Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 63 ал. 1 ГПК

Продължаване на срока
Чл. 63. (1) Законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини.

чл. 63 ал. 1 ГПК

Продължаване на срока
Чл. 63. (1) Законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

следва ли националният съд да вземе под внимание положението му и конкретните причини, поради които не може да бъде заплатена държавната такса?”Въпросът е поддържан в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК- като решен в противоречие с практиката на Съда на Европейския съюз, намерила израз в Определение от 13.06.2012 г. по дело C-156/2012 (“GREP/Freistaat Bayern”). Частният касатор е посочил още обективна невъзможност за заплащане на държавната такса, поради наложени обезпечителни мерки върху всичките му активи, включително и банковите му сметки. Посочва също, че управителят и единствен съдружник на дружеството страда от онкологично заболяване, за което са представени доказателства, които не са съобразени в производството по чл. 83, ал. 2 ГПК. Счита обосновано за нуждите на правосъдието и справедливия процес освобождаването му от държавна такса предвид положението му.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Как се прилага задължението на съда да даде точни, ясни и изчерпателни указания за дължимата държавна такса в хипотезата на чл. 262, ал. 1 ГПК, вр. чл. 261, т. 4 ГПК? (Обжалване на разпореждане за връщане на въззивна жалба)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1/ По кои критерии следва да бъде направена от съда преценката за определяне на срок за изправяне от назначен от съда процесуален представител на констатирани нередовности на искова молба, подадена от лице лишено от свобода, поради изтърпяване на наказание по влязла в сила присъда в затвора Ст. З.; 2/ Кога даденият от съда срок следва да се счита достатъчен, за да може процесуалният представител на ищеца да осъществи ефективно и действително процесуално представителство“; 3/ Какво съдържание влага съдът в употребения от него термин да осъществи ефективно и действително процесуално представителство“, дължимо от назначен адвокат на ищеца, който е лишен от свобода и изтърпяващ наказание по влязла в сила присъда – субективна преценка или преценка, съобразена с обективни критерии – положен труд, време, действия по събиране на доказателства, осъществяване на пряк контакт с ищеца (София – Ст. З. и обратно), по въпроси относно дадените от съда указания за привеждане в редовност на исковата молба и накрая – да подреди и осмисли получената информация и да я възпроизведе, привеждайки в редовност подадената от И. Г. П. искова молба от 16.06.2023 г. до СГС. Така повдигнатите въпроси са обобщени от процесуалния представител на касатора в следния процесуалноправен въпрос: относно критериите, по които съдът определя срок за изправяне нередовностите на исковата молба в хипотеза на процесуално представителство от назначен на основание чл. 95 ГПК, вр. чл. 26, ал. 2 ЗПП адвокат на ищеца, изтърпяващ наказание лишаване от свобода, при предявени деликтни искове за обезщетения. Твърди се противоречие на въззивното определение с ТР №1/09.12.2013 г. по тълк. дело №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, както и с посочена и приложена към изложението практика на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от значение за изхода по конкретното дело, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда в обжалваното решение/определение. ВКС не е задължен да го изведе от твърденията на касатора, както и от сочените от него факти и обстоятелства в касационната жалба, а може само да го конкретизира, уточни и квалифицира. Неформулирането на такъв въпрос е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК. Допълнително касаторът следва да аргументира наличието на някое от допълнителните основания за допускане на касационно обжалване, визирани в чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

12343 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право