през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 133 ГПК

Последици от неподаването на отговор
Чл. 133. Когато в установения срок ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, не оспори истинността на представен документ или не упражни правата си по чл. 211, ал. 1, чл. 212 и чл. 219, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд, като инстанция по съществото на спора, разглеждайки делото с оглед наведените във въззивната жалба основания, да обсъди относимите към предмета на спора доказателства, както и да мотивира решението си, съгласно чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК, като обсъди твърденията, доводите и възраженията на страните, имащи значение за очертаване рамките на повдигнатия правен спор, в които рамки той следва да извърши и преценката на относимите писмени и гласни доказателства? (По установителен иск за право на собственост)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли въззивна инстанция да отмени първоинстанционно решение по ненаправено, нито с отговора на исковата молба, нито с писмена защита пред първа инстанция, нито с въззивна жалба, нито с писмена защита пред въззивна инстанция, възражение и оплакване?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е въззивният съд да разгледа и обсъди всички изложени във въззивната жалба оплаквания за неправилност на първоинстанционното решение, като изложи конкретни съображения по тяхната основателност? (По иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК за признаване на установено по отношение на ищците, че ответницата не е собственик над размера на притежаваните от нейния праводател идеални части)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли ответникът да вземе становище по предявените искове и да направи съответните релевантни възражения срещу предявените искове след срока по чл. 131 ГПК? Допустимо ли е възражение по чл. 117, ал. 2 ГПК относно договорната подсъдност на спора да бъде правено след срока по чл. 131 ГПК?
Счита ли се за редовно връчено съобщението на адресата по реда на чл. 50, ал. 3 ГПК ако не е удостоверено по надлежен начин лицето, на което е било връчено съобщението, а е посочено единствено неговите имена?
Длъжен ли е съдът да обсъди всички факти и обстоятелства, както и възражения на страните в процеса?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е съдът да възприема правната квалификация на страна по делото, а именно, че възражението за неравноправна клауза е по чл. 7, ал. 3 ГПК?
Следи ли служебно въззивният съд за приложението на чл. 27 ЗЗД?
Длъжен ли е въззивният съд да тълкува клауза от договора съгласно чл. 20 ЗЗД, за да разкрие действителната воля на страните относно клауза, уреждаща отговорност на работника при едностранно прекратяване на трудовия договор от негова страна?
Длъжен ли е въззивният съд да присъди разноски по прекратени искове?
Настъпва ли преклузия за възражения за оказана принуда, натиск при подписване на договор и при прекратяване на договор?
Прекратяването на трудов договор с изтичане на предизвестието приравнява ли се на прекратяване на договора от страна на служителя?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

За дължимата от решаващия съд преценка за осъществяването на кумулативно изискуемите елементи от фактическия състав на субективното право по чл. 33, ал. 1 ЗЗД и за тяхното съдържание, необходима за за бъде уважен предявен иск с правно основание чл. 33, ал. 1 ЗЗД.
За преклузивния срок, в който е допустимо да бъде предявено възражение за изтекла погасителна давност по иск с правно основание чл. 33, ал. 1 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Възможно ли е валидно да се потвърдят процесуални действия, извършени от лице без представителна власт, която никога не е съществувала и не е била удостоверена пред съда по надлежния ред и това би ли представлявало заобикаляне на закона, само защото последиците от подаването на отговора в преклузивния срок ползват ответника и съвпадат с неговия интерес, поради което са потвърдени и то от друго лице?
Как следва да защити правата си ищцата срещу показания, в които се твърди, че имотът, закупен от друго лице и извършени после в него СМР от свидетеля Ц. и съпруга й през 2002 г. и после продаден на ищцата през 2005 г., не е ставало със средства, осигурени от последната?
Задължен ли е въззивният съд да обсъди всички възражения и доводи на страните от значение за правния спор, както и всички събрани по делото доказателства относно релевантните факти и тяхната взаимна връзка?
Длъжен ли е съдът да обосновава своите правни изводи и да прецени кои свидетели са заинтересовани в полза или във вреда на някоя от страните и как следва да се преценяват дадените от тях показания, взема ли се предвид възрастта на свидетеля към момента, както и обстоятелствата при възприемането, възпроизвеждането по отношение на всеки поотделно, подкрепени ли са или отречени от останалите събрани доказателства? Длъжен ли е съдът по чл. 174 ГПК да извърши очна ставка между свидетелите, ако е налице противоречие между тях?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Милена Даскалова

12388 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела