Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 266 ГПК

Забрана за посочване на нови факти и доказателства
Чл. 266.  (1) Във въззивното производство страните не могат да твърдят нови обстоятелства, да сочат и представят доказателства, които са могли да посочат и представят в срок в първоинстанционното производство.
(2) До приключване на съдебното дирене страните могат да:
1. твърдят нови обстоятелства и да сочат и представят нови доказателства само ако не са могли да ги узнаят, посочат и представят до подаване на жалбата съответно в срока за отговор;
2. твърдят нововъзникнали след подаването на жалбата, съответно след изтичане на срока за отговора, обстоятелства, които са от значение за делото, и да посочат и представят доказателства за тях.
(3) Във въззивното производство може да се иска събиране на доказателствата, които не са били допуснати от първоинстанционния съд поради процесуални нарушения.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

за задължението на съда да се произнесе по предявен иск или наведено възражение, а при липса на такива – по служебен почин, относно неравноправния характер на клауза в потребителски договор, регламентиран от ЗЗП, и да я прогласи за нищожна при изискуемите правни и фактически основания за това. По този въпрос е формирана трайна практика на ВКС (решение №87/16.11.2020 г. по. т. д. №2165/2019, І т. о., решение №23/07.07.2016 г. по т. д. №3686/2014 г., І т. о., решение №142/01.08.2018 г. по т. д. №1739/2017 г., ІІ т. о. и др. ), въз основа на задължителната практика на СЕС, постановена по транспонирани в ЗЗП разпоредби на общностното право (Директива №93/13/ЕИО), измежду която цитираните от касатора решения на СЕС в касационната му жалба. Според последната съдът следи служебно за наличие по делото на фактически и/или правни обстоятелства, обуславящи неравноправност на клауза в потребителски договор. Възражението на потребителя за неравноправния характер на договорна клауза не се преклудира с изтичане на срока за отговор на исковата молба по чл. 131 или чл. 367 ГПК и може да бъде наведено за първи път и във въззивното производство, като ограниченията на чл. 266 ГПК не се прилагат. Когато неравноправен характер на клауза в потребителски договор е констатиран служебно ВКС за първи път в производството по чл. 290 ГПК, делото се връща на въззивния съд за ново разглеждане с оглед гарантиране правото на защита на страните да изразят становище и представят доказателства. Щом е налице задължение за решаващия съд да следи служебно за неравноправни клаузи в потребителски договори, несъмнено при предявен установителен иск за прогласяване на нищожност с такъв предмет и при предявено възражение с такъв предмет, той дължи произнасяне по тях. Непроизнасянето му е в грубо нарушение на принципа за диспозитивното начало в гражданския процес и съставлява отказ от правосъдие.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. Как следва да се прилага критерият за справедливост при определяне на размера на „справедливото“ обезщетение по смисъла на чл. 52 ЗЗД по предявен иск по реда на чл. 49 ЗЗД за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди от непозволено увреждане и следва ли да бъде извършена цялостна оценка на всички релевантни за размера на обезщетението обстоятелства, включително конкретните обществено-икономически условия към момента на настъпване на непозволеното увреждане; 2. Следва ли мотивите на съдебния акт да съдържат анализ на съвкупния доказателствен материал, събран по делото, доводите на страните, както и ясни мотиви защо съдът счита доводите и възраженията на страните за неоснователни или защо игнорира доказателства по делото; 3. Налице ли е процесуално нарушение по смисъла на чл. 266, ал. 3 ГПК, ако въззивният съд не допусне поискани с въззивната жалба свидетели, които в нарушение на процесуалните правила, не са били изслушани от първоинстанционния съд; 4. Следва ли въззивното решение да бъде обосновано в съответствие с правилата на формалната логика, опитните и научни правила. Бланкетно се релевира и основанието за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ длъжен ли е въззивният съд да събере доказателствата, които се събират служебно от съда, включително да назначи експертиза, ако е въведено оплакване за допуснато от първата инстанция процесуално нарушение, от което може да се направи извод, че делото е останало неизяснено от фактическа страна, или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение; 2/ може ли съдът да не възприеме заключението на съдебните експертизи, без да се мотивира защо и трябва ли съдът, независимо дали възприема или не експертното заключение, да изложи мотиви, обосноваващи преценката му за годността на експертизата; 3/ длъжен ли е съдът при наличие на противоречиви експертни заключения на вещи лица да изложи мотиви по какви съображения възприема едното, а не кредитира другото заключение; 4/ може ли съдът да основе решението си само на избрани от него доказателства, без да обсъди останалите събрани по делото доказателства и да изложи съображения защо ги отхвърля като недостоверни; 5/ какви са правомощията на въззивната инстанция при разглеждане и решаване на делото предвид разпоредбата на чл. 269, изр. 2 ГПК; 6/ актуални ли са постановките на т. 7 ТР №1/2000 г. от 04.01.2001 г. по гр. д. №1/2000г. на ОСГК на ВКС по отношение представянето на нови доказателства пред въззивния съд; 7/ задължен ли е въззивният съд да разгледа всички допустимо въведени и относими към предмета на спора доводи и възражения на страните, както и да обсъди събраните във връзка с тях доказателства, като конкретно и ясно да изложи в решението си върху кои доказателства основава приетата за установена фактическа обстановка; 8/ спазен ли е принципът на доказателствената тежест - чл. 154 ГПК с приетите от съда доказателства; 9/ правилен ли е начинът, по който съдът е процедирал при формиране на вътрешното си убеждение, в съответствие ли е с разпоредбата на чл. 121, ал. 2 Конституцията на РБ, която разпоредба постановява, че производството по делото следва да осигури установяване на истината. Поддържа се и основанието очевидна неправилност поради допуснати от въззивния съд нарушения на относима и приложима за конкретния спор императивна материалноправна норма - чл. 52, вр. чл. 49 Закона за наследството, на основополагащи за съдопроизводството процесуални правила, гарантиращи обективно, безпристрастно и съобразено с обективната истина при зачитане равенство на страните решаване на правния спор, постановен в противоречие с установената съдебна практика и без обективна преценка на установените по делото факти.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са решени в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в: решение №72/13.04.2016 г. по гр. д. №3582/2015 г. на III г. о.; решение №40/04.02.2015 г. по гр. д. №4297/2014 г. на IV г. о.; решение №257/13.12.2016 г. по гр. д. №2436/2016 г. на III г. о. и решение №184/17.12.2018 г. по т. д. №2781/2017 г. на I т. о. По отношение на третия въпрос се сочи, че същият е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

касаторът поддържа, че е разрешен в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решения №454/14.12.2012г. по гр. д.№467/2012г., 1 г. о., решение №60148/22.11.2021г. по гр. д.№1186/2021г., 1 г. о., решение №312/10.04.2014г. по гр. д.№4055/2013г.,1 г. о., както и с т. 3 на ТР 4/2017г. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мирослава Кацарска

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Следва ли въззивният съд да даде указания на страните да предприемат онези процесуални действия по посочване на относими за делото доказателства, които са пропуснали да извършат в първата инстанция поради отсъствие, непълнота или неточност на доклада?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Вероника Николова

123114 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право