Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 347 ГПК

Разделителен протокол
Чл. 347. Съдът съставя разделителния протокол въз основа на заключението на вещо лице при спазване правилата на Закона за наследството.

чл. 347 ГПК

Разделителен протокол
Чл. 347. Съдът съставя разделителния протокол въз основа на заключението на вещо лице при спазване правилата на Закона за наследството.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

между кои страни, за кои имоти и при какви квоти ще се извърши делбата, като в тези части решението по допускане на делбата е задължително за съда във втората фаза на производството, който се произнася относно начина, по който ще се прекрати съсобствеността, съобразявайки поделяемостта на допуснатите до делба имущества и правата на съделителите (решение №6/08.03.2013г. по гр. д.№655/2012г. на ІІ г. о на ВКС; решение №465/2011 от 06.07.2012г. по гр. д.№1054/2010г. на І г. о. на ВКС).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. При направен отказ от наследство на двама от съделителите следва ли само по отношение на единия да бъде приет отказът от наследство; 2. Следва ли да се приеме, че след като единият от наследниците е действал в качеството си на пълномощник, а не в качеството си на наследник, същият е приел част от наследството.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Срещу всеки съсобственик ли може да се упражни искът по чл. 31, ал. 2 ЗС, или само срещу ползващия съсобственик?
Следва ли съдебното решение да бъде постановено въз основа на всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупна преценка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

За спазването на принципа, установен в чл. 69, ал. 2 ЗН, при разпределение по реда на чл. 353 ГПК всеки съделител по възможност да получи реален дял, максимално близък по стойност на дела му в съсобствеността.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

За спазването на принципа, установен в чл. 69, ал. 2 ЗН, при разпределение по реда на чл. 353 ГПК всеки съделител по възможност да получи реален дял, максимално близък по стойност на дела му в съсобствеността.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Както в проекта за разделителен протокол, така и в окончателния разделителен протокол по чл. 350 ГПК съдът следва да посочи кои имоти се включват в дяловете, каква е стойността /цената/ на всеки от дяловете и какви суми за уравнение са дължими между получателите на отделните дялове. Това е необходимо, за да бъде предварително ясно на съделителите не само как са групирани имотите, но и какви суми ще са необходими за уравнение на дяловете. Решението представлява изпълнително основание както за извършване на въвод във владение върху падналите се в дял на съделителя имоти, така и за заплащане на паричните суми за уравнение на дяловете. Поради това решаването на въпросите за цената на дяловете и паричното уравнение между получателите на различните дялове не може да бъде отложено за след влизане в сила на окончателния разделителен протокол. С тегленето на жребий формираните дялове получават своя персонален носител, т.е. идеалните части се превръщат в реални и делбеното производство приключва. С оглед на това се приема, че съдебно решение, с което се обявява за окончателен разделителен протокол, който не съдържа изискуемите от закона реквизити: формирани дялове от делбените имоти, стойност на дяловете и дължими суми за уравнение, е неправилно, т.е. такъв съдебен акт не е недопустим.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

следва ли да се връчи решението на страната или може само устно да бъде съобщено от съда; подаването на жалба означава ли, че страната е запозната с решението и освобождава ли съда от задължението по чл. 7, ал. 2 ГПК да връчи решението на страната; следва ли да се връчи окончателен разделителен протокол, ако съдът е обявил решението си в съдебно заседание в присъствие на страната. Втора група въпроси касаят необходимостта съдът да назначи ново вещо лице или да разшири експертизата, ако страната е оспорила заключението, без да уточни в какво се изразява оспорването. В хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК са поставени въпросите: безпристрастно ли е вещо лице, оценяващо земеделски земи, което се занимава с покупко-продажба на такива земи и е отправяло предложение към съделителите в такъв смисъл; при разпределяне отговорността за разноски във фазата по извършване на делбата, следва ли адвокатският хонорар, заплатен от един съделител, да се разпределя между останалите пропорционално на квотите им.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. при допусната делба на няколко самостоятелни имота, всеки от които е реално поделяем, следва ли за всеки от тях да се тегли жребий или следва да се изтегли един жребий за всички имоти; 2. когато в поземлен имот, допуснат до делба, има изградени сгради, които стават предмет на делба по силата на приращението, длъжен ли е съдът при направено възражение да изследва въпроса за законността на тези постройки; 3. следва ли във въззивно дело за делба да се присъждат разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в полза на въззиваемата страна, при условие, че предмет на въззивната жалба не е правото на собственост върху имота, нито размерът на дяловете на съделителите, а начинът на извършване на делбата на имота. Поддържат основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК за допускане на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право