през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 78 ал. 5 ГПК

Присъждане на разноски
Чл. 78. […] (5) Ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

относно механизма на ПТП и гражданската отговорност на причинилия пътния инцидент водач. Страната се позовава на решение на СЕС по дело С-438/2022 и практика на състави на ВКС, според която посочените в Наредба №1/2004 г. минимални размери на адвокатските възнаграждения могат да служат единствено като ориентир.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

за размера на обезщетението за неимуществени вреди, дължимо на ищеца, пострадал от ПТП, за разликата над 80 000 лв. до 120 000 лв., или за сумата от 40 000 лв.; не са събирани нови доказателства, като обемът и естеството на извършените от процесуалния представител на въззиваемия ответник действия се изчерпват с изготвяне и подаване на отговор на въззивната жалба и участие в едно съдебно заседание.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е съдът при разглеждане на спора да обсъди всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупност? Длъжен ли е съдът да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните? Представляват ли „разход“ и следва ли да намерят отражение в анализа, направените вноски по банкови сметки от ответника в общ размер 295 379,20 лева, начислените лихви в размер 9 441,49 лева и вноските от трети лица в размер 83 832,28 лева, за които не се установява законово основание за придобиването, предоставянето, внасянето, респ. постъпването им, но които не са налични в края на проверявания период? Следва ли да се уважи възражение за прекомерност на адвокатския хонорар, който е в рамките на минималния такъв по макар и неприложимата Наредба №1/2004 г., когато съдът изрично приема, че делото е от изключителна правна и фактическа сложност, зачита материалния интерес и установява огромния положен труд и активното участие в процеса? Съобразена ли е от БАС действителната правна и фактическа сложност на делото? Налице ли е несъответствие на присъденото възнаграждение от първоинстанционния съд с положените от защитата усилия при упражняване на процесуалните права за защитаван материален интерес от 749 628,53 лева?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Представлява ли злоупотреба с доверието на работодателя поведение на работник или служител, изразяващо се в неоторизирано подписване на документ, част от производство по обществена поръчка, в която работодателят е възложител, и в хипотеза, в която задачата за изготвяне и подписването на документа е възложена на друг служител и липсва извинителна причина за съставянето и подписването на документа от неоторизирания служител? Какви критерии следва да взима под внимание съдът при определяне дали поведението на служителя осъществява състава на дисциплинарното нарушение, и по-конкретно – от значение ли е, че в кръга на функциите на служителя присъства принципна възможност за съставяне и подписване на такъв документ, и може ли този факт да изключи дисциплинарната отговорност и да направи деянието несъставомерно? Следва ли съдът да преценява обстоятелството, че деянието се извършва в хипотезата на обществено отношение, възникващо и регламентиращо се от дял на публичното право, каквато е дейността по възлагане на обществени поръчки, и как това влияе при изискването за лоялност на работника и служителя при възникване на трудовото правоотношение? Длъжен ли е въззивният съд да допусне събиране на доказателства, които не са били допуснати от първоинстанционния съд с мотив, че не са необходими, ако след това в решението си по делото същият съд се е позовал на липсата им? Какви са критериите, които трябва да приложи въззивната инстанция при преценка на обстоятелствата по чл. 266, ал. 3 ГПК и по-конкретно – кои са критериите за преценка дали отказът на първоинстанционния съд, с който доказателствата не са допуснати, е правилен? Длъжен ли е въззивният съд да допусне поисканите при условието на чл. 266, ал. 3 ГПК доказателства, когато първоинстанционното определение по допускането им не съдържа данни за ясната воля на съда за причините, които го обуславят, а единствено съдържа позоваване на липса на необходимост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

123385 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела