Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 38 ЗЗД

Чл. 38. Представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това.
Упълномощителят има право винаги да оттегли пълномощието, а пълномощникът – да се откаже от него. Отказването от това право от страна на упълномощителя или пълномощника е недействително.

чл. 38 ЗЗД

Чл. 38. Представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това.
Упълномощителят има право винаги да оттегли пълномощието, а пълномощникът – да се откаже от него. Отказването от това право от страна на упълномощителя или пълномощника е недействително.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение по см. на чл. 280, ал. 1 ГПК, като общо основание за допускане на касационно обжалване е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по конкретното дело. За да обоснове допускане на касационно обжалване материалноправният и/или процесуалноправен въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното дело - за формиране на решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Търсеното с формулирането на въпроса разрешение от касационната инстанция следва да има освен непосредствено значение за изхода на спора, но също и общоприложим към други сходни случаи ефект. Въпросите не може да са хипотетични, но същевременно следва да не са и от фактологично естество /при което отговорите им да са поставени в зависимост от събраните по делото доказателства и установените въз основа на тях факти по конкретното дело/, а да имат характер на въпроси по прилагането на закона /в широк смисъл – на общ правен принцип, правен институт и/или на норма, или норми от действащия обективен правов ред/. Касаторът е длъжен да изложи ясна и точна формулировка на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното решение. Върховният касационен съд не е задължен да го изведе от изложението към касационната жалба по чл. 284, ал. 3 ГПК, но може само да го уточни и конкретизира. Върховният касационен съд не допуска касационно обжалване по правен въпрос, по който се е произнесъл въззивният съд, различен от този, който сочи касаторът, освен ако въпросът има значение за нищожността и недопустимостта на обжалваното решение. Непосочването на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване, без да се разглеждат сочените допълнителни основания за това. Те представляват изчерпателно посочени от законодателя хипотези, при наличието на които се проявява общото основание за допускане до касационно обжалване - а именно разрешеният правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

се поддържа, че въззивното решение противоречи на решение №331 по гр. д. №257/2009г. на ВКС, ІV г. о.; решение №445 по гр. д. №1733/2010г. на ВКС, ІV г. о.; решение №27 по гр. д. №4265/2014г. на ВКС, ІV г. о и др.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

дали подписът и ръкописният текст в процесното пълномощно са изпълнени от формално посоченото за упълномощител лице М. А. С., управител на ищцовото дружество, е съобразил, че доколкото същото има характеристиките на официален свидетелстващ документ в частта, относно удостоверителното изявление на нотариуса, доказателствената тежест за оборване на неговата автентичност следва да бъде възложена на ищеца. За установяване на това обстоятелство е приел графологична експертиза на вещото лице В. К., според която автор на ръкописния текст и подписа в пълномощното и представения протокол от общо събрание от 27.07.2017 г. е М. А. С.. С оглед оспорването на това експертно заключение в първоинстанционното производство е допусната и приета повторна експертиза в разширен състав от три вещи лица, които са дали заключение, че подписът и ръкописният текст в пълномощното са изпълнени от М. С.. В допълнителното изследване, извършено от същите вещи лица в протокол от 04.01.2020 г., съобразно направено групиране на образците от подписа и почерка на лицето в свободни и условно свободни, двама от съдебните експерти са заявили, че поддържат извода си, че подписът и ръкописният текст са изпълнени от посоченото в тях за техен автор лице. САС е приел, че различното становище на вещото лице Г., не опровергава изводите на останалите експерти, които са възприети заради ясната и детайлна обосновка на всички почеркови особености, установяващи достатъчно съвпадения в общите и индивидуални признаци и изключващи такива, които да навеждат за технически подправки или да свидетелстват за имитация. Посочил е, че групата образци, на които се основава особеното мнение на Г., са по подбор на лицето, чийто подпис се изследва, като е необосновано и нелогично да се отдава превес на група образци според субективното предпочитание на лицето, чиито подпис и почерк се изследват, при което се елиминира голям по обем сравнителен материал, сред който преобладават официално заверени документи от нотариуси. От изслушаните свидетелски показания е счел за изяснени обстоятелствата, при които е изповядана процесната сделка. Свидетелят адв. Р., присъствал по време на изповядването, е заявил, че съпругата на С. – Т. П. му е дала в оригинал процесното пълномощно, за да го представи на нотариуса, когато купувачът преведе продажната цена, като след превода в банката, са отишли при нотариуса. От всички гласни доказателства е намерил за установено, че през годините това е била обичайна практика - подготовката на документи за сделки с имоти на фирмата да се извършва от адвоката и партньорката на управителя – Т. П..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по делото е дали разлика между уговорената цена и действителната пазарна стойност на имот в рамките на 5 (пет) пъти води до такава нееквивалентност на престациите, която да предпоставя недействителност на договора като сключен във вреда на представлявания. Съобразено е, че в практиката като критерий за нееквивалентност е прието изключително голяма разлика в престациите - такава неравностойност между престациите, че едната от тях да се явява практически нулева, като горната граница е разлика между пазарната и уговорената стойност на насрещните престации от повече от дванадесет пъти, а долна граница е цена два пъти и половина по-ниска от пазарната стойност. Намерено е, че в настоящия случай подлежи на изследване интересът на упълномощителя от сключване на сделката за да се установи дали договорът е недействителен. Въззивната инстанция е посочила, че разликата между уговорената цена от 9 500 лв. и пазарната стойност на имота, определена от съдебно - техническата експертиза на 45 508 лв., е малко по-малка от пет пъти. Прието е, че не е налице такава нееквивалентност на престациите, при която да се приеме, че едната от тях е практически нулева и това да опорочава сделката на основание чл. 40 ЗЗД като сключена във вреда на представлявания. Аргументи в подкрепа на този извод са черпени от съдържанието на овластителната сделка (пълномощното) от 13.09.2018 г. Според там обективираните изявления на ищеца е прието, че интересът му да се разпореди с имота не е произтичал непременно от желанието да реализира печалба от сделката/спекула. В тази насока е отчетено като съществено писменото изявление на упълномощителя, че е получил цената по договора за покупко-продажба при подписване на пълномощното. С оглед на него, решаващият състав мотивирал съждение, че Е. сам е договорил с насрещната страна М. Х., явяваща се и негов пълномощник, размера на дължимото по договора плащане преди сключване на сделката, като и че е получил същото. При подобна вътрешна уговорка между страните за продажната цена и нейното плащане преди сключването на договора за покупко-продажба, е формиран извода за липса на интерес от страна на кредитора/упълномощител, представителят му да договори възможно най-високата цена по бъдещата сделка, тъй като интересът му вече е бил задоволен с плащането, размера на което сам той е договорил. На следващо място при преценка на разликата в цената е взета предвид и необходимостта на продавача/упълномощител да се сдобие с парични средства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/„В хипотезата на чл. 40 ЗЗД, кога представителят, който действа при условията на чл. 38 ЗЗД, действа във вреда на представлявания?“ – сочи се противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №615 от 15.10.2010 г. по гр. д. №1208/2009 г. на III г. о., решение №841 от 19.01.2010 г. по гр. д. №3530/2008 г. на IV г. о. и решение №361 от 16.11.2011 г. по гр. д. №1077/2010 г. на IV г. о.; 2/„При преценката на съда за осъществен състав на чл. 40 ЗЗД, в случаите когато представляван и представител са близки роднини, необходимо ли е да бъдат обсъждани отношенията им с други роднини или преценката следва да се отнася единствено до отношенията между страните по сделката?“ – твърди се наличието на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, доколкото не били ясно изведени критериите в закона и задължителната практика на ВКС; 3/ „относно понятието „крайна нужда при фактическия състав на чл. 33, ал. 1 ЗЗД“ – сочи се противоречие с решение №87 от 10.07.2017 г. по гр. д. №3941/2016 г. на III г. о. на ВКС. Касаторите поддържат също така наличието на основанието на чл. 280, ал. 2 ГПК, в хипотезата на очевидна неправилност на обжалваното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е бил предварително обсъждан с нея и дъщеря ѝ Д. Б., но в крайна сметка по делото било доказано желанието ѝ да прехвърли на внука си процесните недвижими имоти на цена от 9500 лева, платена в деня на сделката, след изповядването ѝ в кантората на нотариуса; упълномощителката е била пределно наясно както с пазарните условия и цена на процесните недвижими имоти, така и с условията по сделката, знаейки, че внукът ѝ няма как да извади сумата от 200000 лева, за да купи имотите по пазарна цена, а в конкретния случай с оглед положените грижи, същият не е бил недобросъвестен, тъй като упълномощителката приживе е знаела, че сделката може да се сключи при по-благоприятни за нея условия. Обобщено е, че обжалваното решение не сочи и не доказва събирането на каквито и да е доказателства относно предявения иск с правно основание чл. 40 ЗЗД, но въпреки това въззивният съд се е произнесъл по иск, за който не са събрани каквито и да е писмени доказателства по надлежния ред в цялото инстанционно производство. Само наличието на нееквивалентност на насрещните престации, според представата на съда, не било достатъчно, за да се стигне до извода, че сделката е нищожна поради противоречие с добрите нрави. Твърди се, че неправилно въззивният съд е отхвърлил решението на първата инстанция, като не е кредитирал показанията на свидетеля Д. Б., доказала изцяло валидността на сключената сделка, плащане на продажната цена и знание на упълномощителя за условията на договора за продажба на имотите към своя внук. В изложение на основанията за допускане на касационното обжалване се поставят правни въпроси, за които се твърди, че са разрешени в противоречие с практиката на ВКС и които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Твърди се още, че обжалваното решение е недопустимо и очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за правния интерес от иска по чл. 29 ЗТРРЮЛНЦ е формирана постоянна непротиворечива съдебна практика по т. 1, предл. второ на чл. 280, ал. 1 ГПК, която приема, че исковете по чл. 29 ЗТРРЮЛНЦ са процесуален способ за защита срещу порочни вписвания в Търговския регистър, предоставен на всяко лице, което има правен интерес да установи нищожност или недопустимост на конкретно вписване или несъществуване на вписано обстоятелство; Правният интерес е абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимост на исковете и трябва да е налице не само към момента на тяхното предявяване, но и във всеки момент от развитието на исковия процес като условие за допустимост на съдебното решение, с което съдът се произнася по същество относно валидността и допустимостта на оспорваното вписване и/или относно съществуването на вписаните обстоятелства; Преценката за наличие на правен интерес от иска по чл. 29 ЗТРРЮЛНС, предявен от трето лице, е винаги конкретна и е обусловена от твърденията за засегнати негови съществуващи реални права и вида на търсената защита, и кумулативно – от възможността като последица при успешно провеждане на иска, да се постигне целеното изменение на съществуващото правно положение на ищеца; Определящи за правния интерес са твърденията, с които ищецът обосновава необходимостта от търсената с исковете по чл. 29 ЗТРРЮЛНЦ защита, но отсъствието на такива твърдения не лишава съда от правомощието да изследва служебно наличието на правен интерес, преценявайки дали и в каква степен положителното произнасяне по исковете, т. е. признаването на извършеното вписване за нищожно или за недопустимо и/или на вписаното обстоятелство за несъществуващо, ще рефлектира благоприятно в правната сфера на ищеца и ще доведе до настъпване на целения от него правен резултат.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за допуснати от въззивния съд нарушения поради необсъждане на всички доводи на касатора и липсата на собствени мотиви по всички доводи, макар да осъществяват формално изискванията на процесуалния закон за формулиране на правен въпрос от значение за изхода на спора (и доколкото съдът според неизменната съдебна практика, основана на разпоредбата на чл. 236, ал. 2 ГПК, винаги дължи обсъждане на всички доводи и възражения на страните, както и излагане на мотиви по тях), в конкретния случай не са годни самостоятелно да доведат до допускане на касационното обжалване, тъй като не адресират основния извод, дал основа на съда да приеме исковете за неоснователни, нито са разрешени в противоречие с цитираната практика. Съобразявайки установените по делото доказателства и представените документи, въззивният съд приема за лежаща върху ищеца/касатор доказателствената тежест да установи кой от вариантите – възмездност или безвъзмездност при дейността на председателя, е приложим в конкретната хипотеза; предвид липсата на ясна регламентация за това кой е органът, вземащ решение за приложение на кой да е от посочените варианти за възмездността на дейността, е съобразена логиката на изрично посочена разпоредба от устава, и е прието, че при ответната кооперация дължимостта на възнаграждение за дейността на процесната позиция се определя с решение на управителния съвет, в каквато насока данни по делото не се представят. Този извод на въззивния съд налага отправянето на правен въпрос, свързан с тълкуването на съответните приложими нормоустановяващи актове в кооперацията. Липсата на такъв правен въпрос сама по себе си, съобразно разясненията, дадени от ВКС в т. 1 на ТР №1/2009 г., ОСГТК, е достатъчна да доведе до недопускане на касационното обжалване; касационният съд няма правомощия сам да определи обуславящия изхода на спора правен въпрос, независимо от значимостта му за конкретния спор. Тъй като поставените правни въпроси са общи, отправени като цяло към дейността на съда в процесния случай, без да се адресира основният извод на съда, то въпросите не осъществяват общата предпоставка за допускане на касационното обжалване. Отделно от това, не се разкрива и наличието на допълнителната предпоставка за допускане на касационното обжалване съобразно правилото на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Според приетото в цитираната съдебна практика, въззивният съдът трябва сам да установи всички относими по спора обстоятелства, като обсъди подробно, ясно и задълбочено всички данни по делото и да даде отговор на всички доводи и възражения на страните, излагайки ясно и точно съображения по тях. В случая въззивният съд подробно е изследвал доказателствата по делото – документи, експертно заключение, взел е предвид оплакванията на страните и след съвкупното обсъждане на доказателствения материал ясно е обосновал изводите си. Обстоятелството, че касаторът не е съгласен с крайния резултат от въззивната проверка и в тази връзка излага аргументи за неправилност и необоснованост на изводите на решаващия съд, не е предмет на проверка в производството по чл. 288 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Какви факти и обстоятелства следва да преценява съда при повдигнат спор за действия на представител във вреда на представлявания?"; „При направено искане за обявяване на договор за нищожен поради нарушаване на добрите нрави следва ли преценката на съда да се ограничава само до нееквивалентността на престациите?"; и „При невъзможност за подписване на частен документ поради недъгавост /физическа невъзможност за изпълнение на подпис/ следва ли положения отпечатък да се приподписва от двама свидетели?". Касаторът счита, че първите два от тези въпроси са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд /ВКС/, а за последния поддържа, че има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

12312 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право