чл. 51 ал. 2 ЗЗД
Чл. 51. […] Ако увреденият е допринесъл за настъпването на вредите, обезщетението може да се намали.
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
за съпричиняването от страна на ищцата, макар и да се изследва унгарската разпоредба на пар.21, ал. 9, б. е от Правилата за движение по пътищата в Унгария, то тя е аналогична с тази на чл. 51, ал. 2 ЗЗД, поради което и се сочи, че следва да се вземе предвид задължителната съдебна практика, обективирана в т. 7 ППВС №17/1963 г. Акцентира се, че приносът на пострадалата следва да бъде доказан по категоричен начин от страната, която е направила възражението, което в случая не е сторено, и възражението на ответника следва да бъде оставено без уважение. Претендира се да бъде присъдено на ищцата допълнително обезщетение от още 100 000 лева, ведно със законната лихва, както и разноските пред всички съдебни инстанции.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Мария Бойчева
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
и правилността на обжалваното въззивно решение настоящият състав на ВКС, Първо т. о. намира следното:
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Боян Балевски
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
„Кои са законоустановените критерии за определяне на конкретния принос на делинквента и пострадалия в единния цялостен съпричинителен процес между фактите и явленията в обективната действителност и какви са нормативните изисквания за съпоставяне на тяхното казуално участие в процеса на настъпване на вредоносните последици?”.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Красимир Машев
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
относно справедливия по смисъла на чл. 52 ЗЗД размер на обезщетението съдът е приел, че в резултат на произшествието ищецът е получил многостепенна лека телесна повреда, изразяваща се в комоцио със загуба на съзнание и множество охлузвания и разкъсно-контузни рани по главата и тялото. Установил е, че в резултат на травмите ищецът е търпял физически и психо-емоционални болки и страдания с възстановяване в рамките на 2-3 седмици, а именно значителни през първата седмица болки, световъртеж, гадене, и загуба на ориентация. Отчел е възрастта на ищеца към момента на произшествието (13 г.), активния начин на живот до този момент и принудителния домашен престой след това с породените от това негативни последици за социалното развитие и образованието му, както и претърпените уплаха и стрес, довели до смущения в съня. Съобразил е и пълното възстановяване на здравето на ищеца, поради което, отчитайки и икономическите условия в страната, е намерил за справедлив по смисъла на чл. 52 ЗЗД размер на обезщетението от 9000 лв., обуславящ основателност на иска до размер на 7700 лв. с оглед платеното преди предявяване на иска обезщетение в размер на 1300 лв.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Васил Христакиев
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
За необходимостта при направено от ответника възражение за съпричиняване да се установява приносът на пострадалото лице по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД и степента за допринасяне на вредоносния резултат.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Мария Бойчева
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Очевидно неправилни ли са изводите, че е правомерно да се преминава от уличното платно до тротоара през отделящия ги пояс от храсти, където има земна почва, растения и напоителна система, че преминаващ през такава просека гражданин не нарушава общоприетите правила и ако получи травматично увреждане при спъване в тази конструкция - няма съпричиняване за увреждането, което е получил?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Бонка Дечева
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
да са осъществени някои от въведените допълнителни предпоставки по т. 1 - т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК. Както е изяснено в т. 1 ТР №******г. по тълк. д. №1/2009г. на ОСГТК на ВКС, материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемане на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Елена Арнаучкова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
1. „Длъжен ли е въззивният съд да извърши собствена цялостна преценка на доказателствата по делото – поотделно и в съвкупност и да установи всички правнорелевантнп факти, които да обсъди с оглед приложението на конкретна материалноправна разпоредба – чл. 52 ЗЗД?“, 2. „До кой момент може да бъде заявено надлежно възражение за съпричиняване по чл. 51, ал. 2 ЗЗД в първоинстанционното производство и може ли това възражение да бъде направено след изтичане на срока за отговор на исковата молба?“; 3. „Длъжен ли е въззивният съд служебно да събере доказателствата, които поначало се събират служебно от съда, когато такива са необходими за изясняване на делото от фактическа страна, или това е допустимо само при съответно оплакване за допуснато процесуално нарушение при първоинстанционното разглеждане на делото?“, за които твърди, че е разрешени в противоречие с Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г. по тълк. дело №1/2013 г., на ОСГТК на ВКС и 4. „Когато ищецът претендира обезщетение за претърпените от трудовата злополука неимуществени вреди, следва ли от същото да се приспада полученото обезщетение за временната нетрудоспособност на основание чл. 200, ал. 3 КТ?“, за който твърди, че е разрешен в противоречие с в решение №208 от 12.05.2020 г. по гр. д. №4494/2018 г. на ВКС, IV г. о., решение №77 от 13.04.2018 г. по гр. д. №2735/2017 г. на ВКС, IV г. о. и решение №227/25.10.2016 г. по гр. д. №1405/2016 г. на ВКС, IV г. о.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Жива Декова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Мария Христова
Търсене
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Модул "ГПК"
Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Отзиви от нашите клиенти
Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат
Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат
Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова
Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.