Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 25 ал. 1 ЗН

Чл. 25. (1) Саморъчното завещание трябва да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател, да съдържа означение на датата, когато е съставено, и да е подписано от него. Подписът трябва да бъде поставен след завещателните разпореждания.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. нищожно ли е на основание чл. 42, б. в ЗН завещание, което е направено както заради вече положени грижи за завещателя, така и с оглед на бъдещи грижи, които ще бъдат полагани за него до края на живота му; може ли в такъв случай, при тълкуване волята на завещателя, да се приеме, че единственият мотив за съставяне на завещанието противоречи на закона, тъй като нарушава принципа за безвъзмездност на завещателното разпореждане?; 2. не произтича ли нищожността на сделката покупко-продажба, пряко от същата, предвид несъответствието между пазарната и действителната стойност на имота?. Вторият въпрос е формулиран от настоящата инстанция съобразно правомощията й, произтичащи от ТР №1/19.02.2010 г. по т. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, т. 1.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

(материалноправен или процесуалноправен), който е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора и по отношение на който са осъществени допълнителни предпоставки от кръга на визираните в ал. 1 на чл. 280 ГПК, както и при вероятна нищожност, недопустимост или очевидна неправилност на въззивното решение (чл. 280, ал. 2 ГПК). Съгласно дадените в ТР №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, т. 1 разяснения задължение на касатора е да формулира обуславящия изхода на спора правен въпрос, който определя рамките, в които ВКС следва да селектира касационната жалба с оглед допускането й до касационно разглеждане. Този въпрос следва да се изведе от предмета на спора и трябва да е от значение за решаващата воля на съда, но не и за правилността на съдебното решение, за възприемането на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните доказателства. В съответствие с диспозитивното начало в гражданския процес ВКС може единствено да конкретизира и уточни поставения от касатора правен въпрос, но не може да го извежда от съдържанието на изложението, респ. от касационната жалба. Непосочването на такъв въпрос е достатъчно основание за недопускане на касационното обжалване при условията на чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

в приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК: 1/ При предявен иск с правно основание по чл. 42, б. б, предл. второ вр. чл. 25, ал. 1 ЗН, вр. чл. 26, ал. 1 и ал. 2 ЗЗД следва ли да бъдат конституирани като необходими другари в процеса всички наследници по закон на завещателя, когато заветника е един от кръга на наследниците му по закон, а иска е предявен само от един от тези наследници?; 2/ Допустимо ли е първоинстанционният съд да разгледа повторно предявен иск с правно основание по чл. 42, б. б, пред. 2, вр. чл. 25, ал. 1 ЗН вр. чл. 26, ал. 1 и ал. 2 ЗЗД по същество, след като за същото искане и на същото основание, макар и между други страни, които са необходими другари в процеса има влязло в сила съдебно решение? Тези въпроси се твърди да са обусловили решението по делото и да са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, както и се сочи (цитирано буквално), че съществува противоречива практика по този институт на правото/съществен елемент на недействителността на договорите/, което трябва да се реши едностранчиво с цел яснота и сигурност при исковете за оспорване на завещателни разпореждания. Не е посочена конкретна съдебна практика, която се твърди да е относима и противоречива.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Достатъчно ли е от обективна страна служител на банката да е извършил платежната операция без съгласието на правоимащите лица, за да се счита същата за неразрешена по смисъла на чл. 51, ал. 1 ЗПУПС /отм./?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

не отговаря на общата предпоставка на чл. 280, ал. 1 ГПК и не може да обуслови допускане на касационно обжалване, тъй като е по правилността на въззивното решение, която не се проверява в предварителната фаза за селектиране на касационните жалби. Дори да се приеме, че се поставя абстрактен правен въпрос, той не е обуславящ по смисъла на т. 1 на ТР №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС, тъй като съдържащата се в него теза, че завещанието от 20.06.2019 г. е написано преди завещанието от 04.06.2019 г., няма достатъчно основания в данните по делото и в приетото от съда. Такъв извод не може да се направи от доказателствата по делото. Посоченото от вещото лице в открито съдебно заседание, че второто завещание не е написано на означената в него дата, е само едно предположение, както самото вещо лице изтъква. Съдебното решение обаче не може да почива на предположения. Според вещото лице второто завещание е написано с по-добра координация на почерка от първото. Само от този извод обаче не може да се приеме тезата, че второто завещание е изписано по-рано от първото. Това е така, защото при изписване и на двете завещания, а не само на първото, завещателят е бил в тежко здравословно състояние, а освен това, както е казано в експертизата, нарушението на координацията на датата 04.06.2019 г. е било леко, а не сериозно. Освен това вещото лице в съдебно заседание изброява множество причини, които могат да обяснят лекото нарушение на координацията на почерка – той зависи от вида на пишещия прибор, подложката, върху която се пише, дали е имало алкохолно опиянение или времето е било студено. Пак според вещото лице влияние оказва и моментното здравословно състояние. По делото няма данни, които да изключат всички тези фактори и да обяснят еднозначно защо само при първото завещание /според вещото лице/ има леко нарушение на координацията, а при второто няма. За изясняване на поредността на завещанията решаващи са няколко обстоятелства – заключението на вещото лице, че и двете са написани и подписани от самия завещател, че посочените в тях дати определят поредността на завещанията, че според вещото лице във второто завещание няма никакви признаци, които да пораждат съмнение за неговата поправка, напротив, всичко изглежда като написано едновременно“. Само от факта на лекото нарушение на координацията при изписване на първото завещание и липсата на такова леко нарушение при изписване на второто завещание не може да се направи обоснован извод, че второто завещание всъщност е изписано преди първото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

„Следва ли датата изписана в завещанието след /под/ подписа на завещателката да се счита за част от завещателното разпореждане и да е релевантна по отношение на неговата действителност“, за който се твърди, че е разрешен в противоречие с решение №343/01.11.2011 г. по гр. д. 1147/2010 г. на ВКС, първо г. о. и решение №65/21.03.2013 г. по гр. д. 906/2012 г. на ВКС, второ г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

„Когато въззивният съд отхвърля искане по чл. 266, ал. 3 ГПК следва ли да се мотивира относно липсата на допуснати от първоинстанционния съд процесуални нарушения”. Според касатора е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие с практиката на ВКС, обективирана с Решение №186/23.01.2019 г. по гр. д.№1149/2018 г. на І г. о. и Решение №175 от 07.02.2018 г. по гр. д.№5128/2016 г. на І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от значение за изхода на конкретното дело и с обуславящо значение за правилността на правните изводи на въззивния съд по спорния предмет. Като израз на диспозитивното начало в гражданския процес касаторът е длъжен да формулира този въпрос в изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК (ТР №1/2009г. от 19.02.2010г. по дело №1/2009г., ОСГТК). Едновременно с това е необходимо касаторът да обоснове и допълнително основание по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1 - т. 3 ГПК за допускане на касационно обжалване - правният въпрос трябва да е решен в противоречие със задължителната или казуалната практика на ВКС, да е решен в противоречие с практиката на Конституционния съд или на Съда на Европейския съюз, или да е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

12327 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право