Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 72 НПК

Мерки за обезпечаване на глобата, конфискацията и отнемането на вещи в полза на държавата
Чл. 72. (1) По искане на прокурора съответният първоинстанционен съд еднолично в закрито заседание взема мерки за обезпечаване на глобата, конфискацията и отнемането на вещи в полза на държавата по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(2) В съдебното производство съдът взема мерките по ал. 1 по искане на прокурора.

чл. 72 НПК

Мерки за обезпечаване на глобата, конфискацията и отнемането на вещи в полза на държавата
Чл. 72. (1) По искане на прокурора съответният първоинстанционен съд еднолично в закрито заседание взема мерки за обезпечаване на глобата, конфискацията и отнемането на вещи в полза на държавата по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(2) В съдебното производство съдът взема мерките по ал. 1 по искане на прокурора.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Представляват ли евентуалните негативни последици за купувача от възбрана върху имота, предмет на предварителния договор, предпоставка за възникването и упражняването на потестативното право по чл. 87, ал. 1 ЗЗД на купувача по предварителния договор? Касаторът намира въпроса включен в предмета на обжалване (общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол) и счита, че въззивният съд му е отговорил в противоречие с практиката на Върховния касационен съд – с Решение №153/28.12.2012 г. по търг. д. №1022/2011 г., I-во ТО, Решение №231/13.02.2013 г. по търг. д. №1268/2011 г., II-ро ТО и Решение №22/03.04.2013 г. по търг. д. №821/2011 г. I-во ТО (допълнителната по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК). Позовава се и на очевидна неправилност в смисъла по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК. По същество се оплаква, че решението е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон (чл. 20 ЗЗД и чл. 87, ал. 1 ЗЗД) и е необосновано. Претендира разноски по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

от значение за делото, като обща предпоставка за допускане на обжалването по чл. 280, ал. 1 ГПК. Противоречието по т. 1 от с. р. следва да е с тълкувателни решения на гражданска и търговска колегия на ВКС, а противоречивата практика по т. 2 да е формирана със съдебни актове, постановени по реда на ГПК. Цитираното от касатора ТР №******г. на ОСНК е по приложението на чл. 72 НПК. В практиката на ВКС, ГК е разяснено, че „понятието "мерки за обезпечаване на глобата, конфискацията и отнемането на вещи в полза на държавата, употребено в разпоредбата на чл. 72 НПК е различно от понятието "мярка за обезпечаване на гражданския иск", употребено в чл. 243, ал. 2 и чл. 73 НПК, така както са различни понятията "обвинение по смисъла на НПК и "иск" по ГПК или граждански иск" по смисъла на НПК (чл. 51, чл. 73, чл. 84 (и сл. до чл. 90), и др.)” - опр. по ч. гр. д. №42/2013 г. на първо г. о. на ВКС. В опр. по ч. гр. д. №333/2010 г. на трето г. о. на ВКС е пояснено още, че в производството по чл. 22 ЗОПДИППД съдът следва да преценява и да се произнася само по въпроса за наличието или не на предвидените в ГПК и в ЗОПДИППД предпоставки за допускане на исканото обезпечение, без да изследва въпроси, свързани с прилагани презумции, причинни връзки, съразмерност на имущество, начало на давностни срокове, които биха имали значение за бъдещия иск по чл. 28 ЗОПДИППД. По правното си естество искането по чл. 22 ЗОПДИППД е искане за допускане на обезпечение на бъдещ иск по чл. 390 ГПК и когато е сезиран с него, съдът следва да преценя наличие на обезпечителна нужда / дали без обезпечението би било невъзможно или затруднено осъществяването правата на молителя по бъдещо решение/, дали са налице убедителни писмени доказателства и дали исканата обезпечителна мярка съответства на констатираната обезпечителна нужда.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Иванова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, поради което по него следва да бъде допуснато касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Владимир Йорданов

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право