чл. 130 ГПК
Проверка за допустимост на иска
Чл. 130. Когато при проверка на исковата молба съдът констатира, че предявеният иск е недопустим, той връща исковата молба. Против връщането на исковата молба може да се подаде частна жалба, от която препис за връчване не се представя.
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
„Абсолютна или относителна е нищожността на нотариалното удостоверяване при непрочитането на нотариален акт?“
„Може ли да бъде отменян от съда нотариален акт за покупко-продажба?“
„Какъв е порокът на определение, потвърждаващо недопустимо или очевидно неправилно определение за прекратяване поради недопустимост на исковата молба?“
„Какъв е порокът на определение, чийто диспозитив липсва?“
„Какъв е порокът на определение, чийто диспозитив няма никаква връзка с мотивите на същото (определение)?“
„Какъв е порокът на определение, в което е налице пълно противоречие между мотиви и диспозитив?“
„Какъв е порокът на определение, което разгледано в цялост, освен, че счита в мотивите си, че нотариален акт за покупко-продажба може да бъде отменян от съда, е абсолютно неразбираемо като цялост?“
„Какъв е порокът на въззивно определение, потвърждаващо прекратяване на първоинстанционно гражданско дело, при което районният съдия е прекратил производството като недопустимо (защото ищцата била трето лице без правен интерес) преди да се произнесе (и все още не се е произнесъл) по молбата за конституиране като съищец на лицето, с неоспорим правен интерес в същия случай (ако приемем, че нищожността на нотариалното удостоверяване поради непрочитането на нотариалния акт не е абсолютна, т. е., спрямо всички, в т. ч., и спрямо ищцата, чийто правен интерес пък, също е безспорен, тъй като е свързан с горепосоченото и висящо към момента на произнасянето по в. ч. гр. д. №608/2024 г. на ВТОС, дело №3474/2023 г. на ВКС, ГК, 2-ро ГО)?“
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Жива Декова
Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024
Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Златина Рубиева
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Дали е следвало съдът да допусне за разглеждане иска с релевиран порок липса на компетентност, съгласно чл. 5 и чл. 15а ЗДС при изложени ясни и точни аргументи още в исковата молба за правен интерес обусловен от твърдението и от приложените доказателства, че са засегнати права на родителите й?
Дали констатацията за правото на собственост и на ограничено вещно право за ПИ №* представлява правен извод на нотариуса и тази констатация лишена ли е от доказателствено значение за наследствените й права при обосноваване на извод за правен интерес?
Отказът на въззивния съд да прецени доказателственото значение на приложените писмени доказателства, обосноваващи правен интерес за друга сграда с площ 70 кв. м. представляваща ПИ №* и за друг самостоятелен обект, които не са обхванати от силата на пресъдено нещо на съдебни решения, постановени по чл. 108 и чл. 109 ЗС - унищожен по време на процеса и възстановен на 13.05.2011 г., представляват ли съществено процесуално нарушение по материално-правния въпрос за това, т.е. обхваната ли е - другата сграда на 70 кв. м. и друг новоизграден обект от СПИ по предходни решения постановени през 1997 г. и 2000 г. за признати вещни права на ответника в сграда на 56 кв. м. погинала през месец октомври-ноември 1983 г.?
Налице ли е предметна идентичност по диспозитива на решенията по чл. 108 ЗС, след като ВРС, ВОС и ВКС е установено в съдебни актове, че решението е за предаване на владение по нот. акт №73/1975 г. и за въвод във владение по нот. акт №18/1978 г., което е за обект-сграда на 56 кв. м., погинала през месец октомври-ноември 1983 г., със сграда на 70 кв. м., изградена по архитектурен проект одобрен на 27.07.1983 г.?
Налице ли е материалноправна обусловеност, когато претендираното по настоящото дело право на собственост не се извежда от несъществуващото на претендираното ДП „БСТ“ право на собственост за погиналата сграда на 56 кв. м. по нот. акт №18/1978 г. и тогава решението от 1997 г. по чл. 108 ЗС ще има ли задължителна СПН по смисъла на чл. 220, ал. 1 ГПК за настоящото дело?
След като за ищеца не е без значение кой е сътитуляр на правото на собственост и на ограничени вещни права наред с него в ПИ №* пететажна сграда на 70 кв. м., това определя ли наличие на правен интерес от търсената с иска защита на правото на собственост като наследник, чрез прогласяване на нотариалните действия за нищожни по твърдените пороци, че са противоречащи на закона действия и нотариусът е нямал право да ги извършва?
Съдът следвало ли е да се произнесе по съществото на спора нищожен ли е или не К. от 16.05.2006 г. поради това, че нотариалните действия са нищожни поради твърдените пороци - липса на материална компетентност като задълбочено обсъди доказателствата на страните, наведените доводи и правни съображения и даде обоснован и мотивиран отговор на поставените въпроси по делото с решение?
Когато лице, което претендира да е собственик на една вещ, с конкретно придобивно основание, и иска да оспори действителността на К. за друга вещ, с друго придобивно основание, с което се засягат наследствени права по другата вещ, то може ли да предяви с иск някоя от формите на недействителност, в случая нищожност на нотариалното удостоверяване?
Може ли да предяви за съвместно разглеждане и други основания за нищожност?
Съдът може ли да се произнася за друга вещ, определена по негов почин, която не е предмет на предявения иск при изводи за определяне на правен интерес?
Изводите за това, че К./15.05.2006 г. е издаден за пететажната сграда, представляваща ПИ №*, представлява ли нов юридически факт, който не се обхваща СПН, формирана с предходни съдебни решения, следвало ли е да се разрешат в хода на делото с назначаване на СТЕ дори по почин на съда и едва след това да се извършва преценка за липса или наличие на правен интерес от иска?
Съдебните решения по ревандикационен и негаторен иск за погинала сграда на 56 кв. м. могат ли да бъдат правопораждащи правото на собственост факти за друга сграда на 70 кв. м. съставляваща ПИ №* изградена с конкретно посочено придобивно основание, писмени доказателства в тази насока, в които БСТ не е вписан?
Следвало ли е въззивният съд в това производство да се произнесе, респективно да събере доказателства, поискани, но несъбрани от първоинстанционния съд, които доказателства касаят предмета на спора и доказващи правен интерес?
Необсъждането на приложените и неизисканите доказателства би ли променило изводите на съда относно наличието на правен интерес и допустимост на иска?
Влезлите в сила съдебни решения по чл. 108 и чл. 109 ЗС за погинала сграда на 56 кв. м. през месец октомври-ноември 1983 г., с какво правно значение са за наличието на правен интерес за друга сграда на 70 кв. м. представляваща ПИ №* и формирания петитум на иска за нищожност на К. от 15.06.2006 г.?
Твърденията в исковата молба за нищожност на К. от 15.05.2006 г. обективно годни ли са да осъществят предвиденото в чл. 576 ГПК, вр. чл. 569, т. 2, предл. първо ГПК, вр. чл. 574 ГПК, вр. чл. 5 УП на БСТ /обн. В ДВ. бр. 65/ 08.08.2000 г./, вр. чл. 5 и чл. 15а ЗДС /нов-ДВ, бр. 32/2005 г., /отм./ ДВ. бр. 36/2006 г., в сила от 01.07.2006 г./ и ищецът изложил ли е всички твърдения, които да индивидуализират конкретния гражданско-правен спор за ПИ №*, а и искането до съда с конкретен петитум, производно на този спор ли е и след извършеното уточнение на 21.05.2024 г., и те обективно годни ли са да удовлетворят изискванията на чл. 127, ал. 4 и 5 ГПК и това достатъчно ли е да се обоснове извод за наличие на правен интерес от иска?
Въззивният съд процедирал ли е в отклонение с разясненията и указанията дадени в Тълкувателно решение №8/27.11.2012 г. на ВКС, ОСГТК по т. д. №8/2012 г., в което е прието, че диспозитивното начало в гражданския процес се проявява в това, че участникът в правен спор сам определя кога, доколко и какъв обем защита търси?
Освобождава ли се въззивната инстанция от задължението да изгради свои фактически и правни изводи за съществуването на спорното право, да обсъди възраженията и доводите на страните и да изрази становището си по тях?
В мотивите съдържат ли се изводи, основани на преценка на фактите и доказателствата, и има ли произнасяне по съществото на възраженията и доводите, с които е обоснован правен интерес и допустимостта на иска?
Определението на въззивния съд отговаря ли на изискванията по чл. 235, ал. 2 ГПК и чл. 236, ал. 2 ГПК?
Като не се е произнесъл по фактите и доказателствата по делото и не се е произнесъл мотивирано по защитните доводи и съображения в частната жалба, въззивният съд провел ли е формално въззивно производство и постановил ли е неправилен съдебен акт?
Отпада ли или не отпада правото на предявения иск поради липса на правен интерес след като в производството по чл. 108 ЗС по гр. д. №1654/1995 г. на ВРС и в. гр. д. №580/1997 г. на ВОС съдът не е преценил нищожността на сделките по нот. акт №18/1978 г. и ДДД/15.02.1989 г., които са били от значение за решаване на правния спор?
Съдът бил ли е обвързан да се произнесе само по посочения в исковата молба пороци за издаването на К. от 15.05.2006 г.?
При оценката на правното действие на К. от 15.05.2006 г., съдът трябвало ли е да се ръководи от принципа на законността и да приложи закона точно?
Материалният закон приложен ли е точно или не, след като съдът е игнорирал при преценката на доказателствата осъществени факти, опорочаващи К.?
Съдът обвързан ли е да се произнесе само по посочените в исковата молба пороци на нотариалните действия при издаването на К. или има правомощия сам да изменя заявените от ищеца пороци, като елиминира този за липса на материална компетентност на нотариуса?
За да бъде установено наличието на констатираната липса на правен интерес, съдът на първо място следвало ли е да съобрази налице ли е редовна и ясна искова молба и след това, в рамките на ясните и конкретни факти и искания на страната-ищец да се произнесе по допустимостта на заявения иск от гледна точка на правен интерес?
При изяснена искова молба и без указания в тази насока, може или не може да бъде изненадана с прекратяване на производството поради недопустимост на иска от гледна точка на липса на правен интерес от предприетата форма на искова защита?
Дали твърдените от страната пороци са такива, които обосновават нищожност на К./2006 г., е въпрос по съществото на спора /а не по неговата допустимост на плоскостта на правния интерес/, по който съдът следва да се произнесе с решението - респективно липсата на такъв порок прави претенцията неоснователна, а не недопустима поради липса на правен интерес?
Правният интерес, за който съдът следи служебно представлява ли абсолютна процесуална предпоставка когато се твърди накърнено материално право?
Правният интерес не следва ли от правното твърдение на ищеца?
В случая касае ли се или не до липса на предпоставка за предявяване на иска от категорията на абсолютните?
Въззивният съд смесил ли е абсолютната процесуална предпоставка - правен интерес, която следва от правното твърдение на ищеца, с процесуалната легитимация обуславяща се от принадлежността на накърнено материално право, заявено с иска?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Веселка Марева
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Какъв е предметът на доказване на иска по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ – собствеността, местоположението и границите на процесните имоти към момента на обобществяването им или собствеността, местоположението и границите на процесните имоти след възстановяването им на наследниците, вкл. и към момента на делото с всички настъпили промени на границите им?
Задължен ли е съдът при разглеждане на иск по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ да се произнесе с решение по въпросите за собствеността, местоположение и границите на процесните имоти при обобществяването им?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Камелия Маринова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Няма формулирани правни въпроси в текста на съдебното решение.
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Мария Бойчева
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
За приоритета на принципа на стабилност на произхода пред принципа за истинност на биологичната връзка между родителя и детето с оглед възможността за унищожаване поради заплашване на припознаването в 1-годишния срок по чл. 67 СК?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Геника Михайлова
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Може ли въззивният съд да препрати към мотивите на първоинстанционния съд, без да обсъди доводите/възраженията в частната жалба, без да изложи мотиви, защо оплакванията са неоснователни, като се има предвид, че в този случай няма как да се стигне до извода, че доводите/възраженията ми в частната жалба не биха променили крайния резултат и същевременно е нарушена разпоредбата на чл. 236, ал. 2 ГПК?
Може ли съдът да осъществи косвен контрол за законосъобразност на процесния обект, в случая – процесния съдебен акт, който косвен контрол използвам като доказателствено средство, от което очаквам да изходят данни, с които да докажа правопораждащите факти на претенцията си за нищожност на въпросния съдебен акт?
При поискан косвен съдебен контрол, като доказателствено средство, може ли съдът да се ограничава чрез „тесния“ смисъл на чл. 17, ал. 2 ГПК, като се има предвид, че съдът е оправомощен, когато законът е непълен, неясен или противоречив, да прилага общия разум, а при липса на закон – да основава решението си на основните начала на правото, обичая и морала?
Какъв е редът за защита в случай, че позовавам претенция за нищожност, на нарушени принципи на правото на защита, като основание и пораждащите факти, за което основание мога да докажа, след като оборя правната същност на процесния съдебен акт, тъй като се ползва със стабилитет?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Боян Цонев
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Ограниченията относно обхвата на дейността на въззивния съд, предвидени в чл. 269, изр. 2 ГПК, не се прилагат в производство по частни жалби?
Налице ли са основание за връщане на исковата молба, когато разглеждащия делото съд не е дал изрични указания по чл. 129, ал. 2 ГПК за отстраняване на нередности по всеки отделен иск и страна по делото?
Длъжен ли е съда освен прекратяване на делото да върне искова молба в тази част на основание чл. 130 ГПК поради недопустимост и длъжен ли е да процедира по този начин и с оглед нормата на чл. 7 ГПК, която го задължава да следи служебно за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия на страните, както и да им съдейства за изясняване на делото от фактическа и правна страна и във връзка с активната и пасивна легитимация на страните в процеса и определянето на родовата и местна подсъдност по искове?
Следва ли съда при сложност на делото поради предявяване на множество искове да посочи изрично в разпореждане колко искове администрира и квалифицира и кой са активно и пасивно легитимираните страни по всеки отделен иск и как групира исковете по тяхната преюдициалност и връзка с предмета на спора, съответно да ги обособи и отдели и групира в отделни предмети и производства и длъжен ли е да състави доклад по всеки един иск с указания по предмета на доказване и допустимостта на всеки отделен иск и доказателствената тежест в процеса и преценка на специалната подсъдност и страни?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Гергана Никова
чл. 108 ЗС, чл. 109 ЗС, чл. 127 ал. 1 т. 4 ГПК, чл. 127 ал. 1 т. 4 ГПК, чл. 128 ГПК, чл. 129 ал. 2 ГПК, чл. 129 ал. 3 изр. 2 ГПК, чл. 130 ГПК, чл. 2 ГПК, чл. 214 ал. 1 ГПК, чл. 269 изр. 2 ГПК, чл. 274 ал. 3 ГПК, чл. 280 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 3 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 280 ал. 2 предл. трето ГПК, чл. 7 ГПК
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023
Длъжен ли е съдът, съобразно изискванията на чл. 12 и чл. 235 ГПК, да обсъди всички доводи на страните, които имат значение за решението по делото и длъжен ли е да прецени всички правнорелевантни факти и доказателства, от които произтича спорното право, така че да реши делото според точния смисъл на закона?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Ивайло Младенов
чл. 124 ГПК, чл. 130 ГПК, чл. 177 ал. 1 ЗЗД, чл. 235 ГПК, чл. 274 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 274 ал. 3 ГПК, чл. 275 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК, чл. 280 ал. 1 т. 3 ГПК, чл. 280 ал. 2 ГПК, чл. 281 т. 3 ГПК, чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК, чл. 290 ал. 2 ГПК, чл. 290 ГПК, чл. 293 ал. 2 ГПК, чл. 456 ал. 1 ГПК, чл. 59 ЗЗД
Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Изпълнителните действия по прекратено по силата на закона изпълнително дело прекъсват ли погасителната давност?
Следва ли след прекратяване на изпълнително дело по силата на закона, кредиторът да образува ново изпълнително дело по което да се извършат действия годни да прекъснат погасителната давност за вземането?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
докладвано от съдия Костадинка Недкова
Търсене
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Модул "ГПК"
Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Отзиви от нашите клиенти
Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат
Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат
Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова
Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.