чл. 79 ал. 1 ЗС
Чл. 79. (1) Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Допустим ли е иск за ревандикация на общи части по предназначение между етажни собственици?
Възможно ли е да съществуват общи части в сграда при липса на етажна собственост върху нея /когато последната е собственост само и единствено на едно лице/?
Образува ли се етажна собственост /чл. 38 ЗС/ при образуване и преобразуване на търговски дружества с държавно имущество, когато на бившите държавни фирми им е била предоставена за управление и стопанисване сграда /или части от сграда/, която впоследствие е била включена в уставния капитал на преобразуваните търговски дружества?
Направеното от владелец на недвижим имот до собственика му признание на правото на собственост на последния върху същия имот, прекъсва ли течащата в полза на владелеца придобивна давност?
Може ли частен документ да има достоверна дата спрямо посочения в него издател? Съставлява ли касаторът „трето лице“ по смисъла на чл. 181 ГПК по отношение на оспорения частен документ? Необходимо ли е да бъде направено оспорване на истинността на частен документ /по реда на чл. 193 ГПК/, представен по делото от ответника по касация, с посочен като негов издател касатора?
Длъжен ли е въззивният съд да реши спора по същество като мотивира своя съдебен акт - да обсъди доказателствата по делото, относими към предмета на въззивната дейност, както и доводите и възраженията на въззивника?
При какви условия може да се приеме, че съдебно решение е недопустимо?
При какви условия следва да се приеме, че е налице противоречие между мотиви и диспозитив на съдебно решение, обосноваващо отстраняване му чрез решение за поправка на очевидна фактическа грешка?
Как се отстранява допусната техническа /математическа/ грешка в сбора на сумите, при формирана от съда воля относно размера на исковете?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Теодора Гроздева
чл. 108 ЗС, чл. 116 б. а ЗЗД, чл. 181 ГПК, чл. 193 ГПК, чл. 247 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 280 ал. 2 предл. трето ГПК, чл. 280 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 280 ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 283 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 30 ал. 3 ЗС, чл. 38 ЗС, чл. 78 ГПК, чл. 79 ал. 1 ЗС, чл. 81 ГПК, чл. 84 ЗС
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Съставлява ли неизпълнението на задължението на съда да обсъди всички доказателства по делото съществено процесуално нарушение, което води до неправилност на постановеното от него решение?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Атанас Кеманов
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025
Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Здравка Първанова
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
В хипотезата на оспорване на достоверността на свидетелски показания, събрани във въззивна инстанция, включително и с аргумент за заинтересованост на свидетел, законосъобразно ли се явява допускането на нови доказателства във връзка с оспорването и за насрещно доказване?
Може ли съдът да кредитира и обсъди показанията на свидетел, допуснат до разпит във въззивна инстанция за конкретни обстоятелства (в конкретния случай „предаване на владение), но не и досежно обстоятелството „разпределение (сделка) на наследство“, при условие че с нарочно определение същият този съд отказва проверка (посредством очна ставка) на оспорените показания на въпросния свидетел с аргумент, че същият не е разпитван за обстоятелствата, за които се иска проверка посредством очна ставка?
Задължен ли е решаващият съд, при преценка на гласни доказателства (такива са показанията на Н. Т. и К. П. досежно подлежащата на доказване „сделка с наследство“) и при констатирано противоречие между гласните доказателства, да посочи съображения: защо не дава вяра на свидетел (в случая П., установяващ уговорки за неосъществена сделка между сестрите с процесния имот от 2016 – 2017 г.) и защо приема неговите свидетелства за недостоверни, респективно защо приема за достоверни свидетелствата на Н. Т. за сделка по разпределение на наследство между сестрите от 2011 г., в контекста на приложение на чл. 172 ГПК?
С какви действия (въздействия) върху имот следва да бъде разграничено владението от държането на ваканционен имот или по-точно имот, който не служи за постоянно живеене и който се ползва периодично и временно от съсобственици и трети лица, включително?
Какво е значението на съхраняването и предаването на ключ от ваканционен имот (с характеристиките по предния въпрос) и по какъв критерий следва да се разграничи предаването на ключ от имота в контекста на: предаването на ключ за опразване и продажба на жилището, предаване на ключ за посещение и временно ваканционно ползване и предаването на ключ като предаване на владение?
При приемане за доказано на осъществено намерение за своене в хипотезата на предадено владение, следващо неформална делба на наследство (съсобственост), следва ли да бъдат установени по делото (пълно доказани), кумулативно и двата факта: както предаването на владението, така и неформалното споразумение между съсобствениците?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Розинела Янчева
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
допустим ли е и има ли правен интерес собственика на имот, част от който е отнета по силата на дворищно-регулационен план и не са уредени сметките по регулация, да предяви положителен установителен иск по чл. 124, ал. 1 ГПК срещу собственика на имота, към който частта е придадена?
обуславящ ли е искът по чл. 54, ал. 2 ЗКИР по отношение предявен иск по чл. 108 ЗС; при непроизнасяне по иска по чл. 54, ал. 2 ЗКИР недопустимо и е самостоятелно разглеждане на иска по чл. 108 ЗС?
в случай, че са предявени искове по чл. 54, ал. 2 ЗКИР, съединени с положителен установитеен иск по чл. 124, ал. 1 ГПК и по чл. 108 ЗС, но са разгледани само исковете по чл. 108 ЗС и чл. 124, ал. 1 ГПК, налице ли е недопустимост на процеса; какви са правомощията на въззивния съд в тези случаи, ако от ищците липсва своевременно възражение?
в случай на предявяване на кумулативно съединени искове, може ли разглеждането на само един от тях да се определи като недопустимо по смисъла на чл. 270, ал. 3 ГПК – хипотезата на разгледан непредявен иск; какви са правомощията на съда в този случай?
какъв е предмета на делото и какви са служебните задължения на съда в случаите, в които регулацията не е била приложена, но е направено единствено възражение за придобивна давност, към чийто имот е придадена част?
следва ли в тези случаи съдът да преценява служебно предпоставките на чл. 200 ЗУТ по отношение на придаваема по регулация част или следва да ги преценява за обща площ от целия имот – реална част заедно с имота, към който се присъединява тя по силата на придобивна давност?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Камелия Маринова
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023
Относно задълженията на въззивния съд като инстанция по същество на спора по смисъла на чл. 269 ГПК и изискванията за мотивираност на въззивното решение съобразно разпоредбите на чл. 12, чл. 235, ал. 2 и чл. 236, ал. 2 ГПК;
Относно задължението на въззивната инстанция служебно да събере доказателствата, които поначало се събират по почин на съда, когато такива са необходими за изясняване на делото от фактическа страна с оглед приложението на императивна материалноправна норма;
Относно дължимата преценка на изслушаните свидетелски показания според правилата на чл. 172 ГПК;
Относно приложението на презумпцията по чл. 69 ЗС при разглеждането на спорове за реална част от поземлен имот, доказателствената тежест и действията, посредством които владелецът може да демонстрира намерението си да свои имота;
Относно значението на новосъздадената разпоредба в ЗУТ - чл. 117а (нов - ДВ, бр. 41/2019 год., в сила от 22.08.2019 год.) и начина, по който същата следва да се прилага от съдилищата при разглеждането на искове за собственост, породени от спор относно местоположението на общата имотна граница между урегулирани поземлени имоти.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от Върховен касационен съд
чл. 108 ЗС, чл. 131 ал. 1 ГПК, чл. 15 ал. 3 ЗУТ, чл. 172 ГПК, чл. 200 ал. 2 ЗУТ, чл. 200 ЗУТ, чл. 236 ал. 2 ГПК, чл. 269 ГПК, чл. 272 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 280 ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 283 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 288 ГПК, чл. 290 ГПК, чл. 54 ал. 2 ЗКИР, чл. 69 ЗС, чл. 79 ал. 1 ЗС
Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023
Дали не е очевидно неправилен изводът на съда относно момента на настъпване на правните последици на чуждестранното решение за развод при признаването му в страната?
Дали даденото от близък родственик на единия съпруг е с дарственото намерение само за него, а не за двамата съпрузи, т. е. за неговото семейство?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Павел Банков
чл. 117 КМЧП, чл. 118 ал. 1 КМЧП, чл. 118 ал. 2 КМЧП, чл. 118 КМЧП, чл. 124 ал. 1 ГПК, чл. 14 ЗМДТ, чл. 154 ал. 1 ГПК, чл. 172 ГПК, чл. 176 ГПК, чл. 18 СК, чл. 180 ГПК, чл. 19 ал. 1 СК, чл. 21 ал. 1 СК, чл. 21 ал. 3 СК, чл. 21 СК, чл. 237 ГПК, чл. 27 СК, чл. 287 ал. 1 ГПК, чл. 290 ГПК, чл. 293 ал. 2 ГПК, чл. 31 ЗС, чл. 34 ал. 1 ЗС, чл. 34 ал. 3 ГПК, чл. 34 ЗС, чл. 342 ГПК, чл. 69 ЗС, чл. 78 ГПК, чл. 79 ал. 1 ЗС, чл. 81 ГПК
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
При първоначално установяване на държане на недвижим имот въз основа на правно основание следва ли лицето, което твърди, че е владелец да докаже начален момент на промяна на намерението си за своене на недвижимия имот?
Може ли да се формира правно-валидна воля за своене/владение за себе си/ при знание, че по време на този период е налице законова забрана за това?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Наталия Неделчева
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Следва ли въззивният съд да обсъди в съвкупност всички приети по делото доказателства, както и всички доводи на страните и да извърши самостоятелна преценка и анализ?
Ако собствеността върху недвижим имот не се оспорва и ако дадено лице осъществява скрито владение върху този имот, което не е известно на собствениците на имота, то те трябва ли да манифестират владението си върху този имот, за да се счита, че в тяхна полза тече придобивна давност?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Пламен Стоев
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Допустимо ли е да се приеме, че ищецът не притежава друго складово помещение в сградата, без по делото да е проведено пълно и главно доказване чрез ангажиране изготвянето на експертиза, която да установи по архитектурния проект на сградата принадлежността на процесното мазе №24, както и дали по този архитектурен проект към собствения на ищеца самостоятелен обект не принадлежи и друго складово помещение?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Веселка Марева
Търсене
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Модул "ГПК"
Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.