През март ви подаряваме абонамент за 3 месеца

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 280 ал. 2 предл. трето ГПК

Приложно поле
Чл. 280. […] (2) Независимо от предпоставките по ал. 1 въззивното решение се допуска до касационно обжалване при вероятна нищожност или недопустимост, както и при очевидна неправилност.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Трябва ли въззивното решение да бъде мотивирано?
Може ли да има противоречие вътре в мотивите на решението?
Може ли решението да се основава на неприети по делото и оспорени доказателства и на правопораждащи факти, които не са настъпили в правния мир към дата 14.01.2021 г.?
Към кой момент се осъществява предварителната закрила при уволнение? Кога е спазена процедурата по чл. 335, ал. 2, т. 3 КТ?
Кога е спазена процедурата по чл. 325, ал. 1, т. 5 КТ?
Налице ли е закрила по чл. 333, ал. 1, т. 1 КТ в полза на ищцата и спазена ли е процедурата по уволнение в съответствие със закрилата по чл. 333, ал. 1, т. 1 КТ, при положение, че работодателят е писмено уведомен?
Изтекъл ли е срокът на сключения с жалбоподателката трудов договор към дата 14.01.2021 г., като се има предвид, че към тази дата трудовоправната връзка между титуляря и ответника НОИ все още не е била прекратена?
Може ли съдът да обоснове решението си без да обсъди всички събрани по делото доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност?
Следва ли въззивният съд в мотивите на постановеното решение да изложи мотиви защо кредитира едни доказателства, а отхвърля други?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Златина Рубиева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Допустимо ли е въззивният съд служебно да определи и приеме правна квалификация на спора, различна от заявената от ищеца такава съгласно посочените от него в исковата молба правопораждащи фактически твърдения и направеното искане?
При иск с правно основание чл. 72 ЗС, представлява ли подобрение допълнително построен несамостоятелен обект на правото на собственост (принадлежност към главната вещ), ако последният не подлежи на събаряне? Подобрение ли е допълнително построен обект на правото на собственост (пристройка), ако последният не е изграден с цел използване по предназначение на жилищната сграда, която е била изградена при сключване на предварителен договор за покупко-продажба на имота и купувачът по този договор е бил въведен във владение?
Допуснал ли е въззивният съд съществено нарушение на съдопроизводствените правила при иск с правно основание чл. 72 ЗС, ако е приел, че пристройка към недвижима собственост не е подобрение, защото не подлежи на узаконяване, ако в хода на производството не са събрани доказателства дали по отношение на тази пристройка е издадено предписание на техническите органи – заповед по чл. 225 ЗУТ, поради което строежът подлежи на премахване?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Допуснато касационно обжалване по въпроса: дали преживялата съпруга на починал наследник на общия наследодател има право да участва в делбата на наследствените имоти наред с низходящите на починалия наследник?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Решението за допускане на делбата постановено в хода на нищожна делба извършена без участието на съделител, има ли сила на присъдено нещо по отношение на не участвалите в делбата страни?
Прекъсва ли давностното владение извършването на нищожна съдебна делба без участието на съделител, на негов частен правоприемник - приобретател на една вещ от нищожната делба на наследство?
Тече ли давностно владение през време на извършване на нищожна съдебна делба?
Може ли да се квалифицира като владение осъществената непрекъсната фактическа власт през време на текло съдебно производство по извършена нищожна делба, запазват ли силата си съдебните актове по нищожната делба?
Допустим ли е искът по чл. 108 ЗС срещу ответник съделител и неговите частни правоприемници по нищожна делба на наследство по отношение на един имот, част от наследствената маса по делба на наследство включена в нищожната делба?
Вписването на исковата молба презумира ли знание в добросъвестния владелец, придобил имота на основание годно да го направи собственик, осъществено след вписването?
Обвързан ли е съдът от вписан по надлежния ред отказ от наследство, когато този отказ не е оспорен и не е отменен по надлежния ред?
Обвързан ли е съдът от формалната и материална доказателствената сила на приети по делото и неоспорени официални документи?
Допустими или недопустими са постановените решения в производство по съдебна делба, което е нищожно на основание чл. 75, ал. 2 ЗН?
Решенията постановени в хода на нищожна делба, извършена без участието на съделител/и, има ли сила на присъдено нещо по отношение на неучаствалите в делбата страни, респективно по отношение на страните, които се позовават на тази нищожност?
Прекъсва ли давността извършването на нищожна съдебна делба, вкл. прекъсва ли се давността на неучаствало в производството лице?
Вписването на исковата молба по иск за делба презумира ли знание у последващ приобретател, придобил имота на основание годно да го направи собственик или презумпцията на чл. 70, ал. 2 ЗС запазва своето действие, съответно качеството на какъв владелец придобива лице, което е последващ приобретател на имота? При установена нищожност на делбата, какво е разрешението на посочените въпроси?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Ако не бъде установено, че съдържанието и физическото съхранение на важен по спора документ са обезпечени от страна на издателя му, така щото да се гарантира невъзможността да се интервенира върху него, следва ли съдът да релевира това писмено доказателство и при какви условия?
При оспорване на писмен документ, с цел установяване възможностите за посегателство върху съдържанието му, има ли валидна доказателствена стойност неговия хартиен носител, без представяне и на електронния му вариант, ако съхранението се е осъществявало чрез въведена електронна система?
След като частните писмени документи нямат материална доказателствена сила относно датата на съставянето им спрямо трети лица, при установяване достоверността на дата на издаване и съдържание на частен документ, следва ли да се дава вяра единствено на свидетелските показания на лицето- съставител на документа, без да са налични други доказателства, гарантиращи защита от посегателство върху документа?
Когато няма убедителни доказателства, които гарантират запазване автентичността на частен документ, който не представлява квалифицирана информация, има ли значение установяването на вътрешно ведомствения ред за документооборота, при оценка надежността на писменото доказателство?
Представлява ли правен въпрос, обуславящ изхода на делото, установяване достоверността на оспорен протокол от заседание на СД, в който се твърди, че е обективирано решение за съкращаване на щат, и било ли е необходимо в хода на процеса да се съберат и данни от лицата, подписали оспорения документ, за да има протоколът нужната доказателствена стойност или са били достатъчни само данните, заявени от съставителя на документа?
За разграничаване реалното съкращаване на щат от извършването на фиктивни действия, решението на компетентния орган следва ли задължително да съдържа мотиви за необходимостта от съкращения или е достатъчно само формалното наличие на решение, и обосновката на органа не е ли в пряка връзка с установяване на реалното съкращение, и за да се изключи вероятността за фиктивност на действия?
Длъжен ли е съдът всякога да прецени заинтересоваността на свидетеля, който е в трудовоправно отношение с работодателя и как се извършва тази преценка, какъв следва да е подхода на съда, кои обстоятелства имат отношение към нея и от какво следва да се води, за да бъде изключено заинтересоваността на свидетеля да е повлияла на достоверността на показанията му?
Допустимо ли е съдът да се мотивира с оглед житейската логика, за да изключи заинтересоваността на свидетеля да е повлияла на достоверността на показанията му?
Има ли критерии и следва ли да има утвърдени такива, на които съдът да се опре при преценка достоверността на свидетелските данни или е достатъчно единствено бланкетно да заяви в съдебния си акт, че ги кредитира или отхвърля?
Кога следва да се приеме, че заинтересоваността на свидетеля се е отразила на начина на възприемане на фактите, на оценката му за тях, както и на начина на възпроизвеждането им в показанията пред съда?
Възможно ли е да се обори определена правна презумпция единствено чрез събиране на гласни доказателства, без това да е в противоречие на основните принципи на гражданския процес?
Предопределена ли е доказателствената стойност на писмените документи и на свидетелските данни и от кои фактори се повлияват?
Когато са конкретно посочени и приложени по делото писмени доказателства относими към повдигнат от страната въпрос (в случая, злоупотреба с власт), длъжен ли е съдът да вземе отношение по всяко едно от тях поотделно и да поясни обвързани ли са с други обстоятелства, повлияли върху изводите на съда, и последният длъжен ли е да посочи кое е определило да приеме единия документ (сигнала), а да отхвърли други (списъка и докладната записка)?
Когато работодателят без предупреждение, съзнателно и безпричинно възпрепятства достъпа на служителя до работното му място, това негово поведение укоримо ли е и следва ли да се счита за злоупотреба с власт?
Отделно от правомощията на работодателя да извършва щатни промени, когато изрично е повдигнат въпроса за порочност на процедурата по съкращаване на щат, при която е поставен водещия въпрос за негативното персонално отношение към личността на уволнения, следвало ли е съдът да има специален подход за установяване на истината, преди да се произнесе имало ли е реално съкращение или се касае само за фиктивни действия по замяна на едно лице с друго?
Процес с фундаментално значение ли е за ефективното функциониране на системите за управление на човешките ресурси {при хипотезата на чл. 328, ал. 1, т. 2, предл. второ КТ), наличието на предварителен анализ на длъжностите, който при спор да обоснове извода за съществени различия в трудовите функции?
След като е възприето в съдебната практика, че извод за идентичност не може да се изведе нито само от наименованието на длъжността, нито от механично сравнение на трудовите задължения по длъжностна характеристика, длъжен ли е бил въззивният съд, разполагайки единствено с длъжностни характеристики, по свой почин да назначи съдебна експертиза за анализ на трудовите функции, с оглед предмета на дейност на дружеството и естеството на работа в конкретно звено?
Щом единствената длъжност може да се изпълнява и под друго наименование и от други лица, тогава работодателят длъжен ли е бил при прекратяване на трудовото правоотношение на това основание- чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ, да приложи разпоредбата на чл. 329 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

При установена неприложена дворищна регулация по действащ регулационен или подробен устройствен план и при одобрена кадастрална карта, по кой от плановете следва да се определи статута на имота, предмет на съдебната делба: по действащия устройствен план, по последния приложен план или по кадастралната карта/план, и според коя приложима нормативна уредба се определят границите на правото на собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Решението за допускане на делбата постановено в хода на нищожна делба извършена без участието на съделител, има ли сила на присъдено нещо по отношение на не участвалите в делбата страни?
Прекъсва ли давностното владение извършването на нищожна съдебна делба без участието на съделител, на негов частен правоприемник - приобретател на една вещ от нищожната делба на наследство?
Тече ли давностно владение през време на извършване на нищожна съдебна делба?
Може ли да се квалифицира като владение осъществената непрекъсната фактическа власт през време на текло съдебно производство по извършена нищожна делба, запазват ли силата си съдебните актове по нищожната делба?
Допустим ли е искът по чл. 108 ЗС срещу ответник съделител и неговите частни правоприемници по нищожна делба на наследство по отношение на един имот, част от наследствената маса по делба на наследство включена в нищожната делба?
Вписването на исковата молба презумира ли знание в добросъвестния владелец, придобил имота на основание годно да го направи собственик, осъществено след вписването?
Обвързан ли е съдът от вписан по надлежния ред отказ от наследство, когато този отказ не е оспорен и не е отменен по надлежния ред?
Обвързан ли е съдът от формалната и материална доказателствената сила на приети по делото и неоспорени официални документи?
Допустими или недопустими са постановените решения в производство по съдебна делба, което е нищожно на основание чл. 75, ал. 2 ЗН?
Решенията постановени в хода на нищожна делба, извършена без участието на съделител/и, има ли сила на присъдено нещо по отношение на неучаствалите в делбата страни, респективно по отношение на страните, които се позовават на тази нищожност?
Прекъсва ли давността извършването на нищожна съдебна делба, вкл. прекъсва ли се давността на неучаствало в производството лице?
Вписването на исковата молба по иск за делба презумира ли знание у последващ приобретател, придобил имота на основание годно да го направи собственик или презумпцията на чл. 70, ал. 2 ЗС запазва своето действие, съответно качеството на какъв владелец придобива лице, което е последващ приобретател на имота? При установена нищожност на делбата, какво е разрешението на посочените въпроси?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Допустими ли са свидетелски показания за установяване на обстоятелства и факти, за доказването на които законът изисква писмен акт- писмено удостоверение за вписвания на обстоятелства по чл. 4, б. А и чл. 47 ПВ? Когато не е въведено твърдение в исковата молба, че удостоверението по чл. 4, б. А и чл. 47 ПВ не е загубено или унищожено, допустими ли са свидетелски показания за установяване на съдържанието му? При съдебна евикция, реализирана или евентуална, следва ли да бъде освободен длъжникът от отговорност за вредите, които кредиторът би могъл да избегне, ако е положил грижата на добър стопанин съгласно чл. 83, ал. 2 ЗЗД, ако последният не се е снабдил с писмено удостоверение от АВ по чл. 4, б. А във връзка с чл. 47 ПВ преди сключване на сделката за прехвърляне на собствеността по отношение на този имот?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Представлява ли съществено процесуално нарушение на въззивния съд допускането от същия съд на представени от въззивницата по нейни думи на нови писмени доказателства след подаване на жалбата срещу първоинстанционното решение и след постановен преди това от същия съд първоначален мотивиран отказ за допускането им с Определението му по чл. 267, ал. 1, изр. 1 ГПК, което определение не е отменено, като допускането им е станало без да са изтъкнати каквито и да са мотиви от съда, обосноваващи това, като наличие на грешка, пропуск или промяна в обстоятелствата, а от друга страна и без съда да е провел изследване и поискал доказване от страна на въззивницата на пречките и невъзможността и за представянето на същите доказателства в преклузивния срок по ГПК, т. е. без да са събрани доказателства за наличие на предпоставките за представянето на новите доказателства по реда на чл. 266, ал. 2, т. 1, респ. т. 2 ГПК? При приложение на чл. 266, ал. 1, т. 1 ГПК подлежат ли на доказване причините за несвоевременното представяне на новите доказателства? Владението, установено върху самостоятелен жилищен обект от сграда от момента на построяването й със знанието и без противопоставянето на собственика, представлява ли явно демонстриране на намерението на установилия го да придобие правото на собственост върху имота след изтичане на предвидения давностен срок за това? Представлява ли достатъчно основание за съда да приеме, че е налице владение по смисъла на чл. 68, ал. 1 ЗС осъществяването на фактическа власт върху една вещ с намерението да се държи като собствена, изразяваща се не само в получаване на ключовете от строителя и в пряко ползване на вещта според нейното предназначение, но и в извършване на действия по опазване на вещта, по нейното поддържане в добро състояние, по извършване на поправки, а по отношение на недвижим имот и по извършване на довършителни и ремонтни работи и подобряване на същия, извършването на довършителни работи в същия, след получаването на ключовете за имота? За правилното разпределение прилагане от съда на правилото за носенето на тежестта за доказване по правилата на ГПК на установената в чл. 69 ЗС оборима презумпция, между ищец и ответник по ревандикационен иск, по който ответникът е установил фактическа власт с намерение да държи вещта като своя. За задълженията на съда да определи правилно предмета на спора и обстоятелствата, които подлежат на изясняване и да разгледа само доказателства, събрани по предвидения за това ред в ГПК и да посочи в решението си защо на едни доказателства дава кредит на доверие, а съответно защо изключва други доказателства, събрани от първа инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Постановеното от въззивния съд решение в съответствие ли е с ТР №5/2019 г. на ВКС и с решение по гр. д. №2239/2016 г. на III г. о. на ВКС по съществения материалноправен въпрос дали съкращаването на щата е реално?
По настоящия казус съкращаването на щата е станало поради „трансформиране на длъжности или поради вътрешна реорганизация“?
Законосъобразно ли е да се назначава служител на длъжността „Мениджър Логистика, който не притежава удостоверение за професионална компетентност и не отговаря на изискванията на Закона за автомобилните превози?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела