Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 153 ЗПКОНПИ

Чл. 153. (1) Комисията предявява иск за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество пред окръжния съд, в района на който е постоянният адрес на проверяваното лице, в срок до три месеца от последния акт по налагане на обезпечителните мерки.
(2) Когато в имуществото е включен и недвижим имот, искът се предявява в окръжния съд по местонахождението на имота, а в случаите, когато в имуществото са включени повече от един недвижим имот – по местонахождението на имота с най-висока данъчна оценка.
(3) Исковата молба и влязлото в сила съдебно решение подлежат на вписване в имотния регистър на Агенцията по вписванията.
(4) Съдът отменя служебно или по искане на заинтересованите лица наложените върху имуществото обезпечителни мерки, ако Комисията не представи доказателства, че е предявила иска в законния срок.
(5) Съдебното производство започва и продължава независимо от прекратяването на наказателното производство.
(6) Не съставляват законова пречка за съществуването и надлежното упражняване правото на иск за отнемане на незаконно придобитото имущество в полза на държавата прекратяването на наказателното производство или влизането в сила на присъда, с която подсъдимият е признат за невинен за престъпления, посочени в разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от закона.

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следвало ли е съдът да приложи правилото, разписано във второто изречение на първия параграф на член 1 Протокол №1 към КЗПЧОС, изключващо приложимостта на разписаната защита на собствеността и извършването на проверка за пропорционалност на намесата предвид целта на ЗОНПИ, изразяваща се в предотвратяване на възможностите за незаконно придобиване на имущество и разпореждането с него, която е в защита на обществения интерес?
Следва ли да се извърши проверка дали намесата е пропорционална на преследваната цел, въпреки че данъчните нарушения/престъпление стоят извън защитата на Протокол №1 към КЗПЧОС?
Какви са критериите, по които националният съд преценява дали при отнемане на незаконно придобито имущество е налице пропорционалност, след като преследваната цел и защитата на обществения интерес са налице и отговарят на условията на чл. 1 Протокол №1 от КЗПЧОС /справедлив баланс между нуждите на общия интерес и правото на проверявания на мирно ползване на собствеността и тежестта, която той би понесъл с налагане на санкцията по отнемане на имуществото му/ в случаите на извършено данъчно престъпление?
Представлява ли основание да се приеме, че мярката отговаря на условията на чл. 1 Протокол №1, отчитайки действителната цел на закона, насочена към установяване и отнемане на плодовете от т. нар. „необяснимо богатство“, установеното значително несъответствие по смисъла на пар. 1, т. 3 ДР ЗОНПИ, чийто размер многократно надвишава въведения от законодателя праг за намеса?
Позволява ли правното положение на лице в качеството му на управител, представител или собственик на капитала на търговско дружество, което дружество е укрило данъци в особено големи размери и по този начин е накърнило обществения интерес, да се ползва от защитата на правото на собственост по чл. 1 Протокол №1 към КЗПЧОС по отношение на имущество, придобито с неустановен законен източник от това лице в качеството му на физическо такова?
Налице ли е нарушение на пропорционалността по смисъла на чл. 1 Протокол №1 КЗПЧОС в случаите, в които проверяваното лице е заплатило дължимите данъци в качеството му на представител на юридическото лице и при установено значително несъответствие между нетния му доход и придобитото от лицето имущество?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е съдът при разглеждане на спора да обсъди всички релевантни и допустими доказателства, възражения и твърдения на страните? Трябва ли погасителни вноски по усвоен кредит, които е бил включен като приход, да бъдат включени като разход на лицето, което ги е направило? Трябва ли вноски по лизинг да са разходи? По-какво се различават, като разход, този по НСО, за задгранични пътувалия, обучение, които не са обвързани с приход от този по погасителни вноски по усвоен кредит, който е включен като приход? Неоснователно обогатяване само с материално имущество ли става? Какво е ако плащаш висок, наем на луксозно жилище, което не отговаря на законните ти доходи? Или луксозни почивки?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Представлява „имущество“ по смисъла на пар. 1, т. 4 ДР ЗПКОНПИ (ЗОНПИ) вземане на ответника от трето за процеса лице, възникнало в проверявания период от договор за заем и съществуващо към неговия край?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дора Михайлова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

в оспорване на решаващите съображения на въззивния съд изразява тезата, че разпоредените парични средства и имущество, за което не е установен законен източник през проверявания период, участват в размера на несъответствието независимо дали това имущество е налично в края на проверявания период, тъй като представляват „разход. Тази теза не намира опора в ТР №4 от 18.05.2023 г. по тълкувателно дело №4/2021 г. на ОСГК на ВКС, както се поддържа в изложението. В т. 1 от тълкувателното решение е прието, че не представляват „имущество“по смисъла на пар.1, т. 4 ДР ЗПКОНПИ и не участват при определяне размера на несъответствието съобразно нормата на пар.1, т. 3 ДР ЗПКОНПИ получените от проверяваното лице парични средства с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период. Според т. 2 не подлежи на отнемане в полза на държавата паричната равностойност на получените суми с неустановен законен източник, както и сумите от придобитото и впоследствие отчуждено или липсващо друго имущество, за което не е установен законен източник на средства за придобиването му, в случай че те не са налични в патримониума на лицето в края на проверявания период и не е установено преобразуването им в друго имущество. При уеднаквяване на практиката по тълкуване и прилагане на закона като правилно в тълкувателното решение на ОСГК на ВКС е възприето становището, че незаконно придобито може да е само имуществото, влязло в патримониума на проверяваното и свързаните с него лица през изследвания период, което е налично в края на този период, респективно значителното несъответствие е налице, когато разликата между стойността на наличното имущество в края на периода и това в началото надхвърля стойността, определена в закона. В мотивите е разяснено, че имуществото което подлежи на отнемане, и значителното несъответствие между притежаваните активи и придобитото от законен източник, са неразривно свързани и не могат да бъдат разделяни с цел да се достигне до предвидената в закона разлика, обосноваваща отнемането. Законодателят е имал предвид наличие на фиксиран от него актив в края на проверявания период, който не може да бъде обяснен и оправдан със законни източници на доходи. Стoйнocттa нa т. нap.„знaчитeлнo нecъoтвeтcтвиe“ е cпeциaлнo зaĸoнoвo пoнятиe, oзнaчaвaщo пpeвишaвaнe c нaй-мaлĸo 150 000лв. cтoйнocттa нa имyщecтвoтo /нe нa cбopa нa paзxoдитe/ нaд oбщaтa cтoйнocт нa нетния доход зa проверявания пepиoд. Едва когато такова несъответствие е налице, на проверка подлежи това какви са доходите на проверяваното лице за изследвания период, какъв е източникът на тези доходи и дали същите съответстват на придобитото имущество или не.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

1/ Къде в икономическия анализ при определяне на значително несъответствие следва да участват средствата, вложени в придобиване на активи, които не са налични в края на проверявания период и за които не е установено преобразуване в други налични такива; 2/ Ще бъде ли обективен и цялостен икономическият анализ за целия проверяван период, ако в него не са включени средствата, послужили за придобиваните активи, придобити и отчуждени през проверявания период имуществен актив. Твърди се, че така поставените въпроси са индиректно засегнати, но са останали без ясно пояснение в ТР №4/2021 г. на ОСГК на ВКС по материята регламентираща отнемането поради което изясняването им е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото /чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК/

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Дължат ли се съдебни разноски при прекратяване на производството поради направен отказ от иска, когато отказът произтича от факти, настъпили след предявяване на същия? Следва ли да се извлича аргумент за противното” от разпоредбата на чл. 78, ал. 2 ГПК при наличие на изричната разпоредба на чл. 78, ал. 4 ГПК? При направен отказ от иска следва ли да се изследват отношенията на страните, касаещи съществото на спора, и присъждането на разноските в полза на ответника да е поставено в зависимост от тези отношения?
Може ли КОНПИ да бъде освободена от заплащане на държавна такса на основание чл. 84, т. 1 ГПК, въпреки разпоредбата на чл. 157, ал. 2 ЗОНПИ, предвид че съдебно предявеното Комисията право има характер на публично държавно вземане?
Налице ли е отношение на обща към специална норма за чл. 78, ал. 6 ГПК и чл. 157, ал. 2 ЗОНПИ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бисера Максимова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Следва ли разпоредбата на чл. 157, ал. 2 ЗОНПИ да се тълкува във връзка с чл. 159 ЗОНПИ и субсидиарното приложение на чл. 84, т. 1 ГПК, вр. с чл. 162, ал. 2, т. 5 ДОПК, а именно, че систематичното тълкуване на нормите дават правилото, че при отхвърляне на искове, по които страна е КОНПИ, в качеството на субституент на държавата, респ. е налице оттегляне на искове, то разпоредбите на чл. 157, ал. 2, вр. с чл. 159 ЗОНПИ, вр. с чл. 84, т. 1 ГПК, освобождават КОНПИ от внасяне на държавна такса?
Дължи ли се държавна такса, в хипотезата, когато искът в предявен от държавен орган в защита на държавни интереси, възложено му със специален закон и в последствие е направен отказ, респ. оттегляне на иска, по причини стоящи вън от волята на носителя на правото на иск?
Дължи ли се държавна такса от субституента на притезанието при публично държавно вземане, когато държавен орган сезира съда като представител на държавата в изпълнение на възложената със закон компетентност? Правото за образуване на производства по реда на ЗОНПИ, представлява ли защита на интереси от по-висш ранг – публични държавни вземания по смисъла на ДОПК – чл. 162, ал. 2, т. 5?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Длъжен ли е съдът при разглеждане на спора да обсъди всички релевантни и допустими доказателства, възражения и твърдения на страните? Следва ли при определяне на несъответствието да се вземат предвид размера на извършените обичайни и извънредни разходи от проверяваното лице и членовете на семейството му, от установените техни доходи, приходи или източници на финансиране с отрицателен размер?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Очевидна неправилност, представляваща превратно тълкуване и приложение на разпоредбите на параграф 1, т. 3 ДР и чл. 107, ал. 1 и ал. 2 на ЗОНПИ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2024

Следва ли да се приеме, че в производствата по специалния закон - ЗОНПИ Комисията, като държавно учреждение, защитава интерес от по - висш порядък, за да бъде освободена от отговорност за дължимата държавна такса при отхвърляне на искането й?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

12324 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела