Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 114 ГПК

Искове по трудови дела
Чл. 114. Работникът може да предяви иск срещу работодателя си и по мястото, където той обичайно полага своя труд.

чл. 114 ГПК

Искове по трудови дела
Чл. 114. Работникът може да предяви иск срещу работодателя си и по мястото, където той обичайно полага своя труд.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

във връзка с основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК: 1. Отговорността на ответника, произтичаща от претенцията за установяване на дискриминационно действие или самостоятелно нарушение на разпоредбите на ЗЗДискр. и кумулативно съединената с нея отговорност по претенция за присъждане на обезщетение за вреди по смисъла на чл. 71, ал. 1 и ал. 3 ЗЗДискр. може ли да бъде определена като деликтна отговорност и в такъв случай тази дефиниция определя ли я като частен или специален случай на общата деликтна отговорност по смисъла на чл. 45 ЗЗД?; 2. Каква е местната подсъдност по искове, предявени по реда на чл. 71 ЗЗДискр в случаите, когато дискриминационният деликт е възникнал при и по повод упражняването на правото на труд на ищеца по трудово правоотношение с ответника – изборна по смисъла на чл. 115, ал. 1 ГПК, или по чл. 114 ГПК, или общата такава по чл. 105 ГПК? Изложени са доводи за очевидна неправилност на обжалваното определение по смисъла на чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. Аргументирано е искане за отправяне на преюдициално запитване до Съда на ЕС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Налице ли е съпричиняване на вредоносния резултат /смърт или телесна повреда/ от страна на пешеходец при пресичане на пътното платно за движение на специално очертана или неочертана с маркировка върху пътното платно, но сигнализирана с пътен знак пешеходна пътека, в случаите, когато водач на моторно превозно средство е нарушил правилата за движение и ако пешеходецът е нарушил правилата на чл. 113 ЗДвП и чл. 114 ЗДвП?
Правото на пешеходеца при пресичане на пътното платно на специално очертана или неочертана с маркировка върху пътното платно, но сигнализирана с пътен знак пешеходна пътека, следва ли да се упражнява при спазване правилата на чл. 113 ЗДвП и чл. 114 ЗДвП?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

при постановяване на решението, по който е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК за допускане на касационно обжалване, е: Дали наличието на данни за сключен договор за заем между страните не води до неговата нищожност като прикрит такъв на основание чл. 26 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

от жалбоподателя, в съдебната практика на Върховния касационен съд се приема, че подсъдността при искове по трудови дела и твърдения, че ищецът обичайно полага своя труд на друго място, се определя от действителното положение на материалните правоотношения и може да не съвпада с уговореното място на работа. Безспорно, ищецът носи доказателствената тежест да установи твърденията в исковата молба, но при отвод за местна подсъдност, законът с разпоредбата на чл. 119, ал. 5 ГПК възлага в тежест на ответника да представи доказателства в подкрепа на направеното от него възражение за неподсъдност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

12320 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право