Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 616 ал. 1 ТЗ

Кредитори на несъстоятелността
Чл. 616. (1) Масата на несъстоятелността служи за удовлетворяване на всички кредитори на длъжника по търговски и нетърговски вземания.

чл. 616 ал. 1 ТЗ

Кредитори на несъстоятелността
Чл. 616. (1) Масата на несъстоятелността служи за удовлетворяване на всички кредитори на длъжника по търговски и нетърговски вземания.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

„Следва ли въззивният съд да разгледа и да се произнесе по въпроса за наличие на качеството „кредитор” у лицето, поискало възобновяване на спряното производство по несъстоятелност по реда на чл. 632, ал. 2 ТЗ, и да изследва към кои момент и на какво основание това лице има качеството на кредитор на длъжника - на основание, което предхожда и е различно от подаването на молбата му за възобновяване с доказателство за внесените от него разноски или на основание молбата му за възобновяване производството по несъстоятелност и внесените с нея разноски, при наличие па изрично възражение, направено от длъжника с неговата жалба пред въззивния съд против решението по чл. 632, ал. 2 ТЗ, за неавтентичност на документа - основанието, легитимиращо лицето да иска възобновяване, и следва ли въззивният съд да събере доказателства за твърдяната неавтентичност на този документ?”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

Когато производството по несъстоятелност е заварено от ЗИДТЗ (обн. ДВ бр. 20/ 28.02.2013 г) и към влизане в сила на закона е влязло в сила решение, с което е уважен искът по чл. 646, ал. 2, т. 4 ТЗ (първоначална редакция на текста), прилага ли се защитата по чл. 647, ал. 3 ТЗ (редакция на текста след изменението със ЗИДТЗ) за правата на третите добросъвестни лица, придобили имота възмездно преди вписването на исковата молба?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

1/ Кои кредитори са легитимирани да искат възобновяване на производството по чл. 632, ал. 2 ТЗ?; 2/ Кредитор, претендиращ възобновяване по реда на чл. 632, ал. 2 ТЗ, следва ли да доказва своето вземане, като такова на основанията по чл. 608, ал. 1 ТЗ? и 3/ Дължи ли съдът преценка дали молителят доказва качеството си на кредитор, като предпоставка за уважаване на молбата за възобновяване производството по несъстоятелност, както и дали има правен интерес от това възобновяване и не следи ли за същия съдът, в съответствие с принципа на служебното начало?. Всички въпроси са заявени в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. С последваща молба – уточнение касаторът е посочил, че поддържа касационни основания по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК, позовавайки се единствено на решение №167/21.12.2009 год. по т. д.№322/2009 год. на Върховен касационен съд. С уточнението, направено в отговор на указанията на въззивния съд в разпореждане от 12.05.2014 год. и предвид съдържанието на последното, не може да се приеме, че касаторът оттегля основанието по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, а единствено че допълва основанията за допускане на касационното обжалване в сочения смисъл.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

/1/ При източник на задълженията, произтичащ от неоснователно обогатяване, може ли да се обсъжда търговския характер на сделката?; /2/ Когато ищецът е упражнил потестативно право на разваляне на договор за изработка, обуславящо връщане на даденото по чл. 55, ал. 1 ЗЗД, има ли материалноправна легитимация на кредитор в производството по несъстоятелност?; /3/ Необходимо ли е второинстанционният съд да извърши самостоятелна преценка на събрания по делото доказателствен материал и да направи свои правни изводи като разгледа спора по същество без да изхожда единствено от наведените от въззивника основания за порочност на обжалваното решение?; /4/ Приложима ли е разпоредбата на чл. 637, ал. 6, т. 1, респ. т. 3 ТЗ и в случая, когато изпълнение на задължение на длъжника е обезпечено чрез внасяне от него и трето лице на определена сума по сметка на банката - гарант за обезпечение на възникнали за тях като съдружници в гражданското дружество задължения по договор, съответно „усвояването” на тази сума впоследствие?; /5/ Дали въпросното „усвояване на сумата по банковата гаранция не засяга правната сфера на третото лице и съответно може ли силата на пресъдено нещо по евентуалното решение да важи спрямо него, ако то не е в положение на противопоставена страна в евентуалния процес, който не се допуска чрез обжалваното определение?; /6/ Налице ли е правен интерес от осъдителен иск за вземания, които са възникнали и предявени след откриването на производството по несъстоятелност, и приложима ли е забраната по чл. 637, ал. 6 ТЗ при положение, че исковата молба е заведена на 08.03.2013г. и към този момент е било налице изключението по новите т. 1 и т. 3 на чл. 637, ал. 6 ТЗ /обн. ДВ бр. 101/28.12.2010г./, допускащи срещу длъжника в открито производство по несъстоятелност да бъдат завеждани дела /били те граждански или търговски, съдебни или арбитражни/ и защита на правата на третите лица, които са собственици на вещи, находящи се в масата на несъстоятелността и досежно парични вземания, обезпечени с имущество на трети лица?”. Във връзка с първите три въпроса се поддържа, че въззивният съд се е произнесъл по тях в противоречие с практиката на ВКС – основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Спрямо останалите въпроси частният касатор се позовава на наличие на допълнителната предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като твърди, че въпросите са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2011

Относно допустимостта на установителен иск по чл. 694, ал. 1 ТЗ на АДВ, заместена от Н. / параграф 36, ал.1 от ПЗР на ЗИДДДОПК от 1.01.2010г./ за установяване на публични държавни вземания, установени с влезли в сила данъчни актове след датата на откриване на производство по несъстоятелност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Определение №****/**.**.2009 по дело №****/2009

кога възниква публичноправното вземане за ДДС, начислен на основание чл. 119, ал. 3 ЗДДС /отм./ - преди или след решението за откриване на производството по несъстоятелност. Излагат се освен това и доводи за наличието на приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по отношение на процесуалноправни и материалноправни въпроси, свързани с прилагането на разпоредби от ДОПК и ТЗ, отнасящи се до дерегистрация на дружество по ДДС в производство по несъстоятелност, приемане на установените при дерегистрацията публични в. , както и до реда за тяхното удоволетворяване по ТЗ, обосновани с липсата на съдебна практика на Върховния касационен съд по тях.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право