Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 128 ал. 1 СК

Лични отношения с близки
Чл. 128. (1) Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.

Решение №****/**.**.2025 по дело №****/2023

За интереса на детето при определяне на мерките за лични отношения с него по реда на чл. 128, ал. 1 СК съдът да съобразява и мерки, включително привременни такива, при едновременна висящност пред съда на съдебни производства за определяне на мерки за лични отношения с родител?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

Как и по какви критерии съдът преценява интереса на малолетното дете в производството по чл. 128, ал. 1 СК и как следва да определи режима на лични отношения с неговите дядо и баба, когато те имат възможност да контактуват с него през времето, определено за лични контакти с родителя, който не упражнява родителските права?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

По какви критерии следва да се ръководи съдът при преценката за интереса на детето, при определяне на режима на лични контакти с неговите баба и дядо по смисъла на чл. 128 СК, при наличие на твърдение от един от родителите за съществуваща опасност за психическото и емоционалното здраве на децата с оглед обстоятелството, че в същата къща, в която следва да бъдат осъществявани контактите, живее и другият родител, от който децата изпитват страх?
Следва ли да бъде преценявано, дали контактите между детето и неговите баба и дядо да бъдат осъществявани съвместно с тези на родителя, комуто е изрично определено време за това или с оглед нуждите на детето следва да се определи и допълнително време за самостоятелни отношения между детето и бабата и дядото?
Дали влошените отношения между бабата и дядото, от една страна, и майката на децата от друга страна, застрашават живота и здравето на децата с оглед поведението на бабата, която след фактическата раздяла между родителите е участвала в разправии с майката, на които свидетели са ставали децата?
По какви критерии следва да се ръководи съдът при преценка на интереса на детето при определяне на режим на лични контакти с неговия дядо по смисъла на чл. 128 СК, при наличие на твърдение от родителите за съществуваща опасност за психическото и емоционалното здраве на детето?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Георгиева

Определение №****/**.**.2025 по дело №****/2025

„Настъпва ли преклузия за сочене и събиране на доказателства от въззивния съд в производство, в което следва да се преценят интересите на ненавършили пълнолетие деца и съществува ли в тези производства задължение на съда служебно да събира доказателства за относими към този интерес обстоятелства?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Филип Владимиров

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

В производство по чл. 128, ал. 1 СК по какви критерии следва да се ръководи съдът при определяне на мерки за лични отношения между баба и малолетната й внучка и задължен ли е съдът да събере служебно доказателства, необходими за формиране на преценката му какъв е най-добрия интерес на детето?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Орешарова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Как се осъществява процесуалното представителство на детето при упражняване на правото му по чл. 128, ал. 1, изр. 2 СК да предяви иск за определяне на режим на лични отношения с неговите баба и дядо и за надлежните ответници по този иск?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

подлежат ли на разпределяне съобразно чл. 78 ГПК сторените от страните разноски в производствата по спорна съдебна администрация и от значение ли е за разноските как е приключило произвидството по чл. 128 СК – с решение по същество, или с определение за прекратяване поради оттегляне на иска. Сочи чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК с позоваване на формирана съдебна практика на ВКС, на която въззивното определение противоречи. Поставя се въпрос кой е релевантния момент относно преценката на съда по коя редакция на Наредба №1 от 09.07.2024 г (НМРАВ) ще се изчисли минималният размер на дължимото възнаграждение. Според защитата въззивното определение е очевидно неправилно -основание по чл. 280, ал. 2, предл трето ГПК., тъй като при намаляване на възнаграждение по частично уваженото искане на страната е приложена редакция на Наредбата, която към момента на сключване на договора за правна помощ и представителство не е била в сила,

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, по който според нея се е произнесъл въззивният съд: Самостоятелните права за лични отношения с близки по чл. 128, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 СК могат ли да бъдат ограничавани от споразуменията, одобрени от съд и влезли в сила, постигнати между родителите по реда на чл. 127 СК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

1239 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела