Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 179 ЗЗД

Чл. 179. (1) Вписването на ипотеката се заличава въз основа на съгласието на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма или въз основа на влязло в законна сила съдебно решение.
(2) Заличаването става по молба, към която се прилага актът за съгласието или препис от влязлото в законна сила решение. То се извършва чрез отбелязване в партидата на ипотекирания имот.
(3) Заличаването погасява ипотеката. Но ако актът, въз основа на който е станало заличаването, се обяви за недействителен, ипотеката може да се впише наново. В такъв случай тя има ред от новото вписване.

чл. 179 ЗЗД

Чл. 179. (1) Вписването на ипотеката се заличава въз основа на съгласието на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма или въз основа на влязло в законна сила съдебно решение.
(2) Заличаването става по молба, към която се прилага актът за съгласието или препис от влязлото в законна сила решение. То се извършва чрез отбелязване в партидата на ипотекирания имот.
(3) Заличаването погасява ипотеката. Но ако актът, въз основа на който е станало заличаването, се обяви за недействителен, ипотеката може да се впише наново. В такъв случай тя има ред от новото вписване.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Когато с влязло в сила решение по предявен от кредитора установителен иск, с което със сила на пресъдено нещо е установено, че главното вземане, обезпечено с ипотека е погасено, следва ли длъжникът да води нов установителен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК във връзка с чл. 179 ЗЗД, за да може да бъде заличена ипотеката?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не отговарят на общото изискване на чл. 280, ал. 1 ГПК - да са от значение за формиране на решаващите правни изводи на въззивния съд, с които е мотивирано отхвърлянето на иска по чл. 124, ал. 1 ЗЗД, във вр. с чл. 179, ал. 1 ЗЗД. Въпросите са свързани с доводите на касаторите, че въззивният съд е обосновал изводите си единствено върху постигнати, но неизпълнени в договора за учредяване на ипотека уговорки, без да съобрази извършените погасявания по договора за кредит, неправомерното поведение на банката и отказа й да предприеме действия по заличаване на ипотеката. Отговорите на поставените питания предполагат проверка на правилността на фактическите и правни изводи на съда, че не е установено изпълнението на условието на банката - кредитор за заличаване на договорната ипотека върху собствения на касаторите имот. Тези изводи са обусловени от възприетата от съда фактическа обстановка по спора и от преценката на доказателствата, установяващи постигнатите договорености между кредитополучателя и банката относно условията за заличаване на ипотеката. Поради това, че въпросите са фактически, а не правни - касаят установяването на факти и преценката на доказателствата, те не могат да послужат като общо основание за достъп до касационно обжалване (т. 1 Тълкувателно решение №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС). Дори да се приеме, че въпросите касаят приложението на чл. 20 и чл. 20а ЗЗД, по отношение на тях е формирана константна съдебна практика, според която конкретният резултат от тълкувателната дейност на съда намира израз в решението по съществото на спора - отхвърлянето или уважаването на претенцията с оглед доказването или недоказването на релевантните за спора факти и обстоятелства. В настоящия случай въззивната инстанция съобразно закона и константната практика се е аргументирала с конкретните договорни клаузи в договора за учредяване на ипотека и в договора за банков кредит и анексите към него, които са ясни и недвусмислени и по отношение на тях не е съществувал спор между страните относно условията, при които за банката възниква задължение да предприеме действия по заличаване на ипотеката върху прехвърлените от кредитополучателя в полза на трети лица недвижими имоти.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

във връзка с основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК: а/. погасява ли се ипотечното право върху право на строеж, ако правото на строеж бъде погасено на основание чл. 67 ЗС; б/. допустимо ли е едно и също лице да притежава право на собственост върху имота и ограничено вещно право на строеж върху същия имот. Твърди се, че първият въпрос е разрешен в противоречие с ТР №3/17.03.2021 г. по т. д. №3/2018 г. на ОСГТК на ВКС и решение №53 от 17.02.2011 г. по гр. д. №1467/2009 г. на ВКС, 2 г. о., а вторият – в противоречие с решение №44 от 04.03.2013 г. по гр. д. №358/2012 г. на ВКС, 4 г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

„кой е кредиторът, чието съгласие се изисква по смисъла на чл. 179 ЗЗД, след като задължението е погасено от солидарен длъжник и при съблюдаване на нормата на чл. 74 ЗЗД”. Поддържа се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето-то ГПК – очевидна неправилност на въззивното определение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

е свързан с предметния обхват на разрешението, дадено в т. 6 на ТР №7/25.04.2013 г. на ВКС по тълк. д. №7/2012 г., ОСГТК. Действително, в тълкувателното решение ВКС е разсъждавал за това какви са пределите на проверката, която съдията по вписванията прави при искане за вписване на определен акт, но същото се приема и за проверката, която се прави във връзка с искане за заличаване на предходно вписване. И при искането за заличаване съдията по вписванията извършва ограничена по обхват проверка – дали е налице предходно вписване на даден акт и дали са налице предвидените в нормативните актове материалноправни предпоставки за заличаването. Конкретно при искане за заличаване на ипотека съдията по вписванията проверява дали тази ипотека е била вписана и дали са налице условията за заличаването й, предвидени в чл. 179, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 19, ал. 1 и чл. 22 ПВ и чл. 19, ал. 2 ПВ, разгледани подробно от въззивния съд в обжалваното определение. Това определение е в пълно съответствие с идеята, заложена в т. 6 на ТР №7/25.04.2013 г. на ВКС по тълк. д. №7/2012 г., ОСГТК, поради което по първия въпрос не може да се допусне касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Не е налице и основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, защото поставеният въпрос не е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, след като има дадено ВКС тълкуване, което може да бъде отнесено и към него.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по делото е дали разлика между уговорената цена и действителната пазарна стойност на имот в рамките на 5 (пет) пъти води до такава нееквивалентност на престациите, която да предпоставя недействителност на договора като сключен във вреда на представлявания. Съобразено е, че в практиката като критерий за нееквивалентност е прието изключително голяма разлика в престациите - такава неравностойност между престациите, че едната от тях да се явява практически нулева, като горната граница е разлика между пазарната и уговорената стойност на насрещните престации от повече от дванадесет пъти, а долна граница е цена два пъти и половина по-ниска от пазарната стойност. Намерено е, че в настоящия случай подлежи на изследване интересът на упълномощителя от сключване на сделката за да се установи дали договорът е недействителен. Въззивната инстанция е посочила, че разликата между уговорената цена от 9 500 лв. и пазарната стойност на имота, определена от съдебно - техническата експертиза на 45 508 лв., е малко по-малка от пет пъти. Прието е, че не е налице такава нееквивалентност на престациите, при която да се приеме, че едната от тях е практически нулева и това да опорочава сделката на основание чл. 40 ЗЗД като сключена във вреда на представлявания. Аргументи в подкрепа на този извод са черпени от съдържанието на овластителната сделка (пълномощното) от 13.09.2018 г. Според там обективираните изявления на ищеца е прието, че интересът му да се разпореди с имота не е произтичал непременно от желанието да реализира печалба от сделката/спекула. В тази насока е отчетено като съществено писменото изявление на упълномощителя, че е получил цената по договора за покупко-продажба при подписване на пълномощното. С оглед на него, решаващият състав мотивирал съждение, че Е. сам е договорил с насрещната страна М. Х., явяваща се и негов пълномощник, размера на дължимото по договора плащане преди сключване на сделката, като и че е получил същото. При подобна вътрешна уговорка между страните за продажната цена и нейното плащане преди сключването на договора за покупко-продажба, е формиран извода за липса на интерес от страна на кредитора/упълномощител, представителят му да договори възможно най-високата цена по бъдещата сделка, тъй като интересът му вече е бил задоволен с плащането, размера на което сам той е договорил. На следващо място при преценка на разликата в цената е взета предвид и необходимостта на продавача/упълномощител да се сдобие с парични средства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Какъв е предметния обхват на проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 ПВ относно това дали предоставеният му за вписване акт отговаря на изискванията на закона и включва ли се в тази проверка изследване дали ипотека, учредена върху урегулиран поземлен имот, се разпростира и върху трафопост, който ще се изгради в него въз основа право на строеж, учредено след вписване на ипотеката? (По отказ за частично заличаване на договорна ипотека, по отношение на правото на строеж за изграждане на трафопост)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право