Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 194 ал. 1 КТ

Срокове за налагане на дисциплинарни наказания
Чл. 194. (1) Дисциплинарните наказания се налагат не по-късно от 2 месеца от откриване на нарушението и не по-късно от 1 година от извършването му.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

относно нуждата да бъде издадена както заповед за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение, така и заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, съдът е приел, че липсва законово изискване в такава насока, поради което издаването само на една заповед, с която се налага дисциплинарното наказание „уволнение е достатъчна, за да се приеме, че трудовото правоотношение е прекратено на това основание. Относно законосъобразността на уволнителната заповед е прието за установено от представените писмени доказателства, че до ищцата е изпратена покана да даде обяснения във връзка с констатирани необосновани касови разходи на средства на читалището, на гърба на която е удостоверен отказът ѝ да даде поисканите обяснения с подписите на свидетели, поради което съдът е направил извод, че е изпълнено изискването на чл. 193, ал. 1 КТ. Приел е, че доколкото в заповедта е посочено конкретното нарушение на трудовата дисциплина, а именно „констатирана липса на парични средства поради незаконосъобразното им разходване – необосновано, ненадлежно документирано и фиктивно разходване на средства в общ размер на 1441, 76 лева, както и нарушителят и вида на наложеното наказание, то същата отговаря на изискванията на чл. 195 ГПК за мотивирането ѝ. Съдът се е позовал на констатациите на експерта по съдебно – счетоводната експертиза, че за периода 08.01.2021 г. – 15.04.2021 г. от касата на читалището са изразходвани парични средства в общ размер на 1 441,76 лева, за да приеме, че процесните разходи са извършени от ищцата, действаща като административен секретар на читалището, без да са ѝ делегирани правомощия за това от председателя, респективно упълномощен негов представител, което не се оспорва и от самата нея. От свидетелските показания обаче е направил извод, че разходите са свързани с дейността на читалището. Прието е за установено, че помещенията, в които ищцата е изпълнявала трудовите си задължения не са били отоплявани през зимата, поради което ищцата е закупувала газ за отопление, както и че при мероприятия, организирани от читалището, се е осигурявала почерпка на невисока стойност за участниците. Посочено е, че дори да се приеме, че ищцата неправомерно е извършила разходите за сумата от 78 лева за закупен газ за отопление и сумата от 92 лева за закупени хранителни продукти, предвид ниската стойност на изразходваните средства и целите за които са изразходвани – осъществяване дейността на читалището, а не облагодетелстване на ищцата, допуснатите нарушения в тяхната съвкупност не обосновават налагането на най-тежкото дисциплинарно наказание. В заключение съдът е стигнал до извод за незаконност на процесното уволнение, предвид което следва отмяна на заповедта, с която е наложено дисциплинарното наказание „уволнение. Предвид уважаването на иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ, съдът е приел за основателни и е уважил и обусловените искове по чл. 344, ал. 1, т. 2 и 3 КТ в пълен размер.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1) следва ли въззивният съд на основание чл. 266, ал. 2, т. 1 ГПК да допусне събиране на доказателства поискани с въззивната жалба, които жалбоподателят е узнал след приключване на първоинстанционното производство, като неприобщаването им по делото пред първата инстанция не се дължи на неговата небрежност, а на обективни причини; 2) длъжен ли е работодателят да докаже при условията на пълно и главно доказване извършеното от служителя дисциплинарно нарушение - неявяване на работа в течение на два последователни работни дни, за което му е наложено дисциплинарно уволнение по чл. 190, ал. 1, т. 2 КТ, или е достатъчно да установи този факт чрез съвкупност от положителни факти (индиции); 3) в случаите на дисциплинарно уволнение по чл. 190, ал. 1, т. 2 КТ - неявяване на работа в течение на два последователни работни дни, длъжен ли е работодателят да приложи разпоредбата на чл. 189, ал. 1 КТ и при определяне на наказанието да вземе предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, и поведението на служителя; 4) следва ли работодателят да осигури на служителя разумен, според обстоятелствата срок, в който последният да реализира правото си да даде обяснения във връзка с дисциплинарно нарушение, за да се приеме, че е изпълнил задължението си по чл. 193, ал. 1 КТ. Сочи се практика на ВКС, на която според касатора въззивното решение противоречи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Георгиева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1.“За изискванията по чл. 195, ал. 1 КТ относно съдържанието на заповед за налагане на дисциплинарно наказания – уволнение и посочване на основание чл. 190, ал. 1, т. 1-7, в конкретния случай т. 3? Допустимо ли е съдът да приеме, че дисциплинарно наказание – уволнение е наложено заради системни нарушения на трудовата дисциплина, когато в самата заповед не е посочено това основание? Липсата на посочено в заповедта основание за налагане на дисциплинарно наказание – уволнение по чл. 190, ал. 1, т. 3 КТ, прави ли заповедта немотивирана?“; 2“Какви са сроковете за налагане на дисциплинарно наказание И поглъща ли се краткият двуседмичен срок от едногодишния, когато има една установена дата по делото и това е датата на издаване на заповедта?“; 3“Мотивирана ли е системност когато при наличие на две нарушения, след като със съдебно решение на въззивната инстанция едно от нарушенията е прието за недоказано, а по отношение на другото е изтекла давността за налагане на наказание, което е свързано с отговора на въпрос 1?“, по които счита, че са налице основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Според касатора по въпросите в т. 1 въззивното решение е в противоречие с решения по гр. д.№2306/2017г. на ВКС, ІVг. о., по гр. д.№1972/2009г. на ВКС, ІVг. о., по гр. д.№87/2018г. на ВКС, ІІІг. о., в които е прието, че в чл. 190, ал. 1, т. 3 КТ е предвидена възможност за налагане на дисциплинарно наказание уволнение за системни нарушения на трудовата дисциплина, които съответно трябва да са три и повече, а по въпросите по т. 2 – в противоречие с решение по гр. д.№2306/2017г. на ВКС, ІVг. о. Касаторът поставя и въпрос, който счита, че следва да се допусне касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК: т. 4“Налице ли е произнасяне свръх петитум когато съдът е приел, че е налице „системност“ на нарушенията без това да е посочено в уволнителната заповед, тъй като в атакуваната не е посочено, че дисциплинарното наказание се налага на основание чл. 190, ал. 1, т. 3 КТ?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

няма отношение към преценката за съответствие на заповедта за налагане на дисциплинарното наказание с изискванията на чл. 195, ал. 1 КТ за мотивиране на заповедта. Достатъчно за удовлетворяване на тези изисквания било в заповедта да са посочени фактическите основания за налагането на наказанието, които да покриват обективите признаци на съответните състави на нарушенията на трудовата дисциплина, вменени на работника, което в случая било налице. В този смисъл посочването в заповедта на общ размер на установените липси в резултат на действията на двете работнички, респ. липсата на посочен конкретен размер по отношение на наказаното лице, не можело да доведе до извод за немотивиране на заповедта. Конкретният размер на нанесените на работодателя вреди (в случая на присвоената от ищцата сума) въззивният съд посочил, че не е задължителна част от съдържанието на заповедта за налагане на дисциплинарното наказание, тъй като неправомерното получаване на имуществена облага във всички случаи представлявало нарушение на трудовата дисциплина, независимо от количеството или стойността на отнетите вещи, респ. от размера на присвоените суми.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се мотивира заповед за налагане на дисциплинарно наказание? Може ли съдът да се произнесе за незаконосъобразност на заповед за уволнение поради нарушение, което не е въведено от ищеца като основание на предявения иск по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Христова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага чл. 195, ал. 1 КТ за мотивиране на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание и нарушено ли е правилото на чл. 195, ал. 1 КТ, когато в отношенията между работника и работодателя е ясно за какво работодателят е наложил на работника дисциплинарно наказание?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за липсата на хедера и колесара ищецът отговорил, че ги е предал за скраб и че не е редно директорът да се прави на детектив и да ходи да ги търси. На 30.11.22/т. е. близо месец след издаване на заповедта за уволнение/ В. С. внесъл по сметка на ответника 350лв. с вписано основание „предаване за скраб на хедер с колесар“, но сумата е била върната от училището поради липса на разходо-оправдателен документ. Отразено е и, че в становище от Методическото обединение на учителите по професионална подготовка е записано, че липсата на хедера ще провали успешната подготовка за провеждане на държавния изпит на учениците от училището /към становището са приложени документи във връзка с организацията на този изпит и учебната програма/, както и че след 24.08.22 ищецът е ползвал разрешен платен годишен отпуск общо 24 работни дни /2016 за времето 25.08.22-16.09.22, 3 и още 5 през периода 24.10.22-28.10.22/

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Кои са пределните възможности за ангажиране на доказателства по действащия процесуален закон предвид ограниченията в него, при обективно съединен иск за обезщетение поради оставане без работа по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ, когато шестмесечния период по чл. 225, ал. 1 КТ, считано от уволнението, чиято отмяна се иска съгласно чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ, ще настъпи за ищеца в хода на делото?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ Като вид дисциплинарно наказание или като начин на прекратяване на трудовото правоотношение разглежда законодателят дисциплинарното уволнение в хипотезата на чл. 358, ал. 1, т. 2 КТ; 2/ Трябва ли първоинстанционният и въззивният съд да обсъдят служебно спазването на сроковете по чл. 194, ал. 1 КТ; 3/ Какво означава изразът в същата група предприятия“, употребен в чл. 222, ал. 3 КТ, и може ли той да се приложи към системата на Български държавни железници, включително и по отношение на стопанското обединение, съществувало преди 1989 г. Първи и втори въпрос са повдигнати в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, като се твърди противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №60177/17.01.2022 г. по гр. д. №3778/2020 г. на ІІІ г. о. Третият въпрос е повдигнат в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, без надлежно обосноваване на допълнителния критерий.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

12336 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Тъмен/светъл фон