Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 4 ал. 1 ГПК

Съдебен език, преводачи и тълковници
Чл. 4. (1) Съдебният език е българският.

чл. 4 ал. 1 ГПК

Съдебен език, преводачи и тълковници
Чл. 4. (1) Съдебният език е българският.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Задължен ли е въззивният съд, който разглежда частна жалба против отказ на съдия по вписванията, ако констатира непълнота на преписката, обективно установима от представените от молителя документи да изиска служебно цялата преписка от нея?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

1. Длъжен ли е съдът да се съобрази с разпоредбата на чл. 5 Конституцията на РБългария и чл. 4, ал. 1 ГПК при спор за определяне на водещия език на договора в случаите, когато договорът е билингвистичен / на български и на друг език/, сключен е и се изпълнява на територията на РБългария, от регистрирани по българското право субекти, с приложимо българско право и подсъдност на български съд, ако в договора липсва клауза, определяща като водещ чуждия език. Спор по фактите ли е това, или спор относно съдържанието на материалното правоотношение и 2. Преклудира ли се правото на възложителя по иск по чл. 55, ал. 1 ЗЗД срещу изпълнителя по договор, с факта на плащане и/или осчетоводяване на сума, по-висока от договорената по облигационно отношение цена. Допустимо ли е да се третира плащането и/или осчетоводяването като изменение на цената на договора чрез конклудентни действия, ако страните не са договорили изрично в договора подобна възможност. Не би ли се обезмислил по този начин институтът на неоснователното обогатяване и разпоредбата на чл. 20а ЗЗД. По посочените въпроси се поддържа т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, по съображения, че липсва задължителна съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Относно доказателствената стойност на документ, който не е преведен на български език, но който първоинстанционният съд е приел по делото и не е указал на страната да представи превод, нито е назначил вещо лице за неговата проверка.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Процесният имот е бил отчужден през 1959 г. за кооперативно и групово жилищно строителство, като отчуждаването е било отменено със заповед на кмета на СГО от 19.12.1994 г. по реда на ЗВСВНОИ по ЗТСУ, ЗПИНМ и др. благоустройствени закони, т.е. за времето от началото на твърдяното владение до отмяната на отчуждаването имотът е бил собственост на държавата и като такъв не е могъл да се придобие по давност по силата на общата забрана на чл. 86 ЗС в редакциите му от 1951 г. до изменението му през 1996 г. По отношение на периода след отмяната на отчуждаването невъзможността за придобиване по давност на процесните идеални части произтича от забраната на чл. 59 ЗТСУ, съобразно която не могат да се придобиват по давност реални части от дворищнорегулационни парцели, които не отговарят на изискванията за минимална площ и лице, установени в ППЗТСУ. Владението на реална част от парцел, упражнявано при действието на ЗТСУ /1973 г.- 2001 г./ не обуславя и придобиване на съответна идеална част от правото на собственост, доколкото според фикцията на чл. 181, ал. 3 ЗТСУ това е допустимо само за изтекла преди влизане в сила на ЗТСУ придобивна давност. При действието на ЗТСУ владението на реална част от парцел не е годен придобивен способ както по отношение на самата реална част, така и за съответна на нея идеална част от парцела /Решение № 186 от 19.02.1987 г., гр.д.№ 154/86 г., ОСГК/. За периода от време след влизане в сила на ЗУТ /обн.ДВ, бр.1 от 02.01.2001 г./ забраната за придобиване на реална част от поземлени имоти в границите на населените места е изрично регламентирана в чл. 200 от същия закон, при което, за разлика от чл. 181, ал. 3 ЗТСУ, законът не придава правно значение на такова владение като способ за придобиване на съответна идеална част от имота.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

е: на какви критерии следва да отговаря описанието на един недвижим имот, за да се счита, че е индивидуализиран в пълен обем с оглед заявения предмет на иска - достатъчно ли е посочване на квадратура като част от УПИ, без посочване на границите и може ли да бъде индивидуализиран евентуално със заключение на вещо лице. По този въпрос се сочи противоречие с решения, постановени по реда на чл. 290 ГПК. Решение №******г. по гр. д. №******г. на ІІ г. о. визира недопустимост на въззивното решение, ако отразената в диспозитива индивидуализация на имота не съвпада с нито един от индивидуализиращите белези на описания в исковата молба имот - същото е неотносимо към настоящия спор. Решение №721/23.0.10.2009г. по гр. д. 2075/2008г. на І г. о. е по реда ГПК/отм./ и разглежда хипотеза, при която в хода на делото с експертиза ще се индивидуализира площта на всяка част от имота на ищцата, включена в парцелите на ответниците. То също не разкрива сходство с настоящия казус. Решение №105/28.02.2012г. по гр. д. №637/2011г. на І г. о. сочи как следва да процедира въззивния съд когато констатира нередовност на исковата молба. В случая не стои въпроса за правомощията на съда, а за това доколко непълното /според ответника/ описание на имота съставлява нередовност на исковата молба. Поради изложеното липсва основание за допускане на касационно обжалване по този въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право