Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Надстрояване

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Надстрояване” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Надстрояване

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Надстрояване” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Длъжна ли е въззивната инстанция да обсъди всички доказателства и доводи на страните като изложи подробни и убедителни мотиви защо не приема определени доказателства, а други кредитира?
При установяване на правнорелевантен факт по делото, длъжен ли е съдът да обсъди всички доказателства поотделно и тяхната съвкупност или може да формира изводи за този факт само въз основана едно от всички доказателства?
Задължен ли е въззивния съд да извърши самостоятелна преценка на всички доказателства, събрани в хода на процеса, заедно и поотделно, както и да отговори на всички доводи и възражения на страните, като вземе предвид при произнасянето си всички факти от значение за спора?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Касационното обжалване е допуснато поради очевидна неправилност на обжалвания съдебен акт, поради което не е формулиран касационен въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

изводите на съда съответстват на посочената от касатора практика на ВКС, тъй като в атакуваното въззивно решение е прието, че таванския етаж е изграден извън обема на учреденото право на строеж, поради което не е придобит от суперфициарите, построили втория етаж, а е станал съсобствен на собствениците на първия и втория етаж на основание чл. 92 ЗС, доколкото към момента на построяването собственик на земята е била държавата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2016

дали подлежат ли на вписване исковите молби по чл. 108 ЗС, заведени преди 01.01.2001г., следва да се възприеме разрешението, което се налага от точното прилагане на разпоредбите на Закона за собствеността и Правилника за вписванията, което е намерило отражение в практиката по Решение №631/23.11.2009г. по гр. д. №247/2009г. на ІІ г. о., Решение №97/27.07.2015г. по гр. д. №635382014г. на ІІ г. о. и др. С изменението на Закона за собствеността в ДВ бр. 34/2000г., в сила от 01.01.2001г., към подлежащите на вписване актове по чл. 112, б. а наред с актовете, с които се прехвърля правото на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижими имоти, са добавени и актовете, с които се признават такива права. Следователно от този момент е въведено изискване за вписване на актовете, с които се признават права, което включва и съдебните решения по искове за собственост; съответно задължението за вписване обхваща и исковите молби, заведени за признаване на такива права - чл. 114, б. в ЗС. По отношение на исковите молби по искове за собственост /установителни или осъдителни/, предявени преди посоченото изменение, изискване за вписване не съществува, т. е. те не са подлежали на вписване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

в противоречие с практиката на ВКС, както и значението му за точното прилагане на закона и развитието на правото; 2/ при висящ процес по иск по чл. 108 ЗС тече ли придобивна давност за трето лице, което е приобретател на спорния имот от ответника по време на процеса, за периода от придобиването до приключването на процеса с уважаване на иска срещу праводателя и добросъвестно ли е владението на третото лице. Спрямо този въпрос също се поддържат основанията по чл. 280, ал. 1, т. 1 и 3 ГПК; 3/ покупко-продажбата на незаконен недвижим имот представлява ли сделка, нищожна по чл. 26, ал. 1 ЗЗД поради противоречие със закона и представлява ли годно основание за установяване на добросъвестно владение; нищожно ли е нотариалното удостоверяване на сделка с незаконен имот и ако е нищожно, не обосновава ли нищожност на сделката предвид липсата на изискуемата форма. По този въпрос се изтъква значението му за развитието на правото и точното прилагане на закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право