Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 112 ЗПКОНПИ

Чл. 112. (1) Проверката по чл. 107, ал. 2 продължава до една година.
(2) Комисията може еднократно да удължи срока по ал. 1 до 6 месеца.
(3) Проверката обхваща период от 10 години назад считано от датата на започването ѝ.

чл. 112 ЗПКОНПИ

Чл. 112. (1) Проверката по чл. 107, ал. 2 продължава до една година.
(2) Комисията може еднократно да удължи срока по ал. 1 до 6 месеца.
(3) Проверката обхваща период от 10 години назад считано от датата на започването ѝ.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2020

Относно задължението на въззивния съд да изложи собствени мотиви, като отговори на всички доводи във въззивната жалба в рамките на проверката по чл. 269 ГПК в качеството си на съд по съществото на спора чрез извеждане на свои самостоятелни фактически констатации и правни изводи във връзка с направените оплаквания и доводи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Срокът за проверка по трите действащи във времето конфискационни закона (Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност – отм., Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество – отм. и Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество) и в частност по чл. 112 ЗПКОНПИ, ал. 1 и ал. 2 за проверка и събиране на доказателства за установяване на произхода и местонахождението на имущество, за което има данни, че е придобито пряко или косвено от престъпна дейност, е инструктивен, а не преклузивен, при което е допустимо образуването от Комисията на производство пред съд - в частност по чл.153 ЗПКОНПИ след изтичане на този срок. Ето защо, след като обезпечителното производство е винаги функционално свързано с исковия процес, допустимостта на последния предпоставя допустимост и на искането за обезпечаване на иска, вкл. и предявимия, бъдещ иск по чл. 153 ЗПКОНПИ. Това е така, предвид принципното положение, че обезпечаването на иска има за цел да защити и съхрани застрашеното материално гражданско право, което е предмет на делото или ще бъде негов предмет, чрез налагане на обезпечителни мерки, и по този начин да гарантира изпълнението на решението по съществото на спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

за характера на срока /инструктивен или преклузивен/ на проверката по чл. 27, ал. 1 и ал. 2 ЗОПДНПИ /отм./, респективно чл. 112 ЗПКОНПИ. Поддържа се и основанието по чл. 280, ал. 2 ГПК – очевидна неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Бояджиева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

се прилагат разпоредбите на ГПК и следователно, искане за допускане на обезпечение е допустимо не само преди предявяване на иск, както изрично е предвидено в чл. 38, но и във всяко положение на делото до приключване на съдебното дирене във въззивното производство, дори и при спряло производство, какъвто е настоящият случай.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

за характера на срока по чл. 27 ЗОДНПИ /отм./ в противоречие с трайно установената практика на ВКС – основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Поддържа се и основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпроса за характера на срока /инструктивен или преклузивен/ по специалния закон за отнемане в полза на държавата на имущество, предвид наличието на решение 323/18.01.2018 г. по гр. д. №5291/2016 г. на ВКС, което дава коренно различно разрешение по този въпрос в сравнение с досегашната трайна практика на ВКС, поради което поставения правен въпрос е от изключително съществено значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. На последно място се твърди и очевидна неправилност на постановеното определение по смисъла на чл. 280, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право