Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 496 ал. 2 ГПК

Постановление за възлагане
Чл. 496. […] (2) От деня на влизане в сила на постановлението за възлагане купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота. Правата, които трети лица са придобили върху имота, не могат да бъдат противопоставени на купувача, ако тези права не могат да се противопоставят на взискателите.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Допустимо ли е с ново определение да се преодолява задължителната сила на определението по чл. 278 ГПК, без да са настъпили и без да са налице нови факти и обстоятелства по висящия иск, по който се иска обезпечение?
Налице ли е за ищеца по предявен иск по чл. 440 ГПК обезпечителна нужда от налагане на обезпечителна мярка „спиране на изпълнението по изпълнително дело по отношение на определени недвижими имоти“ при условие, че исковата молба по предявения иск по чл. 440 ГПК е вписана по надлежния ред в Службата по вписванията и самото вписване на исковата молба има оповестително-защитно действие за ищеца?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

За приложението на установената в чл. 69 ЗС презумпция и доказателстевната тежест за оборването й, когато възражението за придобивна давност се противопоставя на лицето, която притежава имота към момента на изтичане на давността?
За процесуалното задължение на въззивният съд да прецени всички доказателства по делото и доводите на страните по вътрешно убеждение и да основе решението на цялостен анализ на събраните по делото доказателства не само по отделно, но и във взаимната им връзка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Кой е компетентният съд по правилата на подведомствеността, който може да разгледа и да се произнесе по предявен иск по чл. 49 Правилника за вписванията - гражданският съд, по реда на общия исков процес, или административният съд – по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди?
Въззивният съд дължи ли формиране на свои фактически и правни изводи във въззивното решение въз основа на съвкупна преценка на всички относими доказателства и след обсъждане на всички относими доводи и възражения на страните, като гаранция за правилността на съдебния акт и за правото на защита на страните в процеса?
Претърпяна ли е вреда под формата на пропусната полза, изразяваща се в разликата между стойността на придобиване на недвижим имот и договорената цена за неговата продажба, когато обещателят по предварителен договор не е придобил собствеността от предходния собственик, въз основа на издаденото от съдебния изпълнител постановление за възлагане, тъй като към датата на възбраната, описа и издаване на постановлението за възлагане имотът е бил собственост на трето лице, което обстоятелство не е могло да бъде установено от съдебния изпълнител, поради допусната техническа грешка по см. на чл. 33в, ал. 1 ПВ от служители на Агенция по вписванията?
Агенция по вписванията носи ли отговорност за репариране на вреди под формата на пропуснати ползи, представляващи разликата между стойността на придобиване на недвижим имот и стойността на неговата продажба, в случай, че към датата на придобиване, поради допусната от служители на Агенция по вписванията техническа грешка по чл. 33а, ал. 1 ПВ, купувачът не е могъл да узнае, че черпи права от несобственик?
Претърпяна ли е вреда, под формата на пропусната полза, когато собственик сключи предварителен договор за продажба на недвижимия си имот, без да знае, поради липса на отбелязване във водените от Агенция по вписванията регистри, че преди да придобие имота, обект на предварителния договор за продажба, същият е бил прехвърлен на трето лице?
Бездействието на служители на Агенция по вписванията, изразяващо се в липса на отбелязване в персоналните партиди за извършена продажба на имот и последващите действия по издаване на удостоверения за вписванията, отбелязвания и заличавания за имот, в които не са отразени извършените прехвърляния, могат ли да доведат до извод за осуетяване на сигурна възможност за увеличаване на имуществото на едно лице, което е придобило имота, без да знае, че черпи права от несобственик и е поело задължение за продажбата му на цена, по – висока от тази на която го е придобил?
Сключването на предварителен договор за продажба на недвижим имот, в момент, предхождащ научаването от обещателя за оспорване правото му на собственост, произтичащо от по-ранно прехвърляне и извършено вписване на продажба на същия имот на друго лице, което не е отбелязано в персоналните партиди, поради пропуск на служители на Агенция по вписванията, и последващото неосъществено правно очакване – да прехвърли имота и да получи продажната цена, обосновава ли пропускането на ползата – разликата между придобивната и продажната цена?
Налице ли е причинно-следствената връзка между противоправните действия и бездействия на Агенция по вписванията и нанесените вреди, под формата на пропуснати ползи, ако продавачът по предварителния договор, се е снабдил с удостоверения за вписвания, отбелязвания и заличавания преди и след сключване на договора, в които не е било отразено предходно вписване на продажба, с която имотът е бил придобит от трето лице?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При наличие на предпоставките да се приложи т. 4 ППВС №5/1972 г., допустимо ли е съдът да изследва наличието на всички кумулативно предвидени елементи на фактическия състав на съпружеската имуществена общност? Следва ли да се приеме, че съгласие за учредяване на ипотека върху недвижим имот от страна на владелеца-съсобственик е израз на намерението му за своене на целия имот?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Милена Даскалова

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

Подлежи ли на спиране на основание чл. 638 ТЗ изпълнително производство, образувано не от кредитори на несъстоятелния длъжник, а от кредитори на праводател на този длъжник, в полза на които е вписана възбрана, преди имотът да е придобит от несъстоятелния длъжник?
Приложимо ли е правилото на чл. 717н ТЗ по отношение на продаден в несъстоятелността недвижим имот, възбранен в полза на трето лице за дълг на праводател на несъстоятелния длъжник?
Какъв е обхватът на противопоставимите на длъжника права по смисъла на чл. 717з, ал. 2 ТЗ, които могат да бъдат противопоставени и на купувача; включват ли се в тях правата на кредитор на праводател на длъжника, в полза на когото преди откриване на производството по несъстоятелност е вписана възбрана върху продадения в несъстоятелността имот?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Налице ли е правен интерес от предявяване на отрицателен установителен иск за собственост, когато ищецът не сочи нито едно конкретно правно или фактическо действие, с което ответникът да е оспорил собствеността на процесния имот?
Налице ли е правен интерес от предявяване на отрицателен установителен иск за собственост, когато ищецът излага твърдения, че правото му е нарушено от неправилни констатации на административни органи?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

При предявен положителен установителен иск за собственост, основан на недобросъвестно давностно владение, противопоставено на деривативно придобивно основание – постановление за възлагане, в хипотеза в която десетгодишният срок по чл. 79, ал. 1 ЗС е заявен за изтекъл преди издаване на постановлението; следва ли да се изследват предпоставките за основателността на иска, относими само към придобивното основание на ищеца – недобросъвестен владелец или е необходимо самостоятелно изследване на съществуването право на собственост по отношение на лицето – длъжник по изпълнителното дело, по което е издадено постановлението за възлагане?
Следва ли в тази хипотеза съдът да изложи самостоятелни мотиви относно преценката на всички заявени твърдения и доказателства, включително и тези на ответника, основани на принадлежността на правото на собственост на процесния имот на неговия длъжник по изпълнителното дело, по което е издадено постановлението за възлагане?
Следва ли съдът да обсъди всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност – при формиране на вътрешното си убеждение за осъществени факти в обективната действителност?
Представлява ли процесуално нарушение хипотезата, в която периодът на твърдяното давностно владение не е посочен в исковата молба или в хода на процеса пред първа инстанция, а за пръв път е уточнен пред въззивната инстанция?
Представлява ли процесуално нарушение въвеждането на нови доказателствени твърдения от ищеца едва пред въззивната инстанция /през 2010 г. със съгласието и без противопоставянето на другите съсобственици имотът е бил предоставен за ползване на трети лица/?
Има ли действие наложената възбрана по отношение на трети лица /различни от длъжника-собственик на възбранения имот/, претендиращи придобивна давност по отношение на възбранения имот, в хипотеза, в която възбраната е наложена преди да е изтекъл десетгодишният срок по чл. 79, ал. 1 ЗС?
Забраната за разпореждане с възбранен имот по смисъла на чл. 452, вр. чл. 453, т. 1 ГПК следва ли да се тълкува разширително и има ли действие по отношение на трети лица /различни от длъжника-собственик на възбранения имот/, претендиращи собственост върху възбранения имот, основано на давностно владение, осъществено по време на вписаната възбрана?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Включва ли се в приложното поле на чл. 264, ал. 1 ДОПК и нормата на чл. 264, ал. 4 ДОПК в настоящата си редакция считано от 03.05.2024 г. вписването на акт – договор за покупко-продажба на държавен имот, сключен при действието на Наредбата за държавните имоти-отм.?
Попада ли договор за продажба на държавен недвижим имот по реда на Наредбата за държавните имоти в приложното поле на чл. 112, б. а Закона на собствеността?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

„В кой момент влиза в сила постановлението за възлагане /съответно, поражда вещно-транслативно действие/, издадено по реда на ГПК - в момента на изчерпване на правото па жалба на един от длъжниците/ипотекарните длъжници по изпълнителното дело или в момента на изчерпването на правото на жалба по чл. 435 ГПК на всички длъжници/ипотекарни длъжници?“
“Може ли да влезе в сила възлагателно постановление, което не е било влязло в сила нито към момента на откриването на производство по несъстоятелност спрямо длъжника нито към този на обявяването на длъжника в несъстоятелност?“
„Как се отразяват регламентираните в чл. 638, ал. 1 ТЗ суспензивни ефекти на течението на сроковете за обжалване на възлагателни постановления, издадени преди датата на откриване на производството по несъстоятелност и водят ли до тяхното спиране?“
„Освен чрез жалба по чл. 435 ГПК или чрез иск по чл. 496, ал. 3 ГПК, могат ли вещно-правните ефекти на постановлението за възлагане да бъдат предмет на съдебен контрол и по друг ред - чрез иск, различен от този по чл. 496, ал. 3 ГПК или инцидентно, в рамките на петиторен исков процес относно възложения недвижим имот?“
Въпросът относно задължението на въззивния съд да обсъди всички релевантни факти, доказателства и доводи на страните по делото и да не подменя фактите по делото се поставя във връзка с неправилния според касатора извод на САС, че разпоредбата на чл. 717н ТЗ във връзка с датата на влизане в сила на издаденото в полза на КЛИМАТРОНИК ЕООД възлагателно постановление, е била неприложима в процесния случай.
„Осъществяването на хипотези на чл. 717н, ал. 3 ТЗ има ли за последица прекратяване на индивидуалното принудително изпълнение върху ипотекирания имот, представляващ част от масата на несъстоятелността на ипотекарния длъжник?“
Длъжен ли е въззивният съд в мотивите на решението си да обсъди относими и релевантни за спора факта и доказателства, както и да се произнесе по всички искания, възражения и доводи на страните, които са от значение за правилното решаване на спора?
Длъжен ли е въззивният съд да действа като инстанция по същество, като формира самостоятелни изводи от приетото за установено и да обоснове решението си върху приетите за установени обстоятелства по делото и закона?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Продължава ли действието на предварителните обезпечителни мерки по чл. 629а ТЗ и след решението за откриване на производството по несъстоятелност?
Следва ли въззивният съд да обсъди всички доказателства и защитни позиции на страните, като изложи мотиви в тази връзка, вкл. защо приема някое доказателство за недостоверно?
Кой факт е от значение за противопоставимостта на правата на трети лица, договаряли относно възбраненото вещно право – формалното заличаване на обезпечителната мярка или осъществяването на основанието, което налага тя да бъде отменена?
Произвежда ли действие незаличена възбрана, като предварителна обезпечителна мярка по чл. 629а ТЗ, след решението за откриване на производството по несъстоятелност в хипотеза, в която временният синдик или молителят-кредитор не са поискали продължаването на действието на наложените предварителни обезпечителни мерки?
Съществува ли разлика между общата възбрана и запор, наложена с решението по чл. 630, ал. 1, т. 4 ТЗ и общата възбрана и запор, наложена с решението по чл. 711, ал. 1, т. 2 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

12320 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела