Добър ден! Моля, влезте в профила си!

Търговска сделка

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Търговска сделка” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Търговска сделка

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Търговска сделка” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

„Недействителен ли е договор за потребителски кредит, в който информацията по чл. 11, ал. 1, т. 12 ЗПК не е вписана в договора, а в подписаните общи условия към него, съгласно чл. 22 ЗПК?“. Твърди, че въпросът се решава противоречиво от съдилищата, като сочи решение №1215 от 12.10.2018г. по в. гр. д. №1416/2018г. на Окръжен съд – Пловдив и решение №519 от 03.11.2014г. по в. гр. д. №682/2014 г. на Окръжен съд – Перник.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

по тълкуването и прилагането на чл. 79 ЗЗД във вр. с чл. 200 ЗЗД и чл. 2 З., по които поддържа произнасяне на въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС, като същевременно въпросите били от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Посочено е, че въззивният съд не е съобразил процесуалната разпоредба, визирана в чл. 79, ал. 1, предл. първо ЗЗД във вр. с чл. 200 ЗЗД и чл. 2 З., както и чл. 5 и чл. 124 ГПК за тълкуване и прилагане точния смисъл на законите и целите на правото, като било накърнено правото на страната да определи предмета и обема защита по делото. Сочи се противоречие с трайната дългогодишна практика на съдилищата и на ВКС, в частност – решение №31/28.04.2015 г. по гр. дело №5214/2013 г. на ВКС, ІV г. о. и ТР №3/2014 г. на ОСГТК на ВКС. Поддържа се, че произнасянето на ВКС по горните въпроси ще способства за правилния подход на съдилищата при наличие на други такива случаи и унифицирането на правоприлагането на относимите норми по въпроса на нищожните сделки.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Дали действията на търговско дружество в изпълнение на договор, сключен и подписан от лице, което не е вписано в Търговския регистър като представляващ това търговско дружество, могат да бъдат противопоставени на третите добросъвестни лица по договора /в случая на Изпълнителната агенция по програма ФАР/?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

на процесуалното и материално право, които групирани са: 1 „ Създава ли вписването в книгата на акционерите по чл. 179 ТЗ достоверна дата относно джирото за прехвърляне на акции и има ли това вписване само по себе си достоверна дата?” ; „Може ли вписването на джиро на поименни акции в книгата на акционерите да се счита за потвърждение на волята за извършването му, ако не е заявено от джиранта и „санира „ ли вписването недостатъците на джирото, предполагащи неговата недействителност – в случая недостоверната дата?” 2.” Подлежат ли на връщане акциите, които са прехвърлени посредством съответния прехвърлителен способ, ако се окаже, че са прехвърлени при начална липса на основание и може ли то да се реализира чрез установителен иск, че акционер е лицето, на което акциите следва да бъдат върнати, а не лицето, дължащо връщането им?” ; 3.” Налице ли е договаряне сам със себе си по см. на чл. 38, ал. 1 ЗЗД, когато органният представител на търговското дружество извършва правно действие спрямо себе си?”;4.”Допустимо ли е въззивният съд да обосновава решението си и да взема отношение по ненаправени от въззивника възражения?”; 5. ”Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите си всички правно релевантни факти и твърдения на страните и изрично да посочи доводите си защо приема за доказан определен спорен факт?”; 6.” Приложима ли е разпоредбата на чл. 301 ТЗ по отношение на нетърговски сделки?”; 7. „Обслужва ли джирото на поименни акции, респ. временни удостоверения каузална сделка и евентуалната липса на каузалност представлява основание за недействителност на джирото?”; 8.” „Търговска сделка ли е прехвърлянето на акции от търговско дружество на нетърговец, ако прехвърлянето не е свързано с търговската му дейност и търговското му качество?”; 9. ”Представлява ли съществено процесуално нарушение, това, че Софийски апелативен съд е приел за безспорно обстоятелство, оспорено от ищеца/ още с исковата молба/?” 10. „По см. на чл. 181, ал. 1 in fine ГПК, чрез датирано отбелязване на съществуването на един частен диспозитивен документ в друг частен свидетелстващ документ, двата изготвени / или под контрола на/ от едно и също лице, установява ли се по несъмнен начин предходното съставяне на частния диспозитивен документ, изключва ли се възможността за неговото антидатиране и съответно обвързан ли е съдът с извода за достоверност на датата му?” и 11. „Приложими ли са постановките в т. 2 на ТР №3/15.11.2013 год. на ОСГТК на ВКС и в случаи при които едно и също лице в качеството си на законен представител на едно търговско дружество, извършва гражданскоправна сделка, по силата на която прехвърля на себе си права, като физическо лице и която сделка не е свързана с упражняваното от търговеца занятие и е извън търговския оборот?”. В този случай явява ли се физическото лицетрето лице, адресат на отделното волеизявление на законния представител?.”

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право