Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 89 НК

Чл. 89. По отношение на лице, извършило общественоопасно деяние в състояние на невменяемост или изпаднало в такова състояние преди постановяване на присъдата или през време на изтърпяване на наказанието, съдът може да постанови:
а) предаване на близките, ако поемат задължение за лекуването му под наблюдение на психо-неврологически диспансер;
б) принудително лекуване в обикновено психо-неврологическо заведение;
в) принудително лекуване в специална психиатрическа болница или в специално отделение в обикновено психо-неврологическо заведение.

чл. 89 НК

Чл. 89. По отношение на лице, извършило общественоопасно деяние в състояние на невменяемост или изпаднало в такова състояние преди постановяване на присъдата или през време на изтърпяване на наказанието, съдът може да постанови:
а) предаване на близките, ако поемат задължение за лекуването му под наблюдение на психо-неврологически диспансер;
б) принудително лекуване в обикновено психо-неврологическо заведение;
в) принудително лекуване в специална психиатрическа болница или в специално отделение в обикновено психо-неврологическо заведение.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/. „Може ли Прокуратурата да внася втори път едно и също обвинение, ако при първото внасяне по него има окончателно съдебно решение?“; 2/. „Може ли съдът да приеме от Прокуратурата едно и също обвинение два пъти, когато по първото внасяне има окончателно съдебно решение?“; 3/. „Трябва ли да се доказва престъпление, ако делото е по чл. 89 НК (за принудителни медицински мерки) или престъплението се предполага да е извършено, въпреки че не е доказано?“; 4/. „Може ли да се започне дело по чл. 89 НК без да се докаже престъпление или престъплението се доказва в хода на делото, или въобще не се доказва?“; 5/. „Има ли значение дали обвиняемият по чл. 89 НК е извършил, или не вменяваните му от Прокуратурата деяния?“; 6/. „Има ли право обвиняемият по делото да оспори обвинението и да изиска представяне на доказателства по делото?“; 7/. „Има ли право обвиняемият по чл. 89 НК да оспори оправдателно съдебно определение, ако не е съгласен с мотивите и вменяването му на извършителство на престъпление?“, 8/. „Дължи ли Прокуратурата обезщетение на човек, когото е съдила в продължение на 2 години и не е осъдила?“; 9/. „Дължи ли СРС обезщетение на човек, когото е съдил незаконно (защото вече има окончателно съдебно решение по същото дело) в продължение на 2 години?“; 10/. „Дължи ли СГС обезщетение на човек, който е обявен в мотивите на първоинстанционния съд за престъпник, без каквито и да е доказателства, обжалва пред СГС като въззивна инстанция мотивите, но СГС отказва да обяви мотивите за незаконни, въпреки липсата на каквито и да е доказателства, върху които да “стъпят“ подобни мотиви?“, 11/. „Може ли да се приемат съдебно психиатрични експертизи, които не почиват на амбулаторен или стационарен преглед, а само и единствено върху недоказани твърдения (“писмени данни“)?“ и 12/. „Има ли право съд да присъжда юрисконсултско възнаграждение по ЗОДОВ при условие, че ответникът не е бил представляван от юрисконсулт? Това не е ли нарушение на чл. 10, ал. 4 ЗОДОВ (цитирам): в полза на юридическите лица се присъжда възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт, чийто размер не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 Закона за правната помощ?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

е формулиран, както следва: „Носи ли Съдът /СРС/ отговорност за вредите, причинени от изпълнителите на разпоредените от съда задържане и съдебно-психиатрична експертиза /в МВР и ЦПЗ „Шипковенски“/?“. Страната е отговорила и на този въпрос, разглеждайки фактите по спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

както следва – жалбоподателят счита, че обжалваното решение е постановено в противоречие с практиката на ВКС и в конкретния случай е в противоречие с друга практика на съдилищата в РБългария – чл. 280, ал. 1, т. 1, и т. 2 ГПК и практиката на Европейския съд за правата на човека във връзка с присъждане на справедливи обезщетения, отговарящи на причинените вреди, поради което релевира посоченото касационно основание. Според жалбоподателя при идентичен случай на незаконно задържане в продължение на девет месеца по иск по ЗОДОВ по гр. дело №2503/2007 г. на Варненския окръжен съд ищецът Й. А. е бил обезщетен с по-голяма сума, въпреки, че наказателните съдилища са постановили оправдателна присъда, а в настоящият случай жалбоподателят е търпял наказание и след влязла в сила осъдителна присъда на две инстанции.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Тълкувателно решение №****/**.**.2004 по дело №****/2004

По спорни въпроси от приложението на Закона за отговорността на държавата за вреди причинени на гражданите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право