Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

Апостил

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Апостил” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Апостил

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Апостил” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Подлежи ли на вписване завещание с предмет недвижим имот на територията на България, съставено от български гражданин на територията на САЩ във формата според законодателството на съответния щат и обявено по приложимия за щата законен ред?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Възможно ли е преодоляването на непълнота в нормативната уредба на вписванията на завещания по българското право, като чл. 46 ЗНА се приложи в хипотеза на искане за вписване на завещание на български гражданин, изготвено от нотариус на държава-членка на ЕС и според законодателството на тази държава? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Дали липсата на апостил върху представения по делото акт за смърт, съставен в Република Турция, го прави негодно доказателство за установяване факта и датата на смъртта, и дали може такъв документ да обоснове спиране на производството по делото в хипотезата на чл. 229, ал. 1, т. 2 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

е дали за да не бъдат кредитирани показания на свидетел е достатъчно посочването, че същият се разпитва при условията на чл. 172 ГПК, или е необходима преценка и на други обстоятелства. Сочи се противоречие с решение №65/2010г по гр. д №4216/2008г ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

свързани с нея. Подписът на пълномощните е удостоверен от нотариус на остров А.-М. А. Е.. Прието е в тази връзка, че нотариалната заверка е осъществена на остров А. и за да се ползват пълномощните с официална доказателствена сила в Република България, то същите следва да бъдат апостилирани. Този извод е направен във връзка с изискването на чл. 129, ал. 2 ТЗ, съгласно което за оспорените сделки е установена законово форма – с нотариална заверка на подписите, а съобразно чл. 37 ЗЗД, същата форма следва да бъде изискуема и за упълномощаването. Съдът е извършил преценка и на удостоверяването от ответника, че М. Е. е осъществявала към момента на заверяване на пълномощните, длъжността „нотариус на остров А.”, но този факт е ценен като недостатъчен, за да бъде приета за спазена предвидената от закона форма за действителност на пълномощните. Съдът е мотивирал още и това, че дори и да се приеме за спазена формата на пълномощните, самото упълномощително изявление е общо, а не изрично, поради което и представените пълномощни не учредяват представителна власт за разпореждане с дружествените дялове. Съставът на ВОС е мотивирал още и неприложимост на правилото на чл. 301 ТЗ по отношение на процесните сделки, тъй като те нямат характер на търговски. Освен това е разгледал и фактическото противопоставяне на дружеството на вписване на обстоятелства свързани с процесните продажби на дялове. По иска по чл. 26, ал. 1 ЗЗД макар и приел, че не дължи произнасяне, съдът накратко е мотивирал наличие предпоставките и на това основание, поради несъответствие между продажната и действителна стойност на дяловете.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

поставени като основание за допускане на касационното обжалване са неотносими за делото, а по останалите въпроси решението не противоречи на представената от касатора съдебна практика, поради което не са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право