Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Очаквани вреди

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Очаквани вреди” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Очаквани вреди

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Очаквани вреди” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

се покриват по съдържание, тъй като се отнасят до процесуалното задължение на съда да обсъди исканията и възраженията на страните, да направи преценка на доказателствата, да изложи мотиви, в които да посочи фактическите си констатации и правни изводи /чл. 236, ал. 2 ГПК/. С цитираните въпроси страната не обосновава приложно поле на предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. По първия формулиран въпрос не е налице твърдението за противоречие на въззивното решение с решение №36/07.08.2015 г. на състав на ВКС, ІІ т. о. В съдебната практика е обосновано тълкуване на закона, съгласно което при оспорване на факти, въззивният съд следва да извърши собствен анализ на доказателствата, но в кръга на обстоятелствата, посочени в исковата молба, както и с оглед на възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават. От лаконичния отговор на исковата молба се установява, че възражение, „свързано с липсата на причинно-следствена връзка поради несъжителство и липса на близост между бащата и починалото дете не е направено. Довод, „че ищецът не е живял с починалото дете и неговата майка, които са живеели в друга област на България“ е направен за първи път в отговора на въззивната жалба, без искане за доказателства, като към този момент са настъпили последиците на чл. 133 ГПК. По този начин предметът на делото е формиран въз основа на обстоятелствата, посочени от ищеца, сред които не е изложеното от касатора обстоятелство, като въпросното възражение, отнасящо се до това обстоятелство не е включено в релевантните факти. В практиката на състави на ВКС е обосновано разбирането, че задължението за собствен анализ на доказателствата при оспорване на факти се формира в кръга на фактите, посочени в исковата молба /в този смисъл за разрешенията, приети в касационни решения по други искове, по чл. 344 КТ – решение №247/05.10.2012 г. на ВКС, ІІІ г. о., решение №125/29.05.2012 г. на ВКС, ІV г. о., решение №60140/07.07.2021 година, но актуални към настоящия спор, предвид относимостта им към общото за гражданско-правните спорове процесуално задължение по чл. 235, ал 2 ГПК, вр. чл. 12 ГПК/. По цитираните въпроси не е налице произнасяне на състава /процедирането му е в съответствие с посочената тълкувателна практика, предвид обсъждане само на фактите, въведени по делото/. Липсата на произнасяне не обуславя противоречие, както с посоченото касационно решение, така също и с останалите актове, на които се позовава жалбоподателката /решение №139/24.04.2013 г., решение №235/04.07.2011 г. на състави на ІV г. о., решение №229/18.10.2013 г., решение №24/28.01.2010 г. на състави на І г. о. на ВКС и др./, тъй като не е налице отразената в изброените решения хипотеза – задължение за собствен анализ на доказателствата при оспорване на факти, включени в предмета на делото чрез посочването им в исковата молба и отговора по чл. 131, ал. 2 ГПК. Ето защо следва да се приеме, че не са налице релевираните предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Дали се явява нищожна уговорена между физически лица неустойка в размер на 100 евро на ден за всеки просрочен ден, без да е определен краен размер и краен срок?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Относно предпоставките за нищожност на неустоечна клауза и критериите, които следва да се преценяват при произнасяне по въведено в процеса правоизключващо възражение от ответника.
В чия тежест е доказването на благоприятен за защитната теза на една от страните факт?
За критериите по чл. 20 ЗЗД при тълкуване на договорни клаузи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

са разрешени в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК; 2.2/ Чия е тежестта и какъв е обемът на доказване на размера на очакваните вреди от неизпълнението, сравнен с уговорения размер на неустойката, при наведено от ответника възражение за нищожност поради противоречие на неустоечната клауза с добрите нрави – въпрос в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, доколкото не е разгледан изрично в ТР №1/2009 г. на ОСТК на ВКС, т. 3; 3/ Длъжен ли е съдът при тълкуване на договорна клауза да търси действителната, а не предполагаема воля на страните, да тълкува отделните договорни уговорки във връзка една с друга и с целта на договора, да тълкува неясните и непълни уговорки, както го задължава нормата на чл. 20 ЗЗД – по този въпрос се поддържа колизия със задължителна практика на ВКС по чл. 290 ГПК – основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК; 4/ Следва ли в съответствие с чл. 236, ал. 2 и чл. 272 ГПК въззивният съд да обсъди в мотивите към решението всички доказателства по делото поотделно и във връзка едни с други – поддържа се хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК; 5/ Може ли съдът при възражение за нищожност на клауза за неустойка поради противоречието й с добрите нрави и при използване на критериите - съотношение на размера на неустойката с естеството на задължението /парично или непарично/ и вида на неизпълнението, да преценява паричния еквивалент на престацията на страната, в чиято тежест е уговорена неустойката – твърди се противоречие на даденото от въззивния съд разрешение с това по т. 3 ТР №1/2009 г. на ОСТК на ВКС, евентуално че отговорът му ще е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото; 6/ Може ли съдът при възражение за нищожност на клауза за неустойка поради противоречието й с добрите нрави и при използване на критерия – съотношение на размера на неустойката и очакваните вреди от неизпълнението на задължението, да преценява наличието на тези очаквани вреди по идентичен начин, по който се преценява наличието на пропусната полза – по тези въпроси се сочат също допълнителните предпоставки на чл. 280, ал. 1, т. 1, евентуално – т. 3 ГПК; 7/ Длъжен ли е правоприлагащият орган да изследва всички критерии, визирани в ТР №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС при произнасянето си за действителност на уговорката за неустойка – въпрос, разрешен в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

- дали с изявлението на ответника от 31.01.2013 г. е прекратен договора, въззивният съд е приел, че независимо от предвидените в чл. 8 основания за прекратяване на договора, след които не е визирано право на ответника за предсрочно едностранно прекратяване на договора, процесният договор е бил прекратен именно считано от 31.01.2013 г. Този извод е основан на разпоредбата на чл. 9.4/в раздел „Обезщетения и неустойки”/, в която е предвидено, че ответникът дължи неустойка в размер на 300 000 лева, ако прекрати предсрочно едностранно договора. Не са споделени доводите на страните за липса на уговорена възможност ответникът да прекрати предсрочно едностранно договора, както и затова, че в посочената разпоредба е предвидена неустойка за фактическо прекратяване изпълнението на задълженията на ответника по договора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

По въпроса за задължението на решаващия съд при преценката на събраните гласни доказателства да изложи подробни мотиви, защо дава вяра на показанията на едни от заинтересованите свидетели пред тези на други е в противоречие с формираната по същия задължителна практика на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право