чл. 79 ал. 2 ЗС
Чл. 79. […] (2) Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
В хипотезата на разпореждане с имот от несобственик в полза на трето лице текат ли в полза на последното сроковете по чл. 79, ал. 2 ЗС, ако действителният собственик на имота не е можел да знае за действията, извършени от несобственика, и съответно - не е имал основание да упражни правото си на иск, за да защити нарушеното си право на собственост?
Добросъвестен ли е по смисъла на чл. 70 ЗС купувач, който в рамките на друго дело с друга насрещна страна узнае, че цялата сграда, в която се намира процесният по другото дело самостоятелен обект (различен от процесния по настоящото дело, но и двата намиращи се в същата сграда), е собственост на лице, различно от продавача по сделката, по която твърди, че е добросъвестен приобретател?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Маргарита Соколова
Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023
Задължението на съда да обсъди събраните доказателства и да обоснове свои фактически и правни изводи от тях по оплакванията във въззивната жалба?
За обсъждане прилагането на императивните правни норми, уреждащи придобивната давност - спирането и прекъсването й – чл. 115, б. ж и чл. 116, б. б, във вр. с чл. 84 ЗС, предвид констатираната очевидна фактическа грешка в диспозитива на влязлото в сила решение на 19.06.2009 г. по гр. д.№8770/1997 г. на СРС и разясненията в мотивите по т. 2А ТР №4/2014 г. на ОСГК на ВКС?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Бонка Дечева
Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Дали изводът на въззивния съд, че само упражняването на фактическата власт след прекратяването на брака може да обуслови придобиването на имота по давност от бившия съпруг, не е в противоречие с Тълкувателно решение №1 от 6.08.2012 г. на ВКС по тълк. д. №1/2012 г., ОСГК?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Наталия Неделчева
Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023
Кои са правните последици, които поражда отмяната на влязло в сила постановление за възлагане на основание чл. 435, ал. 3 ГПК и в частност, дали същата засяга правата на купувача по публичната продан, респективно неговите приобретатели, в случай че същите са придобили права преди вписване на решението по чл. 435, ал. 3 ГПК?
Какво е съдържанието на понятието „добросъвестност“ и момента, към който се преценява видът на установеното владение по смисъла на чл. 70 ЗС, в контекста на предявено възражение за изтекла придобивна давност, както и за възможността владението да се промени от добросъвестно в недобросъвестно в хипотезата на придобиване на право на собственост по давност съгласно чл. 79, ал. 2 ЗС?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Снежанка Николова
чл. 108 ЗС, чл. 124 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 290 ГПК, чл. 293 ал. 2 ГПК, чл. 38 ал. 2 ЗАдв, чл. 435 ал. 3 ГПК, чл. 435 ГПК, чл. 438 ГПК, чл. 496 ал. 2 ГПК, чл. 496 ал. 3 ГПК, чл. 70 ал. 1 изр. 2 ЗС, чл. 70 ал. 2 ЗС, чл. 70 ЗС, чл. 78 ал. 3 ГПК, чл. 79 ал. 2 ЗС, чл. 80 ГПК
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Длъжен ли е въззивният съд при постановяване на решението да разгледа и обсъди всички допустими и относими към спорния предмет доводи и възражения на страните, както и да основе решението си на фактите, установени от събраните по делото доказателства?
Допустимо ли е съдът служебно да замести първоначално посочените правопораждащи факти с други такива или да посочи нови такива наред с първоначалните?
Кои имоти представляват балталък и как се установяват същите, за да се приеме, че имотите като такива не подлежат на възстановяване съобразно пар. 5 ПЗР ЗВСГЗГФ?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Розинела Янчева
чл. 14 ал. 1 ЗСПЗЗ, чл. 18ж ППЗСПЗЗ, чл. 236 ал. 2 ГПК, чл. 280 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 3 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 280 ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 281 т. 3 предл. трето ГПК, чл. 283 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 284 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 290 ГПК, чл. 297 ГПК, чл. 70 ЗС, чл. 79 ал. 2 ЗС, чл. 86 ЗС
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023
Решението за допускане на делбата, постановено в хода на нищожна делба, извършена без участието на съделител, има ли сила на пресъдено нещо по отношение на неучаствалите в делбата страни?
Прекъсва ли давностното владение извършването на нищожна съдебна делба без участието на съделител, на негов частен правоприемник – приобретател на една вещ от нищожната делба на наследство?
Тече ли давностно владение през време на извършване на нищожна съдебна делба?
Може ли да се квалифицира като владение осъществената непрекъсната фактическа власт през време на текло съдебно производство по извършена нищожна съдебна делба, запазват ли силата си съдебните актове по нищожната делба?
Допустим ли е искът по чл. 108 ЗС срещу ответник съделител и неговите частни правоприемници по нищожна делба на наследство по отношение на един имот, част от наследствената маса по делба на наследство, включена в нищожната делба?
Вписването на исковата молба презумира ли знание в добросъвестния владелец, придобил имота на основание, годно да го направи собственик, осъществено след вписването?
Обвързан ли е съдът от вписан по надлежния ред отказ от наследство, когато този отказ не е оспорен и не е отменен по надлежния ред?
Обвързан ли е съдът от формалната и материална доказателствена сила на приети по делото и неоспорени официални документи?
Допустими или недопустими са постановените решения в производство по съдебна делба, което е нищожно на основание чл. 75, ал. 2 ЗН?
Решенията, постановени в хода на нищожна делба, извършена без участието на съделител/и, имат ли сила на пресъдено нещо по отношение на неучаствалите в делбата страни, респективно по отношение на страните, които се позовават на тази нищожност?
Прекъсва ли давността извършването на нищожна съдебна делба, вкл. прекъсва ли се давността на неучаствало в производството лице?
Вписването на исковата молба по иск за делба презумира ли знание у последващ приобретател, придобил имота на основание, годно да го направи собственик, или презумпцията на чл. 70, ал. 2 ЗС запазва своето действие, съответно качеството на какъв владелец придобива лице, което е последващ приобретател на имота?
При установена нищожност на делбата, какво е разрешението на посочените въпроси?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Гергана Никова
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Може ли лице, на което съделител е прехвърлил целия делбен имот по време на процеса за делба, да го придобие по давност, позовавайки се на това, че за него, като трето лице приобретател, тече придобивна давност по време на производството по делба, поради това че делото е продължило между прехвърлителя му и останалите съсобственици и то не е встъпило в производството по делба? При висящ процес по иск за делба на недвижим имот тече ли придобивна давност за третото лице-приобретател на спорния недвижим имот, което лице се позовава на добросъвестно владение по силата на придобивна сделка, сключена между него и съсобственик в делбения имот? Въпросът относно прилагане разпоредбата на чл. 121, ал. 3 ГПК /отм./, сега чл. 226, ал. 3 ГПК, и, конкретно, намира ли приложение ограничението в разпоредбата на чл. 226, ал. 3 ГПК относно невписаната искова молба за делба, според която постановеното решение във всички случаи съставлява пресъдено нещо и спрямо приобретателя, с изключение на действията на вписването, когато се отнася за недвижим имот (чл. 114 ЗС), в случай че към датата на образуване на делото за делба не е съществувало изискване за вписване на тези искови молби?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Розинела Янчева
чл. 114 ЗС, чл. 124 ал. 1 ГПК, чл. 226 ал. 1 ГПК, чл. 226 ал. 3 ГПК, чл. 226 ГПК, чл. 280 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 280 ГПК, чл. 283 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 284 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 290 ГПК, чл. 30 ал. 1 ЗН, чл. 37 ЗН, чл. 51 ал. 2 ГПК, чл. 70 ал. 1 ЗС, чл. 70 ал. 1 изр. 2 ЗС, чл. 70 ал. 2 ЗС, чл. 78 ЗС, чл. 79 ал. 2 ЗС, чл. 79 ЗС
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Следва ли да се приеме, че при непротивопоставил се по какъвто и да било начин наследник, включително и без грубо отблъскване срещу едноличното владение на преживелия съпруг и при засвидетелствано пред съда знание и непротивопоставяне от него срещу едноличното владение на имота да бъде признато придобиването по давност на правото на собственост от преживелия съпруг върху целия имот, както и би ли могло да се приеме, че е налице трансформация на държането на идеални части на наследника в еднолично владение от ищцата по силата на техните вътрешни отношения на майка и дъщеря?
Би ли следвало съпругата-ищца, която е придобила заедно със съпруга си по наследство и давностно владение имота да присъедини, на основание чл. 82 ЗС, към упражняваното от съпруга й владение и своето владение след неговата смърт или следва да го придобие на основание лично владение върху имота?
При липсата на реално осъществяване по какъвто и да било начин на фактическа власт върху имота от невладеещия ответник следва ли да бъде уважен предявен от владеещия собственик иск за придобиването на правото на собственост по давност на основание чл. 79, ал. 2 ЗС или по чл. 79, ал. 1 ЗС?
Равнопоставени ли са правата на придобилия имота на публична продан и придобилия по-рано имота на основание договор за покупко-продажба?
Следва ли да се приеме, че е отпаднал или не е отпаднал правният интерес на ответника, при липсата на противопоставяне от него на прекратяването на изпълнително дело №1916/2013 г. съгласно чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК, по което е взискател, след влизането в сила на постановлението за възлагане на имота на купувача поради непоискан в продължение на 2 години въвод в имота и неизвършването на каквито и да било изпълнителни действия по делото, както и поради липсата на каквато и да било реакция при заличаването на договорната ипотека и следва ли тези действия да се приемат за фактическо упражняване на власт върху имота от него или би следвало да се уважи предявеният положителен установителен иск на ищцата?
Прекъсва ли придобивния давностен срок влязлото в сила постановление за възлагане на имота, но без поискан и извършен въвод във владение и налице ли са основания да се приеме, че след придобиване на правото на собственост от ищцата е допустимо спрямо нея да тече втори давностен срок?
Допуснато ли е съществено нарушение на съдопроизводствените правила при постановяване на съдебен акт по съдебен спор, в който не са били конституирани всички съсобственици?
Разпростират ли се субективните предели на съдебните актове, които са вписани по надлежния ред в Агенция по вписванията върху трети лица – купувачи на публична продан?
Допустимо ли е, след поправка на очевидна фактическа грешка от въззивната инстанция по отношение на номер и година на делото в съдебния акт, да не се поправят в мотивите му имената на ответницата?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от Върховен касационен съд
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Придобиването на имот чрез покупко-продажба опровергава ли наличието на намерение за своене на същия този имот, довело до неговото придобиване, поради изтекла придобивна давност?
Налице ли е дезинтересованост от имота, когато същият е посещаван от действителния собственик, както и от роднини на последния, когато и както сметнат за необходимво; счита ли се за бездействие в случая обръщането към общината, Агенцията по вписвания, прокуратурата?
Води ли до невъзможност за разширително тълкуване на понятието в чл. 116 ЗЗД възражение в различните му проявления?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Камелия Маринова
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Предаването въз основа на договор, с който съсобственик прехвърля правото на собственост върху целия имот, да изключи владението на другите съсобственици и съответно да обуслови приложение на презумпцията на чл. 69 ЗС върху целия имот по отношение на третото лице /купувач/? Възможно ли е третото лице /купувач/ да придобие идеални части от недвижим имот чрез давностно владение на основание чл. 69 ЗС, във връзка с чл. 79, ал. 2 ЗС, ако е сключило договор за покупко-продажба с един от съсобствениците, ползвал официални писмени документи, които са с невярно съдържание, удостоверяващи изключителното му право на собственост? Добросъвестността на третото лице/купувач/ към кой момент от давностното владение по чл. 69 ЗС, във връзка с чл. 79, ал. 2 ЗС следва да е налице? Може ли да се приеме, че предявен иск с правно основание по чл. 108 ЗС от един от съсобствениците по отношение на неговите идеални части от имота, представлява смущаване на владението и по отношение на идеалните на другите съсобственици, които бездействат? Могат ли да се черпят права от поведение по време, когато засегнатият собственик няма възможност, поради неведение, да се брани? Следва ли съдебното решение да касае наследниците на страната при условие, че те са конституирани преди неговото постановяване и има ли сила на присъдено нещо решението спрямо тях?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Емилия Донкова
Търсене
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Модул "ГПК"
Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.