Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 287 ал. 2 ГПК

Отговор на касационната жалба и насрещна касационна жалба
Чл. 287. […] (2) Насрещната страна по жалбата може да подаде насрещна касационна жалба в срока за отговор. Насрещната касационна жалба трябва да отговаря на изискванията за касационна жалба.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

При определяне на основанието и предпоставките за носене на отговорност от държавата по чл. 2 ЗОДОВ, задължен ли е въззивният съд да посочи всички обстоятелства, които обуславят неимуществените вреди, както и да изложи мотиви за значението им за размера на тези вреди?
Как се прилага обществения критерии за справедливост по смисъла на чл. 52 ЗЗД при определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди, претърпени от пострадалото лице?
С оглед съдържанието на понятието справедливост по чл. 52 ЗЗД, при иск по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ за определяне размер на неимуществени вреди, причинени от незаконно обвинение в производство продължило в неразумен срок, с допуснато накърняване на презумпцията за виновност, длъжен ли е въззивният съд да обсъди поотделно и в съвкупност всички събрани доказателства и обстоятелства, които са относими към изводите му за паричния еквивалент, необходим за репариране на неимуществените вреди?
Как следва да бъде определено това обезщетение и следва ли да се посочи съотнасянето му към глобалния размер за незаконното обвинение?
Длъжен ли е въззивният съд при определяне на справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди от незаконно обвинение и при забавено правосъдие да извърши преценка на факти и обстоятелства относно личността на увредения, в кои сфери на неговия живот и какво отражения са дали върху бъдещето на семейството, професионалната реализация, какво може да се поправи и как би продължил живота си?
Как следва да се определя жизненият стандарт, какви икономически показатели се включват в него, задължително ли се съобразяват и с какво процесуално средство се доказват, за да е ясно очертан и към кой момент - на образуване на делото, към датата на повдигане на обвинението, или към момента на влизане в сила на съответния акт по чл. 2 ЗОДОВ и в какво съотношение следва да е към глобално определеното обезщетение за незаконно обвинение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Кои са конкретно съществуващите обстоятелства, които съдът следва да вземе предвид при определяне на справедливо обезщетение за неимуществени вреди на основание чл. 52 ЗЗД при предявен иск срещу застрахователя?
При довод във въззивната жалба за допуснато нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост на фактическите констатации на първоинстанционния съд относно: а)възприетия за справедлив размер на обезщетение от 200 000 лв. в полза на всеки от ищците и относно: б) възприетия процент съпричиняване от пострадалия в ПТП (неправилно занижен принос на пострадалата) и последвалия вредоносен резултат, въззивният съд длъжен ли е да обсъди въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания всички събрани относими и релевирани доказателства и доводи на жалбоподателя, съгласно чл. 236, ал. 2, вр. с чл. 235, ал. 2 и ал. 3 ГПК и самостоятелно да установи фактическата обстановка и да определи справедлив размер на обезщетението, към които да приложи относимите материалноправни норми?
Какви са предпоставките за приложение на чл. 51, ал. 2 ЗЗД и каква е възможността за намаляване размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди при съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия - всяко нарушение на правилата за движение по пътищата ли има релевантно значение за настъпване на вредоносния резултат или само това, което има пряка причинна връзка с ПТП?
Кои факти са от значение при определяне наличието на съпричиняване при пътуване на пострадалия без правилно поставен обезопасителен колан?
При направено възражение за съпричиняване поради непоставяне на предпазен колан презумира ли се наличието на обезопасителни колани за процесното МПС и ако не – чия е доказателствената тежест за доказване на този факт?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Може ли да е безпристрастен съдът, след като в същия състав вече е постановил решение между същите страни, при същите фактически и правни основания и приложим закон, като различни в двете дела са само размерите и периодите, за които се претендира да са възникнали двете искови претенции? Идентични ли са казусите по дела, различаващи се се единствено по размерите на исковите претенции и времевите периоди, в които се твърди те да са възникнали? Може ли при тълкуване на действителната воля на страните, с оглед задължението по чл. 20 ЗЗД, въззивният съд да приеме нещо различно от това, което самите те са заявили писмено по делото? Може ли съдът да приеме съществуването на права и задължения в процесния договор и въз основа на тях да реши спора по делото, когато такива не са посочени в исковата молба, в отговор на ответника по чл. 131 ГПК в приетия за окончателен доклад по делото? Длъжен ли е въззивният съд да обсъди събраните по делото доказателства, аргументите и възраженията на страните, включително тези направени във въззивната жалба?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Хрипсиме Мъгърдичян

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

В хипотезата, когато не е разглеждан резултат от финансова ревизия на кооперацията и решението не е взето при тайно гласуване, може ли такова решение да бъде квалифицирано като решение на ОСК по чл. 15, ал. 4, т. 15 ЗК, както и може ли да се приеме, че такова решение е годно основание за търсене на съдебна отговорност по реда на чл. 24 ЗК и чл. 28а ЗК, след като не съответства на изискванията на закона?
При исковете по чл. 24 и чл. 28а ЗК, допустимо ли е след изтичане на преклузивния срок по чл. 58, ал. 5 ЗК, да се проверява инцидентно по възражение на ответника законосъобразността на решението на ОС на кооперацията?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички възражения и доводи на страните, както и събраните доказателства за релевантните факти, на които те се основават, и да изложи мотиви по тях?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При разглеждане за първи път във въззивното производство на предявения евентуален иск, въззивният съд дължи ли произнасяне по целия иск или е ограничен от нормата на чл. 271, ал. 1 ГПК и следва да се произнесе само до размера на уважения главен иск, макар да е изложил в мотивите си, че разгледаният евентуален иск е изцяло основателен?
Прилага ли се нормата на чл. 271, ал. 1 ГПК за забрана влошаване на положението на жалбоподателя само по отношение на главния иск, по който се е произнесъл първоинстанционният съд или обхваща и евентуалните искове, по които не се е произнесъл този съд?
В какъв обем се разглежда, респективно в какъв обем дължи произнасяне въззивният съд по евентуалния иск във въззивното производство?
Формира ли се сила на пресъдено нещо по отношение на евентуалния иск в частта, в която въззивният съд в мотивите си е приел, че евентуалният иск е изцяло основателен, но за да не влоши положението на жалбоподателя е постановил отхвърлителен диспозитив за разликата над обжалвания от въззивника размер?
Може ли въззиваемата страна (ищецът) да предяви впоследствие иск за заплащане на разликата, която се формира от разгледания частично евентуален иск и отхвърлената част на иска, поради приложение на нормата на чл. 271, ал. 1 ГПК във връзка с уважения главен иск в първоинстанционното производство или такъв иск макар и допустим, ще се явява неоснователен поради формираната сила на пресъдено нещо в диспозитива на въззивното решение?
Изгубили ли са действие разясненията по т. 15 ТР №1/04.01.2001 г. по т. д. №1/2000 г. на ОСГК на ВКС?
Липсва ли основание за плащане, когато ищецът сам е посочил основанието на своята престация?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли при определяне на справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди от телесни увреждания съдът да отчита като критерий за справедливост и конкретните икономически параметри от загубата на работоспособност на дадена личност като размера на неговите доходи, финансовия му принос за семейството и домакинството, в което живее, социалното му положение и принос за обществото, респ. загубата на тези доходи и принос за определен период от време в резултат от причинените му телесни увреждания при ПТП?
При определяне на справедливото обезщетение по смисъла на чл. 52 ЗЗД следва ли съдът да обсъди всички правнорелевантни факти и обстоятелства или следва да обсъди само някои от тях?
Релевантни ли са за критериите по чл. 52 ЗЗД лимитите на застраховане и обществено - икономическите и социални условия в страната и как трябва да се отчитат тези лимити по отношение размера на обезщетението?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

За определянето от съда на размера на обезщетението за неимуществени вреди, след извършване на задължителна преценка на всички установени по делото, релевантни, обективно съществуващи конкретни обстоятелства, както и за тяхното значение, като критерии за точното прилагане на принципа за справедливост по чл. 52 ЗЗД, при предявен иск по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Хрипсиме Мъгърдичян

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е съдът, освен да извърши преценка в съвкупност на релевантните обстоятелства, имащи отношение към размера на обезщетението за неимуществени вреди, въз основа на общото понятие за справедливост, да даде също така основните характеристики на това понятие, вкл. като обоснове в решението си какво е съдържанието на тази „справедливост“, довела до извод за остойностяване на претърпените неимуществени вреди?
Длъжен ли е съдът да приложи правилото на чл. 201, ал. 2 ГПК в хипотеза, в която работодателят не е изпълнил задължението си да осигури надлежното обезопасяване на работните места и условията на труд и може ли при подобна хипотеза поведението на пострадалия да се квалифицира като принос по смисъла на чл. 201, ал. 2 КТ при условия на груба небрежност - неполагането на грижа, каквато и най-небрежният би положил при сходни обстоятелства?
Длъжен ли е съдът когато прилага правилото на чл. 201, ал. 2 ГПК, респ. последиците на груба небрежност, да приложи като критерий за определяне на съотношението на компенсация обективното съотношение в приносите, респ. този на пострадалия?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли съдът да изложи мотиви по всички причинно-следствени основания на незаконосъобразното обвинение и незаконосъобразното отменено осъждане при определяне размера на претърпените неимуществени вреди по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ?
Допустимо ли е при определяне размера на обезщетение по реда на чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ съдът да се мотивира с предходно осъждане на ищеца?
Как съдът следва да цени свидетелските показания на защитника по приключилото наказателно дело?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

12336 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела