Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 286 НК

Чл. 286. (1) Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание.
(2) Ако набеденият бъде привлечен към наказателна отговорност, наказанието е лишаване от свобода от една до десет години.

чл. 286 НК

Чл. 286. (1) Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание.
(2) Ако набеденият бъде привлечен към наказателна отговорност, наказанието е лишаване от свобода от една до десет години.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

като изложат своите лични възприятия за определени факти по делото /чл. 117 НК, чл. 120 НПК/. Посочил е още въззивния съд, че според трайно установена съдебна практика, престъпния характер на деянието не е елемент от фактическия състав на чл. 45 ЗЗД, че сезирането на разследващите органи с твърдения за извършено престъпление от определено лице, дори когато това е довело до образуване на досъдебно производство срещу това лице, може да се приема за противоправно поведение на сезиращия само в случай, че бъде установен умисъл от субективна страна да се набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен. В контекста на горното е направил извод за липсата на твърдения, също и липсата на доказателства, срещу свидетеля /ответника в случая/ да е повдигнато обвинение и той да е осъден за извършено престъпление по чл. 290 НК - за лъжесвидетелстване, поради което показанията му не могат да бъдат считани за лъжливи, както твърди ищеца, а и нямало също твърдения нито доказателства ответникът да е осъден за престъпление по чл. 286, ал. 1 НК (набедяване). Изложени са и допълнителни съображения, относими към приета от въззивния съд липса на връзка между поведението на ответника и образуване на досъдебно производство срещу ищеца.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

от материалноправно естество могат да се обобщат и конкретизират (съгласно правомощията на касационния съд по т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС) в едно питане относно критериите по чл. 52 ЗЗД при определяне на справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

за задължението на съда да прецени всички обективни обстоятелства за прилагане на принципа на справедливостта и относно критериите за определяне и съдържанието на понятието за справедливост по чл. 52 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

по см. на чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като същият трябва да е съобразен с изложените конкретни мотиви от въззивния съд, обусловили разрешаването на спора. Независимо от това, следва да се отбележи, че обжалваното решение е постановено в пълно съответствие с цитираната от жалбоподателката задължителна практика на ВКС, както и с практиката на ВКС, постановена по реда на чл. 290 ГПК и обективирана в решение №302/3.12.2018г. по т. д. №2764/2017г. на ІІ т. о. на ВКС, решение №169/27.02.2018г. по т. д. №879/2016 на ІІ т. о. на ВКС и др., поради което не е осъществен и релевираният допълнителния селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

в изложението. Според практиката на ВКС, обективирана в т. 4 от т. решение №1/2010 г. по т. дело №1/2009 г. на ОСГТК правният въпрос от значение за изхода по конкретно дело, разрешен в обжалваното въззивно решение/определение е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му допринася за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика, или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия, а за развитие на правото, когато законите са непълни, неясни или противоречиви, за да се създаде съдебна практика по прилагането им или за да бъде тя осъвременена предвид настъпили в законодателството и обществените условия промени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

за критериите при определяне на справедлив размер на обезщетение по чл. 2 З. и за това, че при едни същи факти и обстоятелства, първоинстанционният и въззивният съд са определили различен размер на обезщетение. Според касатора е налице противоречие на въззивния акт с постановени по чл. 290 ГПК решения с №253/2.07.2012г. по гр. д.№652/2011г. на ІV г. о., №5 от 13.03.2013г. по гр. д.№638/2012г. като не е съобразено, че полицай от РУ Е. е бил страна по воденото наказателно производство срещу А. и постоянно се е намесвал в работата на разследващия случая полицай, че ищецът е с чисто съдебно минало и фактът на набедяване по чл. 286 НК на служител от системата на МВР /Г. А./ и неговия син, които по ДП №74/2012г. са подали сигнал и са твърдели, че е налице измама.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право