Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 197 КЗ /отм./

Давност
Чл. 197. Правата по застрахователния договор се погасяват с тригодишна давност считано от датата на настъпване на застрахователното събитие, а при застраховки “Живот” и “Злополука” и при застраховки “Гражданска отговорност” по т. 10 – 13 на раздел II, буква “А” от приложение № 1 – с петгодишна давност от датата на настъпване на събитието.

чл. 197 КЗ /отм./

Давност
Чл. 197. Правата по застрахователния договор се погасяват с тригодишна давност считано от датата на настъпване на застрахователното събитие, а при застраховки “Живот” и “Злополука” и при застраховки “Гражданска отговорност” по т. 10 – 13 на раздел II, буква “А” от приложение № 1 – с петгодишна давност от датата на настъпване на събитието.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Дължи ли второинстанционният съд указания по чл. 146, ал. 2 ГПК за това, че страната не сочи доказателства за твърденията си в исковата молба, когато едва пред него са отстранени нейни недостатъци, от които произтича въпрос за размера на предявения иск и такива не са дадени от първоинстанционния съд и 2. Има ли право съдът да отхвърли предявен иск поради недоказаност на размера на претърпени неимуществени вреди при установена вреда, вина и причинна връзка между вредата и противоправното поведение. Допълнителният селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК е обоснован с: т. 2 ТР №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС и постановени по реда на чл. 290 ГПК решения на ВКС по гр. д. №899/2011 г., IV г. о. и по гр. д. №1553/2009 г., I г. о. – по първия въпрос, а по въпрос №2 – решения №№138/08.05.2013 г. и 488/07.02.2012 г. на IV г. о. и решение №31/25.03.2014 г. на II т. о., копия от които са приложени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Относно момента, от който настъпва изискуемостта на вземанията за обезщетения за имуществени вреди, предмет на предявен пряк иск на увреденото лице срещу застрахователя на делинквента по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите при действието на КЗ /отм./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1. „Относно обхвата на дейността на въззивния съд и задължението му да следи служебно за спазването и приложението на императивните правни норми, независимо от въведени във въззивното производство доводи и оплаквания“; 2. „Относно критериите при определяне на конкретния размер на обезщетението по чл. 52 ЗЗД, които съдът следва да обсъди и вземе предвид при постановяване на решението си, за да определи справедлив размер на обезщетение за претърпени неимуществени вреди“; 3. „Чл. 380 КЗ прилага ли се за претенции, предявени при действието му, макар застрахователното събитие да е настъпило при действието на КЗ /отм./?“. Твърди, че първите два въпроса са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС, като по първи въпрос се позовава на Тълкувателно решение №1/09.12.2013 г. по тълк. д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, а по втори въпрос – на ППВС №4/23.12.1968 г., решение №60104/29.06.2021 г. по т. д. №1353/2020 г. на ВКС, II т. о., решение №35/22.03.2021 г. по т. д. №116/2020 г. на ВКС, II т. о. и решение №36/15.03.2021 г. по т. д. №503/2020 г. на ВКС, II т. о. По третия въпрос поддържа допълнителното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2020

1. При присъждането на обезщетение за претърпени имуществени вреди по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ и на законна лихва за забава на плащането, кой е моментът, който съдът трябва да определи като начален за възникнало увреждане на пострадалия при ПТП – моментът на плащането на сумите или моментът на телесното увреждане, явяващо се последица от същото ПТП, наложило изразходване на паричните средства от увреденото лице?
2. Какъв е приложимият давностен срок по отношение на претенцията за лихва за забава върху присъдено обезщетение за вреди при предявен иск срещу застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“ на делинквента и въведено от застрахователя възражение за погасяване на акцесорната претенция по давност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

От мотивите към въззивното решение е видно, че при постановяването му са нарушени основополагащи принципи и правила на гражданското съдопроизводство, изискващи от въззивния съд да предостави на страните търсената съдебна защита и да им съдейства за установяване на обективната истина по делото, както и да основе решението си на установените от него факти и доказателства и на закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Относно критериите за определяне на обезщетение на основание чл. 52 от ЗЗД и конкретно, за обстоятелствата, свързани с родствената връзка и отношенията между пострадалия и близкия, който търси обезщетение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право