Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 146 ЗЗД

Чл. 146. (1) Поръчителят, който е изпълнил задължението, встъпва в правата, които кредиторът има срещу длъжника, макар и длъжникът да не е знаел за даденото поръчителство.
(2) Поръчителят встъпва и в правата на кредитора срещу третите лица, които са учредили залог или ипотека за задължението, но само до размера, в който би имал иск срещу тях, ако те биха били поръчители.
(3) Поръчителството се погасява, когато поради действията на кредитора поръчителят не може да встъпи в правата му.

чл. 146 ЗЗД

Чл. 146. (1) Поръчителят, който е изпълнил задължението, встъпва в правата, които кредиторът има срещу длъжника, макар и длъжникът да не е знаел за даденото поръчителство.
(2) Поръчителят встъпва и в правата на кредитора срещу третите лица, които са учредили залог или ипотека за задължението, но само до размера, в който би имал иск срещу тях, ако те биха били поръчители.
(3) Поръчителството се погасява, когато поради действията на кредитора поръчителят не може да встъпи в правата му.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се предпоставя от отговора на въпроса: „При уговорено погасяване на главното задължение на отделни погасителни вноски с различни падежи, от кога тече съгласно чл. 114 ЗЗД давностният срок за главницата и/или за възнаградителните лихви - от датата на падежа за всяка вноска или от настъпване на изискуемостта на целия дълг, вкл. в хипотеза на предсрочна изискуемост?“, повдигнат с предложение до Общото събрание на Гражданската и Търговска колегии на Върховния касационен съд, на основание чл. 292 ГПК, поради констатирана противоречива съдебна практика на състави на ВКС в решения по чл. 290 ГПК /определение №50122/25.05.2023 г. по т. д.№1427/2022 г., ВКС, I т. о./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК във връзка с т. 1 ТР №******го факти, доколкото това би засилило прекомерно служебното начало във вреда на насрещната страна в процеса, а и предвид възможността съдът да изведе въпрос с различно съдържание от този, който би извел касаторът. В разглеждания случай от изложените оплаквания за необсъждане на доводи и доказателства конкретен правен въпрос не е изведен, поради което касационно обжалване не следва да се допуска.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

в противоречие с практиката на ВКС, практиката на СЕС – решения по дела С-186/2016 и С-119/2017, и които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

не са обсъждани от въззивния съд, поради което спрямо тях не се установява наличие на общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК. По отношение обусловилите решаващата воля на съда въпроси обаче не се установява наличие на бланкетно поддържаното селективно основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Съгласно разясненията, дадени в т. 4 ТР №1/2010 г. на ОСГТК на ВКС, посоченото основание е налице, когато се прилага неясна, непълна или противоречива законова разпоредба и тълкуването й е наложително, тъй като липсва съдебна практика в тази насока или когато, макар и непротиворечива, създадената по прилагането й съдебна практика се преценява впоследствие като неправилна и следва да бъде изоставена. В случая не е осъществена нито една от визираните хипотези, предвид обстоятелството, че разпоредбите на чл. 517, ал. 3 ГПК и чл. 121 ЗЗД са ясни, пълни и непротиворечиви, поради което не се нуждаят от тълкуване, а и по въпроса дали в хипотезата на чл. 517, ал. 3 ГПК взискателят придобива качеството на кредитор на дружеството, е формирана, споделяната от настоящия състав практика /решение №165 от 19.05.2016 г. по т. д.№883/2014 г. на ВКС, ТК, Второ отделение/, според която взискателят, който в качеството си на кредитор с изискуемо вземане към длъжник-съдружник в ООД, е насочил изпълнение върху дела на този съдружник в дружеството, с отправянето на изявление по чл. 517, ал. 3 ГПК не придобива качеството на кредитор и на търговското дружество – решението, на което се позовава касатора - №149/22.02.2016 г. по т. д.№1747/2014 г. на ВКС, ТК, Второ отделение не съдържа извод в обратната насока, а и е постановено по различен правен въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. Изчерпателен ли е кръгът на лицата по чл. 429, ал. 1 ГПК?
2. Дали чл. 429, ал. 1 ГПК допуска само приемство в изпълнителния лист на страната на взискателя или допуска и приемство в образуваното по листа изпълнително дело?
3. Какъв е предметът на делото по иска, предвиден в чл. 439 ГПК, когато ищецът твърди, че съдебният изпълнител е приложил неправилно чл. 429, ал. 1 ГПК, като е конституирал на мястото на първоначалния взискател лице, което след образуваното дело е погасило изпълняемото право и твърди, че е встъпило в правата на първоначалния взискател, защото е имало правен интерес да изпълни чуждото задължение (чл. 74 ЗЗД)?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

е допуснато противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №179/11.05.2011г. по гр. д.№1198/2010г. на ВКС, ГК, ІІІ г. о. и решение №74/01.07.1959г. по гр. д.№51/1959г. на ОСГК на ВКС. Позовават се и на основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, като излагат доводи за очевидна неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

и четвърти въпрос сами по себе си не обуславят изхода на спора, тъй като хипотезите, при които не може да се ангажира отговорността на хонората не са сведени от апелативния съд само до случаите на недействителност на записа на заповед, поради недостатък на формата му. Третият въпрос също не покрива общия критерий по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационен контрол на обжалвания акт, предвид на това, че изводът на съда за липса на основания за отпадане на отговорността на авалиста не е основан на разпоредбата на чл. 739, ал. 2 ТЗ, а е мотивиран с това, че не е налице недобросъвестност и злоупотреба с право от кредитор, който насочва претенцията си срещу авалисти по запис на заповед, когато не е удовлетворен изцяло, макар и производството по несъстоятелност да е прекратено спрямо издателя и същият да е заличен от търговския регистър, след като кредиторът не би получил двойно плащане. Този извод е в пълно съответствие с цитираната в обжалваното решение практика на ВКС по чл. 290 ГПК, която се споделя от настоящия състав. Предвид изложеното, сочените от жалбоподателя предпоставки за допускане на решението до касация не са налице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право