Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 95 ЗЗД

Чл. 95. Кредиторът е в забава, когато неоправдано не приеме предложеното му от длъжника изпълнение или не даде необходимото съдействие, без което длъжникът не би могъл да изпълни задължението си.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

„1. Предаването на вещта за пазене по реда на чл. 97 ЗЗД съставлява ли условие за упражняване на правото на изправната страна да развали договора и да получи неустойка за неизпълнение?; 2. Следва ли при тълкуване на договорите (в конкретния случай – клаузата на чл. 20 от договора за производство и покупко-продажба на етерично масло от бял равнец от 11.03.2016 г.) съдът да изхожда не от буквалния смисъл на текста, а от смисъла, следващ от общия разум на изявлението, като отчита мястото на отделната уговорка, с оглед систематичното й място в договора и общия му смисъл, в т. ч. и като отчете обикновените човешки презумпции, както и следва ли да се съобрази икономическата логика?; 3. Може ли при тълкуване на текста на договорите (в конкретния случай – клаузата на чл. 20 от договора за производство и покупко-продажба на етерично масло от бял равнец от 11.03.2016 г.) съдът да подменя действителната обща воля на страните?; 4. Действителна ли е уговорка за неустойка, която не е конкретно определена по размер, но този размер е определяем на база обективни фактори (в случая – стойността на неприетата от купувача по процесния договор продукция), респ. допустимо ли е същата да бъде определена посредством заключение на вещо лице?; 5. Следва ли въззивният съд в случаите, когато прецени, че следва да приложи императивна правна норма, респ. да се произнесе относно съответствието на договорна клауза с правилата на добрите нрави, да уведоми страните за това и да им даде възможност да ангажират доказателства и да изразят становище в тази насока?; 6. От кои обективни критерии следва да изхожда съдът при преценка дали размерът на дадена неустойка противоречи на добрите нрави и длъжен ли е да изследва всички обстоятелства, при които е бил сключен договорът и да съпостави клаузата за неустойка с останалите клаузи на договора, неговата икономическа логика и цел и останалите съпътстващи обстоятелства (срок на договора, обстоятелството, че страните действат в професионално качество, наличието на трайни търговски отношения и др.)? В този смисъл нищожна ли е клаузата на чл. 20 от сключения между страните договор за производство и покупко-продажба на етерично масло от бял равнец от 11.03.2016 г., предвиждащ неустойка в размер на дължимата цена на неприетата стока, с оглед съществуващата в договора забрана продавачът да прехвърля стоката на трето лице и задължението на купувача да закупува цялото произведено количество продукция?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

В случай, че въззивната жалба съдържа обосновано оплакване за допуснати от първоинстанционния съд нарушения на съдопроизводствените правила във връзка с доклада, дължи ли въззивният съд даване на указания до страните относно възможността да предприемат тези процесуални действия по посочване на относими за делото доказателства, които са пропуснали да извършат в първата инстанция поради отсъствие, непълнота или неточност на доклада и дадените указания? Длъжен ли е въззивният съд при направени обосновани оплаквания във въззивната жалба за допуснати процесуални нарушения във връзка с доклада, включително в частта му относно разпределение на доказателствената тежест, да отстрани в рамките на въззивното производство допуснатите от първоинстанционния съд процесуални нарушения, като укаже на страните, че за определени обстоятелства не сочат доказателства, както и като допусне при условията на чл. 266, ал. 3 ГПК относимите и допустими такива за събирането им във въззивното производство?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните, както и всички събрани по делото доказателства? (По иск за заплащане на авансово платена цена по договор за изработка, опаковане и доставка на маски поради разваляне на договора)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

касаторът се позовава на решение №64/03.06.2011г. по т. д.№558/2010г., I т. о., решение от 09.02.2009г. по т. д.№497/2008г., I т. о., решение №147/16.07.2013г. по гр. д.№1372/2012г., IV г. о. и решение №164 от 03.02.2016г. по т. д.№1890/2014г., I т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

№1, определение №308 от 31.05.2022 г. по т. д. №294/2022 г. на I т. о. – по въпрос №2, определение №122/27.02.2013 г. по т. д. №476/2012 г. на II т. о. – по въпросите под №3, определение №208 от 07.05.2021 г. по ч. т. д. №877/2021 г. на II т. о. – по въпрос №4, решение №60107/22.12.2021 г. по т. д. №523/2020 г. на I т. о. – по въпрос №5 и решение №103 от 01.08.2017 г. по гр. д. №61323/2016 г. на IV г. о. – по въпрос №6.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

От кой момент застрахователят по риска Гражданска отговорност на автомобилистите дължи обезщетение за неизпълнение на парично задължение при предявен пряк иск от увреденото лице срещу застрахователя, на основание чл. 432, ал. 1 КЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

12321 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право