Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Давност

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Давност” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. „Следва ли въззивната инстанция да реши спора, като обсъди всички събрани по делото доказателства, за да осигури точното прилагане на закона; 2. „След като чрез свидетелските показания по делото е установено, че в определен момент (24.05.1994 г.) между наследодателя на ответниците (Х. П.), наследодателката на ищците (М. П.) и техните родители (собственици към онзи момент на процесните имоти) е постигнато споразумение относно владението от този момент нататък на процесните имоти, не следва ли да се счита, че това е началото на владение в полза на договарящия (Х. П.)“; 3. „След като наследодателката на ищците (М. П.) приживе не е претендирала за процесните имоти и не ги е владяла повече от 10 г., а след смъртта й и нейните наследници не са владели и претендирали за дял, който би им се полагал по наследство от тяхната наследодателка, може ли да се приеме след повече от 26 г., че претенциите им по чл. 108 ЗС са основателни, след като първоначално праводателят на ответниците, а след смъртта му и ответниците, са продължили владението върху процесните имоти и основават правата си на придобивна давност и наследствено правоприемство“; 4. „Как следва да се тълкува частен писмен документ, с нотариално удостоверяване на подпис и съдържание, в който авторът на документа прави изявление в полза на определено лице; 5. „Следва ли уговорки между заинтересо-вани лица, след като тези уговорки касаят права върху недвижими имоти, да са нотариално удостоверени, за да се счита, че те поставят начало на придобивна давност в полза на уговарящ“; и 6. Следва ли въззивният съд, след като уважи ревандикационен иск, с решението си да отмени констативни нотариални актове за собственост на процесните имоти, придобити по наследство и давност, след като такава отмяна не е поискана от ищците с подаване на исковата молба. Бланкетно се релевира и основанието за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не може да обоснове допускане на въззивното решение до касационен контрол, тъй като касаторът не сочи никакви доводи за значимостта на въпроса за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК предполага обосноваване, че конкретно формулираният правен въпрос е от значение за точното прилагане на закона /когато разглеждането му допринася за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика или за осъвременяване на това тълкуване/ и за развитие на правото /когато законите са непълни, неясни и противоречиви/, като приносът в тълкуването ще осигури разглеждане и решаване на делата според точния смисъл на законите /т. 4 на ТР №1/19.02.2010г. по тълк. д. №1/2009г. на ОСГТК на ВКС/. Няма спор в съдебната практика, че процесуалната правоспособност е абсолютна положителна процесуална предпоставка за надлежното възникване и съществуване на правото на иск, за която съдът следи служебно. При смърт на страната- физическо лице тя загубва процесуалната си правоспособност и по силата на закона настъпва процесуално правоприемство, т. е. производството следва да продължи с участието на правоприемниците на починалото лице. Решение, постановено по отношение на лице, което е починало преди приключването на устните състезания, е недопустимо и подлежи на обезсилване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анжелина Христова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. „Настъпването на отчуждителното действие на дворищнорегулационния план с оглед разпоредбите на пар. 6, ал. 2, пар. 8 и пар. 9 ПЗР ЗУТ, включително и за дворищнорегулационен план, одобрен при действието на ЗПИНМ /отм./ и с оглед даденото в ТР №3/1993 г. на ОСГК на ВС тълкуване на понятието „приложена регулация“, и 2. „Кога са налице условията за прилагане на пар. 6, ал. 2 и ал. 3 и пар. 8, ал. 1 ПЗР ЗУТ”. Бланкетно се релевират и основанията по чл. 280, ал. 2, предл. второ и предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1.“За изискванията по чл. 195, ал. 1 КТ относно съдържанието на заповед за налагане на дисциплинарно наказания – уволнение и посочване на основание чл. 190, ал. 1, т. 1-7, в конкретния случай т. 3? Допустимо ли е съдът да приеме, че дисциплинарно наказание – уволнение е наложено заради системни нарушения на трудовата дисциплина, когато в самата заповед не е посочено това основание? Липсата на посочено в заповедта основание за налагане на дисциплинарно наказание – уволнение по чл. 190, ал. 1, т. 3 КТ, прави ли заповедта немотивирана?“; 2“Какви са сроковете за налагане на дисциплинарно наказание И поглъща ли се краткият двуседмичен срок от едногодишния, когато има една установена дата по делото и това е датата на издаване на заповедта?“; 3“Мотивирана ли е системност когато при наличие на две нарушения, след като със съдебно решение на въззивната инстанция едно от нарушенията е прието за недоказано, а по отношение на другото е изтекла давността за налагане на наказание, което е свързано с отговора на въпрос 1?“, по които счита, че са налице основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Според касатора по въпросите в т. 1 въззивното решение е в противоречие с решения по гр. д.№2306/2017г. на ВКС, ІVг. о., по гр. д.№1972/2009г. на ВКС, ІVг. о., по гр. д.№87/2018г. на ВКС, ІІІг. о., в които е прието, че в чл. 190, ал. 1, т. 3 КТ е предвидена възможност за налагане на дисциплинарно наказание уволнение за системни нарушения на трудовата дисциплина, които съответно трябва да са три и повече, а по въпросите по т. 2 – в противоречие с решение по гр. д.№2306/2017г. на ВКС, ІVг. о. Касаторът поставя и въпрос, който счита, че следва да се допусне касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК: т. 4“Налице ли е произнасяне свръх петитум когато съдът е приел, че е налице „системност“ на нарушенията без това да е посочено в уволнителната заповед, тъй като в атакуваната не е посочено, че дисциплинарното наказание се налага на основание чл. 190, ал. 1, т. 3 КТ?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

на касатора е относим към част от предмета на висящото тълкувателно дело №2/2023 г. на ОСГТК на ВКС /въпрос №2: „Необходимо ли е съгласие на присъединените взискатели в изпълнителното производство при направено искане от първоначалния взискател за спиране/прекратяване в хипотезата на чл. 423, ал. 1, т. 2, респективно чл. 433, ал. 1, т. 2 ГПК?“/, и е обсъждан по тълкувателното дело, макар и въпросът по същото да е формулиран по друг начин.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага институтът на придобивната давност в отношенията между сънаследници и при предаване на владението приживе от наследодателите, за приложимостта на презумпцията по чл. 69 ЗС и за момента на придобиване на правото на собственост?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда. Касационният съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе, дали соченият от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора. Липсата на формулиран, обуславящ изхода на спора въпрос само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване, без да се разглеждат сочените допълнителни основания за това, като ВКС не разполага с правомощия да извлича и формулира по своя преценка правен въпрос, доколкото това противоречи на диспозитивното начало в гражданския процес. В мотивите към т. 1 ТР по реда на нормативното тълкуване са разграничени основанията за достъп до касация от предвидените в чл. 281, т. 3 ГПК основания за неправилност на въззивното решение, поради което поддържаните основания по чл. 280, ал. 1 ГПК не биха могли да се основават на доводи за неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. Страните могат ли да променят датата на транслативния ефект по договор за продажба на вземане?; 2. Следва ли да се приеме за релевантна променената дата по договора за цесия, ако заинтересованата насрещна страна в процеса не я оспорва в рамките на преклузивните срокове?; 3. Законодателните разрешения по чл. 630 и чл. 634 ГПК /очевидно се има предвид ТЗ, според настоящия състав/ касаят ли материалноправните последици от съдебното решение?; 4. В производство по попълването на масата на несъстоятелност, вкл. и по реда на чл. 645 ТЗ /чл. 643-чл. 649 ТЗ/, респективно в състезателното исково производство в тази връзка, наличието на висящ спор относно несъстоятелността, касаещ елемент от материалноправния фактически състав съставлява ли безусловно основание за спиране в хипотезата на чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК?; 5. Наличието на висящо обуславящо дело съставлява ли отрицателна процесуална предпоставка за надлежното упражняване на правото на иск и движение на делото? Първите два от въпросите се поставят в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с твърдение, че по тях е налице непълнота, неяснота и противоречивост на правната уредба, която налага създаването на съдебна практика. Останалите три въпроса, според касаторката са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в постановените по реда на чл. 290 ГПК решение №20/10.03.2022г. по т. д.№48/2021 г. на ІІ т. о. на ВКС и по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК определение №412/02.08.17г. по ч. т. д.№1611/2017 г. на І т. о. на ВКС. Наред с това касаторката се позовава на самостоятелното основание за допускане на касацията по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК – недопустимост на въззивния съдебен акт, като постановен при наличието на предпоставката на чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК за спиране на делото до приключването на производството по обжалване на решението за откриване на производство по несъстоятелност на „Консорциум реми груп“АД/н.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

123557 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право