Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 135 ТЗ

Видове органи
Чл. 135. (1) Органи на дружеството са:
1. общо събрание;
2. управител (управители).
(2) Управителят може да не е съдружник.

чл. 135 ТЗ

Видове органи
Чл. 135. (1) Органи на дружеството са:
1. общо събрание;
2. управител (управители).
(2) Управителят може да не е съдружник.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

- по т.ІІ от изложението: 1. Какви са предпоставките за уважаване на иск по чл. 135, ал. 1 ЗЗД във вр. с чл. 649, ал. 1 ТЗ при поредица от увреждащи сделки и включват ли те приетото с т. 3 на ТР №2/2017, че ако не са налице предпоставките за уважаване на иска по отношение на последния приобретател, искът за обявяване на относителна недействителност на поредицата от сделки следва да бъде отхвърлен, дори и да са налице основания за това по отношение на някоя от междинните сделки“?; 2. Следва ли искът по чл. 135, ал. 1 ЗЗД във вр. с чл. 649, ал. 1 ТЗ да бъде предявен в преклузивния едногодишен срок срещу цялата поредица от увреждащи сделки или е достатъчно да бъде предявен срещу определена част от тях, дори когато недвижимият имот, предмет на атакуваните сделки, е бил собственост на неучастващо, трето за спора лице, като придобит от него преди вписването на исковата молба?; 3. Има ли правен интерес от предявяване на иск по чл. 135 ЗЗД / включително, но не само когато се прядявява във връзка с чл. 649, ал. 1 ТЗ/ срещу сделка за прехвърляне на собствеността върху недвижим имот, която сделка е била последвана от публична продан на имота?; по т.ІІІ от изложението: 1. Признатите от закона правни последици от уважаване на иск по чл. 135 ЗЗД във вр. с чл. 649, ал. 1 ТЗ включват ли специален ред за попълване на масата на несъстоятелността, при който: - имотът, обект на оспорената с иска сделка, с уважаването на иска да се счита част от масата на несъстоятелността, макар този имот да е собственост на неучастващо в делото лице, чието придобивно основание не е оспорено с иска, при което удовлетворяването на кредиторите на несъстоятелността да стане без осребряване на имота по реда на Глава 46 ТЗ, и с уважаването на иска трето, неучаствало в оспорената с иска сделка, лице да бъде задължено да внесе в масата на несъстоятелността сумата, която е получило от друга, неоспорена транзакция – последваща публична продан на имота?; по т.ІV от изложението: 1. Допустимо ли е разпоредбите относно продажба по реда на ЗОЗ да бъдат прилагани по аналогия по отношение на публична продан, извършена по реда на ГПК и да се приеме, че приключилата публична продан на имот не изключва възможността за предявяване от синдика на иск за нищожност на проданта по чл. 646, ал. 2, т. 3 ТЗ и иск за обявяване на недействителност на проданта въз основа на чл. 647, т. 5 и т. 6 ТЗ, в зависимост от съответните предпоставки съгласно посочените правни норми?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за защита на интереси на кредитори в производство по несъстоятелност; 2. Допустимо ли е въззивният съд да контролира нарушения от страна на първоинстанционния съд във връзка с редовността на исковата молба, без да е налице въззивна жалба и въззивно производство след обжалване на първоинстанционното решение по същество, както и без да е налице прекратяване от страна на първоинстанционния съд на производството по причина на неизправени нередовности на исковата молба и жалба срещу този акт на първоинстанционния съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

за отговорността на управителя след преструктурирането на състава на общото събрание след напускане на съдружника, спрямо който в качеството му на управител се търси и отговорност и на съдружника, притежаващ 50 % от капитала на дружеството?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Налице ли е връзка на преюдициалост между производство за установяване на вземанията на кредитор и производството по предявен от този кредитор иск за обявяване на относителна недействителност на сделка по реда на чл.135 от ЗЗД тогава, когато конститутивният иск е предявен по реда на чл.649 от ТЗ за попълване на масата на несъстоятелността на длъжника, срещу когото е предявен установителния иск по чл.694, ал.2 от ТЗ за установяване на вземанията на кредитора в производството по несъстоятелност на длъжника?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

„1. Може ли да бъде спряно дело, заведено с правно основание по чл. 649, ал. 1 ТЗ във връзка с чл. 135 ЗЗД по реда на чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, без да е налице образувано друго дело, а това да стане само въз основа на възражение, подадено по реда на чл. 690 ТЗ, за което да се твърди, че е налице връзка на преюдициалност като при висящ процес?; 2. Допустимо ли е да бъде спряно дело, заведено по чл. 649, ал. 1 ТЗ във връзка с чл. 135 ЗЗД по реда на чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, ако това дело е заведено по иск, предявен от кредитор по несъстоятелността или не е допустимо такова спиране, тъй като разпоредбата на чл. 649, ал. 1 ТЗ е специална и е посочено, че при завеждане на този иск – за активната легитимация на ищеца е необходимо само да е кредитор по несъстоятелността, а не се изисква за установяване на вземането му да е проведен иск по чл. 694 ТЗ?; 3. Недопустимо ли е спиране на предявени искове по чл. 649, ал. 1 ТЗ на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК въз основа на иск, заведен по чл. 694 ТЗ, тъй като исковете по чл. 649 ТЗ, съгласно правилото в чл. 649, ал. 5, изр. 2 ТЗ, ползват всички кредитори в производството по несъстоятелността, тоест от решението по тези искове ще се ползва всяка една от двете страни, било то ищец или ответник по предявения иск по чл. 694? Тоест не е налице и не може да има субективен и обективен идентитет между иск по чл. 649, ал. 1 ТЗ във връзка с чл. 135 ЗЗД и исковете по чл. 694 ТЗ.“ Поддържа, че по първи въпрос въззивният съд се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, а именно със задължителните указания по т. 2 Тълкувателно решение №2 от 9.07.2019 г. по тълк. д. №2/2017 г. на ОСГТК на ВКС и с дадените разрешения в определение №80 от 10.02.2016 г. по ч. т. д. №3171/2015 г. на ВКС, I т. о. и определение №118 от 12.03.2020 г. по ч. гр. д. №668/2020 г. на ВКС, III г. о. По отношение на останалите два въпроса касаторът сочи, че не е налице относима съдебна практика, поради което същите са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Намира ли приложение разрешението, дадено с Тълкувателно решение по тълк. д. № 2/2017г. на ОСГТК на ВКС по отношение на иска по чл. 135 ЗЗД и преюдициалността на производството за вземането на кредитора и при предявените искове по реда на чл. 649 ТЗ в рамките на открито производство по несъстоятелност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. Отговаря ли управителят на едно ООД лично за действията си като управител, с които непозволено уврежда трети лица, различни от дружеството, или по отношение на тези трети лица управителят е орган на дружеството и отговорност може да се носи само и единствено от самото дружество; 2. Отговорността на управителя към дружеството по чл. 145 ТЗ изключва ли носенето на лична отговорност на управителя за извършени от него противоправни и увреждащи действия по общия ред спрямо трети лица /чл. 45, ал. 1 ЗЗД и сл./; Какво е съотношението между двата вида отговорност – чл. 45 ЗЗД и чл. 145 ТЗ; 3. За действията, извършени от физическото лице – управител от името на дружеството има ли третото увредено лице правно основание /и какво/ да предяви пряк иск срещу физическото лице – управител или то има правно основание да предяви иск само срещу дружеството; Възможно ли е едно юридическо лице да носи деликтна отговорност, без да е налице физическо лице – делинквент; Управителят – физическо лице има ли пълен имунитет срещу носене на гражданска отговорност спрямо трети лица за действията, извършени от него при или по повод управлението на повереното му дружество; 4. Противоправно ли е „поемането” на дружествен дял на изключен съдружник в ООД без с решението на ОС за поемане да бъдат уредени имуществените отношения по реда на чл. 125, ал. 3 ТЗ и без поемането да бъде отразено в капитала на дружеството; 5. Има ли право съдружникът в ООД, който е изключен незаконосъобразно от дружеството /установено с влязло в сила решение по чл. 74 ТЗ/ без уреждане на имуществените последици по чл. 125, ал. 3 ТЗ и без да може да бъде възстановен поради последващо преобразуване, да иска компенсация за стойността на дружествените си дялове; Срещу кого и на какво правно основание може да предяви иск незаконосъобразно изключеният; 6. Какъв е правният ред за защита на незаконосъобразно изключен съдружник от решения на ОС, последващи изключването му, които са взети преди изтичане на срока по чл. 74, ал. 2 ТЗ за обжалване на решението на ОС за изключване; 7. Длъжен ли е съдът да обсъди и да се произнесе по същество по предявен иск, като изложи собствени мотиви по обстоятелствата, на които се основава искът, да обоснове правните си изводи по съществото на спора и да се произнесе по защитните доводи и възражения на страните в пределите, очертани с въззивната жалба и отговора по чл. 263, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право