Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 94 ЗЗД

Чл. 94. (1) Недействителни са уговорките, с които предварително се изключва или ограничава отговорността на длъжника за умисъл или за груба небрежност.
(2) (Отм. – ДВ, бр. 12/1993 г.)

чл. 94 ЗЗД

Чл. 94. (1) Недействителни са уговорките, с които предварително се изключва или ограничава отговорността на длъжника за умисъл или за груба небрежност.
(2) (Отм. – ДВ, бр. 12/1993 г.)

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се явявали от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото и чл. 280, ал. 2 ГПК-очевидна неправилност на въззивното решение, изразяваща се в нарушение на чл. 73, ал. 1, т. 1 и ал. 3, чл. 74 и чл. 122 ЗЕ, както и на чл. 24, ал., т. 1 Наредба 10/09.06.2004 г. относно ангажирането отговорността на ЕСО ЕАД при конкретните факти и обстоятелства, установени по спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

не се установява наличие на общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК, респективно въпросите не се явяват обуславящи правната воля на съда. Както бе посочено въззивният съд е приел, че е налице изрично решение на ОСА за определяне на възнагражденията и на изпълнителните, и на обикновените членове на СД /с втория от въпросите се предпоставя възприемане от съда на точно обратното становище/, както и че сключването на договор за управление с ищцата, като член на съвета на директорите, която не е изпълнителен член, е факултативно и договорът не е задължителен елемент от правоотношението й с акционерното дружество, като дори и да се счете, че процесният договор е сключен от лице без представителна власт и без да е спазена предвидена в ТЗ форма, то с оглед наличието на прието от дружеството изпълнение по договора и с оглед разпоредбата на чл. 293, ал3 ТЗ, ответното дружество не може да се позовава на нищожност. Дори и да се приеме, че първи и трети въпроси са обусловили решаващата воля на съда, то при постановяване на решението си, въззивният съд се е съобразил изцяло с разрешенията, дадени в решение №108 от 08.10.2015 г. по т. д.№2263/2014 г. на ВКС, ТК, Второ отделение и решение №150/29.05.2015 г. по гр. д. №5272/2014 г. на ВКС, ГК, Четвърто отделение, като посочената, споделяна от настоящия състав практика на ВКС изключва наличие на бланкетно поддържаното от касатора основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1.) „Нищожна ли е клаузата по предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот за начина на плащане на продажната цена по договора, ако страните са уговорили плащане в брой на три вноски и продажната цена е над 10000 лв.?“, 2.) „Длъжен ли е съдът при изясняването на релевантните по делото факти да извърши това на база всички доказателства – в това число изслушаните от районния съд свидетелски показания и когато начинът на плащане на цената не е сред съществените уговорки за сделката, и не е от изрично уговорените, приложима ли е забраната на чл. 164, ал. 1, т. 5 ГПК.?“, 3.) „Упражнил ли е ответникът „ Я. популярна каса [населено място] правото си едностранно да развали предварителния договор за покупко-продажба, ако изпратената от него нотариална покана не съдържа елементите от фактическия състав на чл. 87, ал. 1 ЗЗД – искане за изпълнение в подходящ срок, след като в разпоредбата на чл. 87, ал. 1 ЗЗД са уредени елементите от фактическия състав, като упражняването на това право се предпоставя от предупреждение, свързано с искане за изпълнение в подходящ срок, както и с изявление, че договорът се смята развален в случай на неизпълнение в дадения срок. Упражнил ли е ответникът правото си едностранно да развали договора, ако волеизявлението за прекратяване не е стигнало лично до адресата?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

съдържат лични интерпретации на касатора, без отношение към действителните правни изводи, а цитираната съдебна практика е неотносима към отговор на същите. Необоснован, според страната, е и допълнителния селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Представлява ли груба небрежност оставянето на ключовете от автомобила без надзор, когато това е създало предпоставка за противозаконното му отнемане.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

– след като по делото не е определен обема на насрещната престация по договора за издръжка и гледане с оглед постигнато съгласие или конкретна нужда на прехвърлителя, как съда стигна до извода, че е налице неизпълнение на такива задължения по договора от страна на ответника; как без да са определени конкретните нужди на лицето кредитор от грижи, съобразени с възрастта и здравословното му състояние се стига до извода, че тези точни грижи не са престирани по договора за гледане и издръжка, като се позовава на решение №26 по гр. д.№5524/07 год. ВКС, решение №863 по гр. д.№1534/2009 год. ВКС, решение №653 по гр. д.№295/02 год. ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право