Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 3 ал. 2 т. 1 ЗОС

Чл. 3. […] (2) Публична общинска собственост са: […]
1. имотите и вещите, определени със закон;

чл. 3 ал. 2 т. 1 ЗОС

Чл. 3. […] (2) Публична общинска собственост са: […]
1. имотите и вещите, определени със закон;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за придобивната давност като оригинерен способ за придобиване на право на собственост, съгласно Закона за собствеността, Закона за концесиите, Закона за водите и други, е твърде общ и е поставен във взаимно изключващи се хипотези на допустимост на касационното обжалване по т. 1 и т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК. По въпроса за придобиване на недвижим имот по давност е налице постановена изобилна и устойчива задължителна практика, наличието на която изключва необходимостта касационната инстанция да се произнесе по него, за да допринесе за точно прилагане на закона или за развитието на правото, освен ако не е налице необходимост от промяна на установената практика, каквито твърдения не се сочат от касатора. Не се сочи и практиката, на която въззивното решение противоречи. Нито Законът за концесиите, нито Законът за водите съдържат разпоредби, които налагат промяна на практиката или тълкуване в нова светлина на правилата за придобивната давност. Изложеното изключва допустимост на касационното обжалване по поставения въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното решение, като Върховният касационен съд не е задължен да го изведе от изложението към касационната жалба по чл. 284, ал. 3 ГПК, а може само да го уточни и конкретизира. Съответно, липсата на конкретно формулиран въпрос сама по себе си представлява достатъчно основание да не се допусне касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Може ли гражданския съд да осъществява косвен съдебен контрол за материална законосъобразност на решенията на ОбСЗ, влезли в законна сила, при възражение на ответника по делото, когато той не заявява лични или на наследодателя си права върху процесния възстановен земеделски имот, преди образуването на ТКЗС?
За допустимостта лице – страна в производство по спор за собственост на възстановен земеделски имот (в т.ч. и общината), възстановен по реда на ЗСПЗЗ да оспорва правото на възстановяване на заявителя по чл. 10 ЗСПЗЗ?
За възможността да се приеме, че в исковия процес Общината като страна е особен правен субект, по отношение на който са налице различни, по-широки възможности за оспорване на влязъл в сила конститутивен акт за възстановяване на правото на собственост, отколкото тези , които са на разположение на останалите правни субекти?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

са свързани с приложението и тълкуването на нормите на ЗПИНМ /отм./, З. /отм./ и ЗОС, касаещи отчуждителното действие на уличнорегулационния план, по тълкуването на които норми има съдебна практика, например решение №169 от 02.02.2017 г. по гр. д.№946/2016 г. на ВКС, ГК, I г. о., решение №300/28.06.2011 г. по гр. д.№3248/2008 г. на ВКС, ГК, IV г. о., решение №447 от 30.12.2010 г. по гр. д.№333/2010 г. на ВКС, ГК, II г. о. и много други. Приетото в обжалваното решение е в съответствие с тази практика, а и не са настъпили промени в законодателството или в обществените уславия, които да налагат промяната на тази практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

са решени от въззивния съд в противоречие със задължителната и установената съдебна практика на ВС и ВКС - ППВС №******г., ППВС №17/63 г., решение №131/ 01.11.1967г. по гр. д. №99/1967 г. на ОСГК, решение по гр. д. №803/2003 г., ППВС №4/1968 г., както и в противоречие с практиката на районни и окръжни съдилища (цитирана в изложението).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

трябва да е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Касаторът е длъжен да изложи ясна и точна формулировка на правния въпрос в мотивираното изложение по чл. 284, ал. 1, т. 3 ГПК като израз на диспозитивното начало в гражданския процес. Обвързаността на касационния съд от предмета на жалбата се отнася и до фазата на нейното селектиране.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право