Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 635 ал. 2 ТЗ

Ограничаване правата на неплатежоспособния длъжник
Чл. 635. […] (2) Съдът може да лиши длъжника от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото и да предостави това право на синдика, когато констатира, че с действията си длъжникът застрашава интересите на кредиторите.

чл. 635 ал. 2 ТЗ

Ограничаване правата на неплатежоспособния длъжник
Чл. 635. […] (2) Съдът може да лиши длъжника от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото и да предостави това право на синдика, когато констатира, че с действията си длъжникът застрашава интересите на кредиторите.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на длъжника от търговския регистър по чл.632, ал.4 ТЗ се извършва, ако в предвидения от закона едногодишен преклузивен срок не е поискано възобновяване на спряното производство или въпреки че е поискано, възобновяването е отказано с влязло в сила решение. В това производство синдикът не представлява длъжника. Синдикът е назначен от съда орган в производството по несъстоятелност със законово регламентирани функции, който действа както в интерес на длъжника, така и в интерес на кредиторите. Синдикът действа от името на длъжника и упражнява неговите материални права по управление на имуществото на дружеството, както и правото на процесуално представителство по делата от или срещу предприятието му /чл. 658, ал. 1, т. 7 ТЗ/, но не представлява длъжника в самото производство по несъстоятелност, вкл. в производството по чл.632, ал.2 ТЗ и чл. 632,ал.4 ТЗ, както и в производствата по чл.621а, ал.2 ТЗ, чл.649 ТЗ и чл.694 ТЗ. С откриване на производството по несъстоятелност правомощията на органите на дружеството не се прекратяват /арг. от чл. 635, ал. 2 ТЗ/, като несъстоятелният длъжник запазва органното си представителство при упражняване на правата си в производството по несъстоятелност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. Към кой момент следва да се преценява наличието на презумпцията по чл. 608, ал. 4 ТЗ – преди подаване на молбата по чл. 625 ТЗ или може предпоставките от фактическия й състав да настъпят в хода на производството по несъстоятелност? Може ли молбата по чл. 625 ТЗ да предшества настъпването на предпоставките по чл. 608, ал. 4 ТЗ?; 2. Счита ли се за преодоляна презумпцията по чл. 608, ал. 4 ТЗ както и останалите презумпции по чл. 608, ал. 1 и ал. 3 ТЗ, при условие че по делото е установено, че дружеството има имущество, достатъчно за покриване на задълженията към кредиторите? В случай че причината за неплащане на задължения към кредитори не са трайни финансови затруднения, а наличието на непогасени задължения се дължи на други причини, то следва ли да се направи извод за състояние на неплатежоспособност само въз основа данните за непогасени задължения към някои кредитори?; 3. Обективна ли следва да е невъзможността за удовлетворение в рамките на 6-месечния срок по чл. 608, ал. 4 ТЗ и налице ли е тя при положение, че кредиторите сами препятстват удовлетворяването си чрез обжалване действията на ЧСИ по разпределение?; 4. Кои от показателите за ликвидност са определящи за състоянието на неплатежоспособност? При финансови показатели за обща и бърза ликвидност изцяло в препоръчителните граници за финансово стабилно предприятие следва ли, въз основа на показателите за абсолютна и незабавна ликвидност, съдът да прави извод за състояние на неплатежоспособност?; 5. Към кой момент съдът следва да преценява наличието на предпоставките за неплатежоспособност и финансовото състояние на дружеството? Следва ли съдът да ги изследва и към датата на решението, при положение че от датата, към която ССЕ е дала заключение, е изтекъл значителен период от време, в който размерът на задълженията и финансовите показатели се е изменил?; 6. Следва ли съдът да формулира и обоснове собствени мотиви относно финансовото състояние на дружеството и началната дата на неплатежоспособност? и 7. При условие че кредиторите – банки, са изцяло обезпечени с имущество на дружеството и съдлъжниците му, а останалите краткосрочни активи надхвърлят размера на краткосрочните задължения, а дружеството разполага и с ДМА, следва ли да се прави извод за състояние на неплатежоспособност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

в решението по т. д. №4619/2013 г. на ВКС, ІІ т. о. касае не допустимостта, а основателността на иска. На следващо място, в отменителното си решение съставът на ВКС е приел, че предходното решение по чл. 694, ал. 1 ТЗ може да се зачете при наличие на определени условия, а не, че въззивният съд е длъжен във всеки случай да го зачете. От приложеното гр. д. №919/2008 г. по описа на ОС–Враца се установява, че липсва идентитет /или правоприемство/ между страните, както и че основанието на двете искови претенции, разбирано като фактически обстоятелства, на които те се базират, е различно, поради което нормата на чл. 299, ал. 2 ГПК, съгласно която повторно заведеното дело се прекратява от съда служебно, не може да намери приложение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право