Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 194 НК

Чл. 194. (1) Който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, се наказва за кражба с лишаване от свобода до осем години.
(2) Кражба има и тогава, когато част от вещта принадлежи на виновния.
(3) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация, или глоба от сто до триста лева.

чл. 194 НК

Чл. 194. (1) Който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, се наказва за кражба с лишаване от свобода до осем години.
(2) Кражба има и тогава, когато част от вещта принадлежи на виновния.
(3) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация, или глоба от сто до триста лева.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Следва ли съдът да обсъди в цялост събраните доказателства и доводите на страните?", който счита, че е разрешен от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд /ВКС/. Счита също, че в обжалваното решение са разрешени материалноправните въпроси „Когато трудовоправните отношения на служителите се регламентират от общ и специален закон /КТ и ЗМВР/, може ли съдът да пренебрегне разпоредбите на специалния закон?", „При категоричната разпоредба на чл. 300 ГПК, че задължителна за гражданския съд е единствено влязлата в сила присъда, може ли съдът да базира изводите си единствено на постановление за прекратяване на наказателното производство?"; „Може ли да се твърди, че имаме кражба, извършена по непредпазливост, при единствената предвидена форма за вина в чл. 194 до чл. 197 Наказателния кодекс умисъл и как намерението противозаконно да се присвои вещ се свързва с непредпазливостта?" „Може ли абстрактно обсъждане на общи категории без връзка с конкретен законов текст и при липса на нарушение на задълженията по длъжностна характеристика да се направи извод за извършено дисциплинарно нарушение?", които според касатора имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в противоречие с приетото с ППВС №******г. и ТР №******г. по т. д. №3/2004 г. на ВКС и с т. 3 и т. 11 ТР №3/22.04.2005 г. по т. гр. дело №3/2004 г. на ОСГК на ВКС; защото част от претърпените от ищцата неимуществени вреди не са пряка и непосредствена последица от увреждането, както и с т. 19 ТР №1/04.01.2001 г. на ОСГК на ВКС, поради липсата на мотиви за наличието на причинно-следствена връзка между незаконното обвинение и причинените вреди.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Как се прилага общественият критерий за справедливост при съществуващите в страната обществено – икономически условия на живот през периода, в който са търпени вредите?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

какво разбира той под наказателно преследване и дали според него това означавало образувано наказателно производство. На страната могат да бъдат давани указания във връзка със сочените от нея факти, а това дали тези факти ще обосноват правния извод за образувано наказателно производство, при съобразяване и на действащия по време НПК и предвидените начини и форми на досъдебно производство, е дейност, която съдът следва да извърши по свой почин. Въпреки това, ищецът и след предоставената му възможност да конкретизира размера на иска по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ, като заяви и посочи всички останали вреди, претърпени от незаконното обвинение, не е уточнил, че претендира допълнителни вреди, извън вече заявените такива от полицейските регистрации, които са предмет на иска, висящ пред Административен съд Бургас. При това положение въззивния съд е приел, че не може да допусне двойно обезщетяване на едни и същи вреди, като това се налага и от принципа за правна сигурност, който цели да установи предвидимост за развитието на производството в равна степен и за двете страни в процеса. Макар въззивният състав да е намерил за неправилно, възприетото от районният съд, че е сезиран с два отделни иска – по чл. 1 и по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ, предмет на които са едни и същи вреди, претърпени от ищеца в резултат на несвоевременно заличени полицейски регистрации, както и това, че понастоящем определението, с което съдът е изпратил по подсъдност на Административен съд Бургас иска по чл. 1 ЗОДОВ е влязло в сила, то нито районния, нито въззивния съд, би могъл да осъществи проверка по допустимостта на този иск, или пък да остави за разглеждане пред себе си иска по чл. 2 ЗОДОВ, с който е заявено обезщетение за същите вреди, основан на същите фактически твърдения. Соченото от жалбоподателя, че надлежен ответник по иска с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ е именно Прокуратурата на РБ, поради обстоятелството, че същата следи за спазване на законността, като осъществява надзор при изпълнение на наказателните и други принудителни мерки и предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове, въззивният съд е приел, че в настоящия случай от това общо задължение на Прокуратурата за осъществяване на правомощията й по чл. 127 Конституцията на РБ, не може да бъде обоснован извод за допустимост на иск, с който ищецът претендира двойно обезщетение на едни и същи вреди, и спрямо този ответник.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК - каквото задължение да формулира той има. Съгласно дадените с т. 1 на ТР №.1/2009г. на ОСГТК на ВКС разяснения, материалноправен или процесуалноправен въпрос по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК е този, който е включен в предмета на спора, обусловил е правната воля на съда, обективирана в решението му, и поради това е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемане на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. В изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК е налице общо позоваване на основанието на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, без да се посочва ясно формулиран материалноправен или процесуалноправен въпрос. Вместо това се излагат твърдения за незаконосъобразност на обжалвания акт, като се преповтарят съдържащи се в касационната жалба оплаквания за неговата неправилност. Основанията за допускане до касационно обжалване са различни от общите основания за неправилност на въззивното решение /чл. 281, т. 3 ГПК/. Необосноваността и незаконосъобразността като пороци на въззивното решение са основание за обжалването му съгласно чл. 281, т. 3 ГПК и биха могли да бъде обсъждани едва при разглеждане на касационната жалба по същество след евентуалното и допускане до касация предвид критериите на чл. 280, ал. 1 ГПК – не и в настоящата фаза по селекция на касационните жалби при условията на чл. 280, ал. 1 ГПК. От друга страна касационният съд не е длъжен и не може да извежда правния въпрос от значение за изхода на конкретното дело от твърденията на касатора и фактите и обстоятелствата в касационната жалба. Това би засилило твърде много служебното начало в ущърб на другата страна, а е възможно и съдът да вложи във въпроса съдържание, което касаторът не е имал предвид. При това положение и доколкото непосочването на правен въпрос от значение за изхода по делото само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване, без да се разглеждат сочените допълнителни основания за това /т. 1 ТР №1/2009 от 19 февруари 2010г./, поради липса на годно общо основание по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, касационно обжалване не следва да се допуска.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право