през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 83 ал. 2 ГПК

Освобождаване от такси и разноски
Чл. 83. […] (2) Такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. По молбата за освобождаване съдът взема предвид:
1. доходите на лицето и на неговото семейство;
2. имущественото състояние, удостоверено с декларация;
3. семейното положение;
4. здравословното състояние;
5. трудовата заетост;
6. възрастта;
7. други констатирани обстоятелства.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Какви са предпоставките за освобождаване на ищеца по делото от заплащане на държавна такса и разноски? По какви критерии и по какъв начин съдът определя достатъчни ли са доходите на ищеца за покриването на държавната такса и разноските по делото и какъв размер на държавната такса да бъде определен? С колко определения следва да се произнесе съдът досежно освобождаването на ищеца по делото от заплащането на държавната такса и разноските и размерът на държавната такса, който следва да бъде заплатен, ако същият не е освободен изцяло или частично?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Следва ли да се бюрократизира процедурата и да се представят удостоверения от НОИ, от данъчните, от Агенция по вписванията, от болниците, трудови договори или решението за освобождаване от държавна такса следва да бъде само на основата на подадена декларация?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Допустимо ли е освобождаване от заплащане на държавна такса по реда на чл. 83, ал. 2 ГПК и на юридически лица, включително търговски дружества? Може ли търговско дружество да бъде освободено от заплащане на държавна такса по чл. 83, ал. 2 ГПК, когато спрямо него не е открито производство по несъстоятелност, и длъжен ли е съдът да прави конкретна преценка относно обективната възможност държавната такса да бъде заплатена или е достатъчно констатацията, че дружеството не е в производство по несъстоятелност? Може ли да се приеме, че едно търговско дружество разполага с финансова възможност да заплати държавна такса по делото, ако дружеството не разполага с никакво ликвидно имущество, няма налични парични средства и не извършва търговска дейност, но има вземания от трето, обявено в несъстоятелност лице, като получаването на вземанията е обусловено от самото производство, по което се дължи държавна такса? Може ли едно търговско дружество да бъде освободено от заплащането на държавна такса по делото по реда на чл. 83, ал. 2 ГПК, ако не разполага с ликвидно имущество, вкл. парични средства и недвижими имоти, но има учредени в негова полза законни ипотеки върху недвижими имоти, част от масата на несъстоятелността на друго дружество?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Костадинова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

123220 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела