през април Празнуваме деня на юриста с 25% отстъпка

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 51 ал. 2 ЗЗД

Чл. 51. […] Ако увреденият е допринесъл за настъпването на вредите, обезщетението може да се намали.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е въззивният съд да извърши самостоятелна преценка на доказателствата по делото и на установените от тях правнорелевантни факти, да обсъди и изложи мотиви по всички доказателства, оплаквания и възражения на страните?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички доказателства и данни по делото?
Може ли при определяне на обезщетението за неимуществени вреди съдът само декларативно да изброи кои критерии е приложил, без да е обсъдил и преценил обективно съществуващите и установени по делото обстоятелства и значението им за определяне на обезщетението за неимуществени вреди?
Длъжен ли е въззивният съд да приложи общите и специфични за всеки отделен случай критерии при определяне на обезщетението за неимуществени вреди и да посочи как точно приложението на всеки един от тези критерии е обусловило преценката му за конкретно определения размер на обезщетение за неимуществени вреди по чл. 52 ЗЗД?
Длъжен ли е съдът при определяне размера на дължимото обезщетение да извърши задълбочено изследване на общите и специфичните за отделния спор правнорелевантни факти и обстоятелства, обуславящи вредите, характера и степента на уврежданията, степента, интензитета и продължителността на преживените болки, страдания и емоционални преживявания, да отчете дали те продължават да се търпят към момента на постановяване на решението?
Кои са критериите, които формират съдържанието на понятието справедливост?
Следва ли съдът да приложи установените с ППВС №4/68 г. общи и специални за конкретния случай критерии при определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди?
Във връзка с приложението на установените в ППВС №4/68 г. критерии, длъжен ли е въззивният съд да съобрази съдебната практика по сходни казуси когато присъжда обезщетение в по-висок от обичайния размер?
До какъв порок на съдебния акт води несъответствието на фактическите изводи на инстанцията по същество на установеното от събрания по делото доказателствен материал и обхващащо грешките при формиране на вътрешното убеждение на решаващия съд, при прилагане на правила от неюридически характер – на формалната логика или на емпиричното и научно-теоретично знание?
Какви факти и обстоятелства следва да съобрази въззивният съд при преценката дали е налице съпричиняване по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД?
При определяне степента на съпричиняването длъжен ли е въззивният съд да съпостави тежестта на нарушението на деликвента и това на увредения, за да установи действителния обем, в който всеки от тях е допринесъл за настъпването на вредите?
Следва ли определеният размер на обезщетението от въззивния съд да бъде намален съответно на приноса на пострадалия за настъпването на процесното ПТП?
Към кой момент съдът следва да определи размера на обезщетението за неимуществени вреди, причинени от непозволено увреждане?
Задължителни ли са за гражданския съд констатациите на присъдата по въпроса за съпричиняването?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Какви са критериите, които следва да бъдат съблюдавани от съда, за да се определи справедливо обезщетение за причинените неимуществени вреди?
Какви са предпоставките за редуциране на това обезщетение поради принос на пострадалия?
Какви са задълженията на въззивния съд да обсъди всички релевантни факти и да изложи мотиви, от които с категоричност да става ясно каква е причината за редуциране на определените обезщетения?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Съдът задължен ли е при формиране на правните си изводи при решаване на спора да извърши преценка на всички доказателства, събрани по делото и да обсъди всички доводи на страните? Даденото от въззивния съд разрешение по приложението на чл. 51, ал. 2 ЗЗД при определяне приноса на увреденото лице в съответствие ли е с постоянната практика на ВКС, изразена в ППВС №17/1962 г.?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

обобщено се свеждат до три групи: 1. Процесуални: за приложението на чл. 269, ал. 2 ГПК относно обема и съдържанието на правомощията на въззивната инстанция и за задължението му да обсъди и анализира всички събрани по делото допустими и относими доказателства, възражения и доводи на страните при формирането на своите решаващи изводи; 2. Относно критериите за определяне по справедливост на размера на обезщетението за неимуществени вреди на пострадалото лице; 3. За определянето на обема на съпричиняване по чл. 51, ал. 2 ЗЗД;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Какво е приложението на въведения с чл. 52 ЗЗД принцип на справедливост при определяне размера на обезщетението? Как следва да се прилага принципа на справедливост при установена съдебна практика по отношение на приети в съдебната практика горна и долна граница/параметри/ за присъждани обезщетения? Трябва ли при определяне на обезщетение, необходимо да възмезди търпените неимуществени вреди от ищците, настъпили от процесното ПТП, съдът да съобрази в достатъчна степен конкретните преживявания? Следва ли да се прилага чл. 51, ал. 2 ЗЗД и да се редуцира определеното обезщетение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли гражданският съд, разглеждащ иск за обезщетение за вреди от ПТП, да обоснове изводите си относно приноса на пострадалия по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД със съображения и констатации на наказателния съд, съдържащи се в мотивите към влязлата в сила присъда срещу причинилия произшествието водач на МПС?
Задължен ли е въззивният съд да постанови решение по спора след обсъждане и съвкупна преценка на всички събрани по делото доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Задължен ли е въззивният съд да обсъди поотделно и в съвкупност всички събрани по делото доказателства, относими към релевантните за спора факти, и да изложи мотиви защо кредитира едни доказателства, а отхвърля други?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

се поддържа и основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с аргументите, че те се явяват от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, защото разглеждането им допринася за преодоляване на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика в обжалваното решение, която евентуално ще бъде премахната по пътя на касационно разглеждане на делото по същество. Приносът в тълкуването ще осигури разглеждане и решаване на настоящото дело според точния смисъл на законите и ще създаде съдебна практика по прилагането им.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

За прилагането на критериите за справедливост по чл. 52 ЗЗД при определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди
Относно предпоставките по чл. 51, ал. 2 ЗЗД за намаляване на обезщетението за вреди

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Допустимо ли е постановяване на решение по гражданско дело при наличие на висящо наказателно производство, което има значение за правилното решаване на гражданския спор, и следва ли в този случай съдът да приложи чл. 229, ал. 1, т. 4 или т. 5 ГПК? (По претенции с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ срещу „Застрахователна компания „Лев Инс“ АД)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

123233 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела