Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Заместване в дълг

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Заместване в дълг” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Заместване в дълг

Тук можете да намерите хронологичен списък и връзки към съдебните актове, споменаващи термина “Заместване в дълг” и публикувани в системата на “Българското прецедентно право”.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Относно задължителното съдържание на договора за заместване в дълг по чл.102 ЗЗД и по-конкретно, следва ли същият да съдържа основанието на дълга, който се поема, като част от неговата индивидуализация?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1. Допустимо ли е при заместването в дълг по смисъла на чл. 102, ал.1 ЗЗД съгласието на кредитора да е дадено бланкетно и по начин, при който избора на третото лице – нов длъжник да е предоставен от кредитора изцяло на преценката на стария длъжник по силата на самия сключен между тях договор?
2. Необходимо ли е в предупреждението си по чл. 87, ал. 1 ЗЗД кредиторът да включи изрази като „разваляне“, „прекратяване“ или пък изрично да се позове на цитираната законова норма, за да се приеме, че същото е произвело действие? Би ли било достатъчно в предупреждение да е посочен само фактът на неизпълнението и изявлението на кредитора, че счита договорът за развален поради този именно факт? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
3. При възражение за прихващане срещу сума, дължима по влязло в сила решение между страните, за която има висящо изпълнително производство, по което сумата се събира, следва ли възражението да бъде уважено и ако да, то в какъв размер – задължението по съдебното решение или остатъка по задължението по изпълнителното дело? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

При изрично съгласие на кредитор, третото лице да замести длъжник, нужно ли е изрично съгласие и на третото лице, което не е страна в договор между длъжник и кредитор?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

При изрично съгласие на кредитор, третото лице да замести длъжник, нужно ли е изрично писмено съгласие и на третото лице, което не е страна в договор между длъжник и кредитор?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Стоил Сотиров

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

съставлява ли увреждащо търговец действие възмездното встъпване в дълг; за възможността причината за включване на отделни клаузи от договора да бъдат извлечени от вътрешните отношения между страните; за превишаване на пределите на представителната власт при встъпване в дълг от пълномощник с общо пълномощно; за последиците от действията на упълномощено да продава имоти лице, ако сключи друг тип сделки, чиито стопански резултат е подобен на продажбата; за правото на упълномощено да отчуждава вещни права лице да сключва и сделки без вещнопрехвърлителен ефект; за обстоятелствата, които индицират узнаване от страна на търговец за сключена от негово име, но без представителна власт сделка; за възможността задължението за неустойка да бъде поставено от съда в зависимост от условие, което страните не са уговорили и за възможността възникването на задължение за неустойка да бъде поставено в зависимост от изпълнението на други задължения по договора; за значението на обстоятелството, че кредиторът не е изпълнил отделни задължения по договора относно правото да претендира уговорената в него неустойка; както и процесуалноправен въпрос за доказателственото значение относно несъществуването на един дълг на липсата на осчетоводяване в счетоводството на длъжника. Счита, че тези въпроси са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. Освен това счита, че са разрешени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд материалноправните въпроси за предпоставките, при които се прилага правилото чл. 301 ТЗ; за предпоставките, при които се ангажира отговорността на длъжника за неустойка; за критериите, въз основа на които съдът тълкува договора и за задължението му при тълкуването да отчете трайните търговски отношения между страните и обикновените човешки презумпции; и процесуалноправният въпрос за доказателствената тежест при предявен иск за неустойка по отношение на факти, различни от неизпълнението на длъжника.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

е решаван противоречиво от съдилищата и е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Твърди, че обжалваното решение е постановено в противоречие с влязло в сила решение №8 от 08.01.2013г., постановено по гр. д.№393/2012г. по описа на ОС-Кърджали, с което, при абсолютно идентична фактическа обстановка, предявеният иск е отхвърлен, като е прието, че целта на заместването в дълг е гарантиране изпълнението на дълга, като кредиторът се сдобива с една претенция за дължимото спрямо заместирлото длъжника лице, а досегашния длъжник се освобождава от задължението. Заместването в дълг е договор, по силата на който трето лице замества досегашния длъжник, който се освобождава от дълга. Договорът може да бъде сключен между стария длъжник и третото лице, но за да има действие по отношение на кредитора, последният следва да го одобри. За да може длъжникът по облигационен договор да се освободи от задължението си поради поради преминаването му към новия длъжник и кредиторът да може да претендира вземането си само срещу новия длъжник, е необходимо изричното съгласие на кредитора. Заместването на длъжник без съгласието на кредитора няма сила. Кредиторът трябва да има право на преценка дали поемането на дълга от нов носител няма да накърни или влоши възвможността за доброволно или принудително доставяне на дължимата престация. В конкретретния случай по делото няма нито твърдения, нито представени доказателства за това ищецът да е изразил съгласието си старият длъжник-първия ответник да бъде освободен от дълга и той да бъде поет от втория ответник, поради което в случая не еналице заместване в дълг на продавача от ищеца, съгласно чл. 102 ЗЗД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

За разликата между встъпването и заместването в дълг, необходимостта от одобрение от кредитора и възможността на встъпилия или заместилия да се освободи от задължението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право