Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 193 ал. 3 изр. 1 ГПК

Оспорване на истинността на документ
Чл. 193. […] (3) Тежестта за доказване неистинността на документа пада върху страната, която го оспорва. Когато се оспорва истинността на частен документ, който не носи подписа на страната, която го оспорва, тежестта за доказване истинността пада върху страната, която го е представила.

чл. 193 ал. 3 изр. 1 ГПК

Оспорване на истинността на документ
Чл. 193. […] (3) Тежестта за доказване неистинността на документа пада върху страната, която го оспорва. Когато се оспорва истинността на частен документ, който не носи подписа на страната, която го оспорва, тежестта за доказване истинността пада върху страната, която го е представила.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. Следва ли съдът да възприеме (кредитира) заключение на графологична експертиза, обект на изследване на която е фотокопие от документ и изводът на вещото лице относно автентичността на положения подпис не е категоричен, а вероятен? 2. Длъжен ли е въззивният съд в мотивите на решението си да обсъди всички събрани доказателства по делото и всички своевременно направени от страните доводи, възражения и оспорвания?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

в противоречие с практиката на ВКС по цитираните в изложението решения, постановени по реда на чл. 290 ГПК, и задължителната практика по ТР №2 от 18.03.2022г. по т. д. 2/2020г. по описа на ОСГТК на ВКС, с което обосновава искането си касация да бъде допусната по въпросите на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по т. 1 и 2 са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, а по т. 3е разрешен в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, като поддържа и „очевидна неправилност“ на решението по чл. 280, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

– общи основания по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационното обжалване, са изведени следните въпроси: 1. Длъжен ли е съдът да тълкува договорите в точния им смисъл съобразно действителната воля на страни, съобразявайки се както с обичаите в практиката и обсъждайки всички събрани по делото доказателства - без да разглежда избирателно само някои от тях, като им придава несъществуващо значение и съдържание - вследствие на което да подменя волята на страните?; 2. Подлежи ли на тълкуване /вследствие на което се подменя волята на страните/ - нотариален договор, когато съдържащите се в него уговорки са ясни и точни и разкриват недвусмислено действителната воля на страните, и при такава хипотеза има ли право съдът да се съобрази с предполагаемата воля на страните, а не с изявената от тях?; и 3. Може ли съдът да приеме за установено, че страните са уговорили нещо различно от обективираното в нотариалния акт, без да разкрие симулация/привидност и без да са налице доказателства за наличието на обратен документ или начало на писмено доказателство?. Сочи се наличие на основания за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК- противоречие с практиката на ВКС. Поддържа се, че по първия въпрос въззивното решение е постановено в противоречие с: Решение №95/29.05.2019 г. по гр. д. №2993/2018 г. на ВКС, IV г. о.; Решение №106 от 16.07.2018 г. по гр. д. №4088/2017 г. на ВКС, III г. о. По втория въпрос въззивното решение било постановено в противоречие практиката на ВКС: Решение №67 от 30.07.2014 г. по т. д. №1843/2013 г. на ВКС, II т. о.; Решение №81 от 07.07.2009 г. по т. д. №761/2008 г. на ВКС, I т. о. По третия въпрос се сочи противоречие с Решение №39 от 02.05.2018 г. по гр. д. №1859/2017 г. на ВКС, I г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

За тежестта за доказване при оспорване истинността на нотариално удостоверяване?
За задължението на въззивния съд да обсъди всички значими за делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и да изложи съображения кои от тях кредитира или не и защо?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право