Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Диспозитивна норма

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Диспозитивна норма” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Диспозитивна норма

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Диспозитивна норма” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

въззивното решение е поставено в противоречие с решение №249/16.10.2014 г. по гр. д. №2251/2014 г., IV г. о., решение №60/07.05.2015 г. по гр. д. №5467/2014 г., III г. о.; по третия – с решение №411/27.10.2011 г. по гр. д. №1857/2010 г., IV г. о., решение №65/30.07.2014 г. по т. д. №1656/2013 г., II т. о. и решение №10/01.02.2012 г. по гр. д. №130/2011 г., I г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за допълнителна експертиза били неточни; че при констатация за неравноправност на клаузите за капитализация на лихвите, капитализирането на просрочените лихви се отменя и тези суми отново се превръщат в просрочени лихви, върху които се начислява и допълнително наказателна лихва от 10 %. Съгласно влезлите в сила решения, с които клаузите за капитализация на лихвите били прогласени за неравноправни, сумата от 21611,52 лева не трябвало да се капитализира към главницата, тоест тази сума съставлявала непогасени лихви – тя не била погасена нито като главница, нито като лихва след отмяната на капитализацията от съда. Не ставало ясно как е изчислена анюитетната вноска за лихва без увеличение на лихвен процент със спасителен период. Излагат се и доводи за неяснота на изводите на въззивния съд относно дължимостта на таксите по кредита. В изложение на основанията за допускане на касационното обжалване се поставят правни въпроси в приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Твърди се и че решението е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали е налице преюдициалност между изхода на административно дело, по което се обжалва решение на КЕВР, с което се определя НСПЕ за определен вид обекти за производство на електрическа енергия от ВЕИ и делото /било то гражданско или търговско/, в производството по което се претендира заплащане на произведена електрическа енергия над НСПЕ по друга преференциална цена, е константна и непротиворечива, като отговорът на този въпрос е положителен, в какъвто смисъл са определение №10 от 06.01.2021 г. на ВКС по ч. т. д. №2479/2020 г., II т. о.,

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда. Касационният съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе, дали соченият от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора. Липсата на формулиран, обуславящ изхода на спора въпрос само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване, без да се разглеждат сочените допълнителни основания за това, като ВКС не разполага с правомощия да извлича и формулира по своя преценка правен въпрос, доколкото това противоречи на диспозитивното начало в гражданския процес.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е задължение на касатора, като този въпрос определя рамките, в които ВКС следва да селектира касационната жалба с оглед допускането на въззивното решение до касационен контрол. Същият следва да се изведе от предмета на спора и трябва да е от значение за решаващата воля на съда, но не и за правилността на съдебното решение, за възприемането на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните доказателства. ВКС може единствено да уточни и конкретизира този въпрос, но не може да го извежда от съдържанието на изложението, респ. от касационната жалба. Непосочването на правния въпрос от значение за изхода на делото, само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационното обжалване, без да се разглеждат сочените допълнителни основания за това /ТР №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, т. 1/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ Как се разпределя доказателствената тежест при наличие на оспорване от ЮЛ, че частен диспозитивен документ, изходящ от същото ЮЛ, е бил антидатиран от негов бивш законен представител; 2/ Може ли доказателствената тежест да бъде променена, ако ЮЛ междувременно е сменило законния си представител; 3/ Датата на частен документ, подписан от бивш законен представител на ЮЛ представлява ли част от реквизитите на документа, които определят неговото авторство по смисъла на чл. 193, ал. 3 ГПК; Поддържа се, че към настоящия момент по въпросите, свързани със спорове относно антидатирани документи от бивши законни представители на ЮЛ, съществува практика на ВКС /посочена в изложението/, но тя е неясна и се прилага неправилно от долните съдилища, което положение е вредно за търговския оборот, тъй като води до недопустимо изкривяване на баланса в търговските отношения. Според касатора отговорите на въпросите ще допринесат за развитие на правото относно приложението на чл. 181 вр. чл. 193, ал. 3 ГПК при въведени твърдения в процеса за антидатирани документи от бивши органни представители, като се разясни, че въпросът за авторството на документи, изходящи от ЮЛ, е двукомпонентен и зависи не само от това кой е подписал документа, но и дали е подписан по време на мандата на законния представител. Повдигнат е и процесуалноправния въпрос длъжен ли е въззивния съд при направено възражение за неправилно разпределена доказателствена тежест, да даде указания на страната относно възможността да предприеме съответните процесуални действия по посочване на относими за делото доказателства, които тя е пропуснала да извърши в първата инстанция поради отсъствие, непълнота или неточност на доклада и зазените указания, като се поддържа, че по този въпрос е налице основанието на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК – противоречие с т. 2 ТР №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право