Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

съдия Ани Саралиева

Съдебни актове, докладвани от съдия Ани Саралиева

съдия Ани Саралиева

Съдебни актове, докладвани от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

за разпределение на доказателствената тежест при доказване на придобивния способ, от който страната извежда правото си на собственост, е разрешен в противоречие с практиката на ВКС- основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, без да сочи конкретни съдебни актове на ВКС. На следващо място поставя следните правни въпроси: допустимо ли е установяване и признаване право на собственост въз основа на косвени доказателства, както и на математически изчисления и предположения за доказателственото значение на данъчните декларации и на служебните справки, удостоверения и декларации, издавани от съответни длъжностни лица и попълвани от поданиците на Царство България в изпълнение на особените изисквания на съответните нормативни актове; само формираната сила на пресъдено нещо ли е процесуална предпоставка за допустимостта на процеса или преценката за допустимостта на иска се прави спрямо твърдяното право, по- точно решението на съда, с което е разрешен даден спор между страните, дали е от правно значение или е по- важно, че това решение е разрешило спора, прогласило е нищожността на договора за ползване, при което положение важното е, че няма вече в правния мир сделка между страни, която е предмет както на първото, така и на повторно образуваното дело. Твърди, че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото- основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Последният процесуалноправен въпрос в изложението е: допустим ли е иск за прогласяване нищожността на договор за ипотека от трето лице, като твърдението е, че този въпрос е разрешен в противоречие с практиката на съдилищата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

от значение за изхода на делото, който според него е разрешен от въззивния съд при някоя от предпоставките по чл. 280, ал. 1, т. 1- 3 ГПК. Изложени са твърдения, че решението е постановено в противоречие с практиката на ВКС и че различните въпроси, предмет на обжалваното решение, са решавани противоречиво от съдилищата, посочени са решения на ВКС по граждански и наказателни дела, възпроизведени са части от мотивите им, и се твърди, че въззивният съд е игнорирал основните доказателства по делото, а останалите е изопачил и тълкувал превратно с цел да обоснове неверен краен извод, че съдебният състав не представлява независим и безпристрастен съд, че е изопачил фактите и манипулирал процеса в противоречие с доказателствата по делото, не е обсъдил доводите на ищеца. В п. ІІІ от изложението са поставени въпросите: налице ли е недопускане до работа по смисъла на чл. 213, ал. 2 КТ на административния ръководител на Районна прокуратура при положение, че ръководенето на Районната прокуратура е възложено на друго лице и се извършва от друго лице, не се признава на ищеца качеството на административен ръководител на съответната Районна прокуратура и не му е заплаща трудово възнаграждение; достатъчно ли е само да му е предоставен да ползва за кабинет стаята на чистачките, за да се твърди, че е допуснат до работа; употребата на огнестрелно оръжие от висшестоящо длъжностно лице в системата на прокуратурата, представляваща и опит да застреля ищеца, за да му попречи да изпълнява трудовите си функции на административен ръководител на Районна прокуратура, представлява ли и недопускане до работа; съдебните признания на в. р. и. д. окръжен прокурор, че по разпореждане на тогавашния главен прокурор не е признавал през процесния период качеството на ищеца на административен ръководител на РП [населено място], а тази длъжност се е изпълнявала от друго лице, и съдържащите се в протоколите на В. извънсъдебни признания на бившия главен прокурор И. Т. и на бившия заместник- главен прокурор Д. Д., че по тяхно нареждане ищеца няма да бъде допускан да упражнява трудовите си функции на административен ръководител на РП- С., защото е разпоредено да заема длъжност прокурор в ОП [населено място], представляват ли доказателства, че ищеца не е допускан да изпълнява функциите на административен ръководител на РП- С.; привеждането в изпълнение на невлязло в сила незаконосъобразно решение на В. за преназначаване на ищеца на друга длъжност в друга прокуратура, впоследствие отменено ВС, представлява ли едностранна промяна на мястото и характера на работата по смисъла на чл. 219 КТ; изконните права на ищеца за справедлив процес и независим и безпристрастен съд изискват ли делото да бъде разгледано от съдии, които са независими и не се страхуват от дългогодишния бос на съдебната мафия.... Касаторът твърди, че тези въпроси са от съществено значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

била ли му е предоставена потребителска услуга за превоз на пътник с ЕМВ №30158/30151с по- ниско качество от тази, предоставяна с останалите сравними влакови возила, а именно: бърз влак №2602 и пътнически влак №20166 през исковия период, която да обуславя дискриминация на основата на защитен социален признак- с ж. п. влак, имащ статут на „работнически”; било ли е извършвано от превозвача системно унизително третиране на пътниците за ЕМВ №30158 при композирането, маневрирането и установяването на този ЕМВ за извършване на ж. п. превоз по обществената транспортна схема В.- К., на основата на защитения социален признак, обуславящо системен ж. п. тормоз на основание чл. 5 ЗЗДискр. в случаите, когато ЕМВ №30158е бил съставен от 2 влака с 8 вагона, и в случаите, когато е бил съставен от 1 влак с 4 вагона поради липса на изправни и експлоатационно годни ЕМВ; било ли е извършено от превозвача системно унизително третиране на пътниците на ЕМВ №30151 при извършване на ж. п. превози по обществената транспортна схема К.- В. на основата на защитения социален признак, обуславящо системен ж. п. тормоз на основание чл. 5 ЗЗДискр. в случаите, когато ЕМВ №30151е бил съставен от 1 влак с 4 вагона. Поддържа наличие на основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, без да сочи конкретни съдебни решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

от значение за изхода на конкретния спор, разрешен с обжалвания съдебен акт. В този смисъл е т. 1 на ТР №ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС. В конкретния случай жалбоподателят не е формулирал конкретен правен въпрос от значение за спора, който да бъде обсъден във връзка с допълнителнителните основания по чл. 280, ал. 1, т. 2 и 3 ГПК, на които се позовава. Съдържащия се в изложението му довод за неотчетени от съда обстоятелства, имащи значение за преценката относно правния интерес, е такъв за неправилност на определението и не обосновава основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното решение. Непосочването на този въпрос е достатъчно основание за недопускане на касационното обжалване. В този смисъл е т. 1 на ТР №******г. на ОСГТК на ВКС. В случая не са формулирани конкретни правни въпроси от значение за изхода на делото, като общо основание за допускане на касационното обжалване, които да бъдат обсъдени във връзка с твърдяните допълнителни основания по чл. 280, ал. 1, т. 2 и 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

за обема и най- вече обхвата на доказателствата за установяване на неимуществените вреди не се третира еднозначно в практиката на съдилищата, като в някои решения се приема, че след като ищецът е бил обвиняем и подсъдим и в последствие оправдан, неминуемо е търпял неимуществени вреди и същите не се нуждаят от нарочно доказване, а в други решения се приема, че следва да се събират доказателства, обосноваващи конкретните претенции, и неангажирането на такива води до недоказаност на исковата претенция. Посочва решения на тричленни състави на ВКС, постановени по реда на ГПК /отм./ и решение на Варненския апелативен съд без данни, че е влязло в сила. Счита, че са налице основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 и 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

в противоречие с практиката на ВКС съгласно чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, излагат доводи за произнасяне по непредявен иск, във връзка с който сочат решение по гр. д. №******г. на ВКС, V г. о., и за съществени процесуални нарушения- недопускане на решаващи за делото доказателствени искания, непосочване в решението на какво основание САС се произнася повторно по делото, непрецизиране на държавните такси, поставят въпроса за допустимостта на доказателствените искания на страните, в тази връзка се позовават на т. 4 ТР №2/02.07.2004 г. на ОСГК на ВКС, на решение №1411/2008 от 07.01.2009 г. по гр. д. №5996/2007 г. на ВКС, V г. о., решение по гр. д. №644/2009 г. на ВКС, ІІІ г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

била ли му е предоставена потребителска услуга за превоз на пътник с ЕМВ №30158/30151с по- ниско качество от тази, предоставяна с останалите сравними влакови возила, а именно: бърз влак №2602 и пътнически влак №20166 през исковия период, която да обуславя дискриминация на основата на защитен социален признак- с ж. п. влак, имащ статут на „работнически”; било ли е извършвано от превозвача системно унизително третиране на пътниците на ЕМВ №30158 при композирането, маневрирането и установяването на този ЕМВ за извършване на ж. п. превоз по обществената транспортна схема В.- К., на основата на защитения социален признак, обуславящо системен ж. п. тормоз на основание чл. 5 ЗЗДискр. в случаите, когато ЕМВ №30158е бил съставен от 2 влака с 8 вагона, и в случаите, когато е бил съставен от 1 влак с 4 вагона поради липса на изправни и експлоатационно годни ЕМВ; било ли е извършено от превозвача системно унизително третиране на пътниците на ЕМВ №30151 при извършване на ж. п. превози по обществената транспортна схема К.- В. на основата на защитения социален признак, обуславящо системен ж. п. тормоз на основание чл. 5 ЗЗДискр. в случаите, когато ЕМВ №30151е бил съставен от 1 влак с 4 вагона. Поддържа наличие на основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, без да сочи конкретни съдебни решения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

как се преценява родовата подсъдност в случаите, в които е предявен иск за заплащане на обезщетение по чл. 88, ал. 1 във вр. с чл. 79, ал. 2 ЗЗД с цена на иска над 25 000 лв.- като се вземе предвид стойността на претендираното обезщетение или като се взема предвид стойността поотделно на всеки един разход, сборът от които формира стойността на исковата претенция, и в тези хипотези касае ли се за един иск, с който се претендира обезщетение за имуществени вреди, или за множество обективно съединени искове за всеки един от направените разходи по договора. Поддържа, че въпросът е решаван противоречиво от съдилищата- основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, като се позовава на решение №******г. по гр. д. №26/73 г. на ОСГК на ВС и решение №422/28.12.2009 г. по в. гр. д. №625/2009 г. на Хасковския окръжен съд. Касаторът поставя и два материалноправни въпроса, свързани със съществото на спора и поддържа, че са налице основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и 2 ГПК, в подкрепа на което сочи множество съдебни актове.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

твърди, че е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Поддържа още, че настоящият казус е решаван противоречиво от съдилищата, като първоинстанционният съд е приел, че липсата на уговорена продажна цена не води до нищожност на предварителния договор, а въззивният съд е направил противоположен извод.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ани Саралиева

12318 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право