деня на сключване на окончателния договор, вкл. и при положение, че е предявен иск по чл. 19, ал. 3 ЗЗД?
При наличие на невиновна невъзможност за изпълнение на задълженията на едната страна в рамките на първоначално уговорения срок на договора, спира ли се изпълнението на тези задължения и на свързаните с тях насрещни задължения?
В случай, че е налице временна невиновна невъзможност за изпълнение на задължението на продавача по предварителния договор да се снабди със скица на имота – предмет на договора, спира ли се изпълнението, освен на това задължение, още и на насрещните задължения на купувача да посочи нотариус и ден за изповядване на окончателния договор и да заплати авансова част от цената в определения срок преди датата на сключване на този договор?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Задължен ли е въззивният съд, съобразно разпоредбата на чл. 236, ал. 2 ГПК, да изложи мотиви към въззивното си решение, в което да обсъди всички доказателства и да ги подложи на самостоятелна преценка и анализ, както и да обсъди доводите и възраженията на страните, въз основа на които да изведе собствени фактически и правни изводи по спорното материално право?
Задължен ли е въззивният съд да уведоми страните, че променя правната квалификация на спора, дадена от първоинстанционния съд или че ще я допълни или че я разширява и следва ли да им даде възможност да съобразят процесуалните си действия с това действие?
Относно необходимостта от прилагане на чл. 20 ЗЗД във връзка с установяване съдържанието на конкретна договорна клауза, в съответствие с действителната воля на страните и императивните изисквания на нормативната уредба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли дължимостта на възнаграждението по договор за СМР да бъде обусловено от настъпването на други факти, различни от извършването и приемането па работата?
Приемането на работата от възложителя може ли да бъде изключено като условие за заплащането па възнаграждение по договор за СМР?
Противоречи ли на разпоредбата на чл. 266, ал. 1, т. 1 ЗЗД уговорка, при която цялото възнаграждение по договор за СМР ще се дължи в случай на забавено плащане на част от вече извършената и приета работа?
Длъжен ли е въззивният съд да осигури правилното приложение на относими към спора императивни материалнонравни норми?
Нарушава ли общия принцип за недопускане на неоснователно обогатяване на едната страна за сметка на другата уговорка, при която забава в плащането на вече приета работа води до изискуемост на пълния размер на прогнозната стойност на договор за СМР?
При договор за СМР с предвидени единични цени допустимо ли е предварително определяне на обща цена?
При договор за СМР с уговорени единични цени посочването на обща прогнозна цена изключва ли факта на приемане на извършеното по смисъла на чл. 266, ал. 1, изр. 2 ЗЗД?
Представлява ли нарушение на императивната разпоредба на чл. 266, ал. 1, изр. 2 ЗЗД включването на уговорка в договор за СМР, посочваща обща цена по договора, въпреки че същата е уговорена при единични цени?
Кое следва да се прилага при определяне на размера на цената по договор за СМР, в случай че за възложените работи по договора са посочени както единични цени, така и обща цена?
Доколко страните са обвързани от посочена обща цена за възложените СМР, при условие че договорът е сключен при единични цени за всеки вид СМР?
При преценката за действителност следва ли съдът да отчете резултата, който настъпва от приложението на оспорена договорна клауза?
Длъжен ли е съдът да извърши надлежно тълкуване на спорна между страните по делото клауза от договор, сключен помежду им, която клауза е основание за спорното право?
Може ли съдът при тълкуване на договор да подмени формираната при сключването му и обективирана в съдържанието му воля на договарящите?
При тълкуване на договора следва ли съдът да търси действителната воля на страните при спазване разпоредбата на чл. 20 ЗЗД?
Необходимо ли е съдът да излезе и извън текста на самия договор, да изследва обстоятелствата, при които той е сключен, поведението на страните преди и след сключването му, разменената кореспонденция във връзка с начина на изпълнение на договора, действителната характеристика на договора, както и други обстоятелства, които са от значение, за да се установи действителната воля на страните?
Следва ли съдът, при тълкуване на договора, да издири действителната обща воля на страните, като приложи всички принципи за тълкуване, съгласно чл. 20 ЗЗД?
Въз основа на какви критерии следва да се направи преценката дали неустойката е нищожна?
При съобразяване на условията и предпоставките за нищожност на клаузата за неустойка, следва ли съдът да вземе предвид принципа за справедливост в търговските правоотношения и целта, която клаузата преследва?
Длъжен ли е въззивният съд да изложи пълни, точни, ясни и безпротиворсчиви мотиви в аргумент за крайните си изводи?
Длъжен ли е въззивният съд в мотивите на решението си да се произнесе по всички наведени във въззивната жалба основания за неправилност на първоинстанционното решение?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички относими и допустими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните и да изложи собствени мотиви по съществото на спора?
Длъжен ли е съдът да обсъди в своето решение всички доказателства по делото и да прецени относимите обстоятелства при изграждане на своите фактически и правни изводи?
Може ли съдът да основе решението си само на избрани от него доказателства, без да обсъди останалите събрани по делото доказателства и без да изложи съображения защо ги отхвърля като неотносими и/или недостоверни?
Процесуално нарушение ли е непълното, едностранно и извадково обсъждане на събрани по делото доказателства с цел да се обоснове определен извод на съда?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли съдът да определи волята на страните, като се позове на изявената от страните воля (не на предполагаемата), като спазва критериите за тълкуване на договорите, заложени в чл. 20 ЗЗД?
При тълкуване на клаузите на договора следва ли съдът да преценява дали волеизявленията на страните се покриват за съществените елементи от съдържанието на сключения договор?
Следва ли въззивният съд да обсъди в мотивите си всички допустими и относими доводи, твърдения и възражения на страните, както и всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупност, за да определи предмета на договора и да определи действителната воля на страните?
Наличието на стока в склад на продавача или на трето лице обективират ли съгласие на двете страни за индивидуализиране на стоката и доказват ли постигнато съгласие за покупко-продажба на индивидуално определена вещ?
Необходимо ли е изявление на продавача за индивидуализиране на продаваната стока, която е родово определена по своя характер, това изявление необходимо ли е да достигне до купувача, съответно необходимо ли е да бъде изразено съгласие за това от купувача?
Ако стоката е предоставена на трето лице, както приема съдът, необходимо ли е съгласието за това на купувача и как следва да бъде изразено съгласието?
Следва ли от изявленията на страните по договора да се направи несъмнен извод, че волеизявленията на страните съвпадат по отношение на съществените условия на договора – стока, цена, доставка, начин на доставяне?
Може ли на основание чл. 103 ЗЗД да се извърши прихващане на спорно задължение?
При неправомерно упражнено право на задържане може ли да се извърши прихващане на задължение за получаване на определена вещ?
При предявен насрещен иск за вземане, което подлежи на самостоятелно доказване в процеса и при оспорване от страна на ищеца по насрещния иск на вземането, може ли съдът да приеме, че е налице извънсъдебно прихващане на това вземане?
Липсата на спор между страните по делото относно цената на стоката основание ли е за съда да приеме за безспорно това обстоятелство?
Процесуално нарушение ли е от страна на съда, след направено изрично искане за допускане на експертиза по делото, да не отдели спорното от безспорното между страните и на базата на техните изявления да прецени да допусне или да не допусне експертиза?
Може ли процесуалните пропуски на съда да отдели спорното от безспорното да бъдат вменявани като пропуски на страната да проведе пълно и главно доказване на претенцията си?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Ефремова

123241 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела